Populārākais Krievijas iedzīvotāju pārtikas produkts kļūs par lielu greznību – valstī pieņem galējus mērus
foto: REUTERS/SCANPIX
Tirgus Maskavā 2013. gadā./Ilustratīvs attēls.
Pasaulē

Populārākais Krievijas iedzīvotāju pārtikas produkts kļūs par lielu greznību - valstī pieņem galējus mērus

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Valstī, kur kartupeļi ir nacionālais balsts, tie pēkšņi kļuvuši par greznību. Krievijas varas iestādes drudžaini dubulto importu, lai noturētu cenas, taču kartupeļu cena tik un tā pieaug.

Populārākais Krievijas iedzīvotāju pārtikas produk...

Par straujo cenu celšanos un Putina varas iestāžu mēģinājumu stabilizēt situāciju raksta "The Moscow Times". Soctīklos jau joko par Krievijas neadekvātajām ambīcijām un tās reālo līmeni, atceroties veco anekdoti par Maskavas mērķi: kā valdīt pār pasauli, un kā izstiept kartupeļu maisu trim mēnešiem. 

Kamēr ierēdņi ziņo par "veiksmīgu ekonomikas stabilizāciju", tirgos un letēs notiek kas pretējs: kartupeļu cena, Krievijas iedzīvotāju populārākais un pieejamākais produkts, kopš pērnā gada sākuma pieaugusi gandrīz par 200%.

Pat pēc oficiālajiem datiem - par 175%. Turklāt inflācija šajā pašā periodā knapi sasniedza 9,5%. Propaganda saka vienu, bet realitāte tukšo maciņu. Aprīļa sākumā vairumtirdzniecības cena par kilogramu kartupeļu bez PVN sasniedza 42,4 rubļus, kamēr pirms gada bija tikai 11,4. Tā vairs nav krīze, tā ir sistēmiska kļūme.

Apzinoties visu situācijas absurdumu, Krievijas Federācijas Lauksaimniecības ministrija panikā ierosina dubultot bezmuitas kartupeļu ievešanas kvotu no 150 līdz 300 tūkstošiem tonnu. Tas tiek darīts it kā "cenu nogludināšanai" un "iekšējo vajadzību apmierināšanai" pirms jaunās ražas novākšanas. Patiesībā tā ir atzīšanās: valsts, kas mētājas ar "pašpietiekamību" un "pārtikas suverenitāti", nespēj nodrošināties pat ar kartupeļiem - pašu pamatproduktu.

Iemesli - acīmredzami un banāli. Sējas platības sarūk, laika apstākļi ir nestabili, raža krītas, imports ir uz minimuma, bet Kazahstānas aizliegums kartupeļu eksportam bija pēdējais trieciens. Pērn iekšējā raža samazinājās par 15%, līdz 7,3 miljoniem tonnu, bet vajadzības sasniedz 8 miljonus, tātad deficītu, bet gandrīz 60% kartupeļu Krievijas iedzīvotāji audzē paši mazdārziņos un vasarnīcās: īsts agrārais feodālisms.

Varas iestādes mierina - "šogad iesēsim vairāk", bet lauksaimnieki ir "motivēti". Bet nestabilu klimatisko apstākļu un sabrukušas loģistikas apstākļos cerēt atliek tikai uz brīnumu. Kartupeļi nav tikai garnējums pie kotletes Krievijas iedzīvotājiem, tas tagad ir politisks faktors. Un, ja cenas turpinās augt, šis sakņaugs var iegāzt ne tikai vakariņas, bet arī visu Krievijas "varas vertikāli". Tikmēr sociālajos tīklos atkal ierunājās, vai ledusskapis spēs uzvarēt televizoru.