Ukrainas lauvas rod patvērumu Anglijā
foto: AP/Scanpix
Amani un Lira labi iejutušās jaunajā mājvietā.
Pasaulē

Ukrainas lauvas rod patvērumu Anglijā

Māris Puķītis

Kas Jauns Avīze

Lielbritānija ir uzņēmusi ne tikai simtiem tūkstošu ukraiņu bēgļu, bet arī dzīvniekus. Nesen jaunā mājvietā Kentas grāfistē ieradās četri lauvas, kas pievienojās pērn augustā evakuētajai lauvenei Junai.

Ukrainas lauvas rod patvērumu Anglijā...

Rori ar lauvenēm Liru, Vandu un Amani iepriekš patvērumu rada dzīvnieku patversmē Beļģijā. Ukrainas vēstnieks Lielbritānijā, bijušais armijas virspavēlnieks Valērijs Zalužnijs apciemojis lauvu saimi un publicējis soctīklos foto. Lauvām centrā “The Big Cat Sanctuary” Ešfordā, ap 80 kilometru no Londonas, izveidoti apzaļumoti voljēri, pēc iespējas pietuvināti dabiskai videi.

Lauvene vārdā Miers

Jācer, šeit lielie kaķi pēc visa pārciestā jutīsies labi. Zīmīgi, ka lauvenes Amani vārds svahili valodā nozīmē to, ko gaida visa Ukraina – miers. “The Big Cat Sanctuary” izmitina savvaļas dzīvniekus, kas atņemti kontrabandistiem un nelegālajiem tirgotājiem, bet šajā gadījumā runa ir par kara upuriem.

Ukrainas lauvas bija atrastas pamestas likteņa varā tuvu frontes līnijai. Junu turēja mazā krātiņā, un viņa guva kontūziju, kad blakus nokrita raķetes atlūzas. Pret Rori slikti izturējās jau pirms kara privātā zvērnīcā, Amani un Lira izaudzētas biznesam – lai fotografētos kopā ar tūristiem. Vanda bija turēta dzīvoklī pusbadā un cieta no parazītiem.

Pirmais palīdzību sniedza Ukrainas savvaļas dzīvnieku glābšanas centrs, pārbūvētā zirgu stallī pie Kijivas, ko vada Nataļja Popova. Tā aprūpē bijuši lauvas, tīģeri, leopardi, vilki, brieži, mērkaķi un simtiem citu dzīvnieku, kurus izdevies pārvest uz ārzemēm.

Pirmo reizi pa zaļu zāli

Lauvu izmitināšanai labdarības kampaņā savākts vairāk nekā 500 000 mārciņu (598 360 eiro), lai segtu izdevumus par transportu, veterināro aprūpi, jaunas mājvietas celtniecību. Par katru iemītnieku ir īpaši padomāts. Juna un Rori, kam ir problēmas ar koordināciju, ievietoti voljēros, kur nevar nokrist no augstuma, bet māsas Amani un Lira – ar kokiem, kur rāpties. Rotaļīgajai Vandai ticis neliels baseins. Pēc darbinieku vārdiem, jaunpienācējas iedzīvojas labi.

Juna pirms evakuācijas nekad pat nebija staigājusi pa īstu, zaļu zāli, un pazina tikai būra grīdu. “Viņa vispār tik tikko spēja staigāt,” atceras “Big Cat Sanctuary” direktors Kemerons Vitnels, barodams Junu ar vistas stilbiņiem. “Viņai bija šoks no ievainojuma un smadzeņu satricinājums. Viņas stāvoklis bija tik smags, ka viņu grasījās iemidzināt. Bet mums izdevās iejaukties un izvest lauveni no kaujas darbības zonas. Tagad uz viņu prieks skatīties.”