Pasaulē

ASV tieslietu ministre Pema Bondi pieprasa, lai ar nāvi soda jaunieti, kurš uz ielas nošāva "UnitedHealthcare" vadītāju Braienu Tompsonu

Nils Zālmanis

Jauns.lv

ASV tieslietu ministre un ģenerālprokurore Pema Bondi uzdevusi apsūdzībai pieprasīt nāves sodu Luidži Mandžonem, kuru apsūdz “UnitedHealthcare” izpilddirektora Braiena Tompsona nošaušanā pērn decembrī Ņujorkas ielā.

ASV tieslietu ministre Pema Bondi pieprasa, lai ar...

Ģenerālprokurore Pema Bondi otrdien paziņoja, ka norādījusi federālajiem prokuroriem pieprasīt šo sodu par “izplānotu, aukstasinīgu slepkavību” un “politiskās vardarbības aktu”.

Braiens Tompsons tika nošauts 4. decembrī pie viesnīcas Ņujorkā. 26 gadus veco Mandžoni policija arestēja Pensilvānijas ēstuvē pēc dažu dienu intensīvas meklēšanas. Izmeklētāji apgalvo, ka Mandžone gribēja nogalināt 50 gadus veco Tompsonu, jo izjuta naidu pret ASV veselības apdrošināšanas kompānijām. Aresta brīdī pie viņa atrada 2 lapu paziņojumu ar tekstu: “Šie parazīti to bija pelnījuši. Es atvainojos par jebkādām sāpēm un ciešanām, taču to vajadzēja izdarīt.”

Mandžone, kurš pašlaik atrodas Ņujorkas štata cietumā, nav atzinis sevi par vainīgu štata apsūdzībās, bet nav atzinis vai neatzinis savu vainu federālajās apsūdzībās. Viņa advokāts Bondi lēmumu nosauca par barbarisku, apsūdzot prezidenta Donalda Trampa administrāciju “sabojātās, amorālās un slepkavnieciskās veselības aprūpes nozares aizstāvībā”.

Mandžone tiek apsūdzēts 11 punktos, tostarp pirmās pakāpes slepkavībā un teroristiskā slepkavībā. Ja viņu atzīs par vainīgu visos apsūdzības punktos, viņam draudēs mūža ieslodzījums bez iespējām uz nosacītu atbrīvošanu. Tomēr federālie prokurori viņu atsevišķi apsūdzējuši par šaujamieroča izmantošanu slepkavībā un vajāšanu vairāku štatu teritorijā, izraisot nāvi. Šīs apsūdzības ļauj viņam piemērot nāves sodu, vēsta BBC.

Tompsona slepkavība izraisīja plašu diskusiju sabiedrībā par to, kā darbojas ASV veselības aprūpes sistēma. Daudzi amerikāņi, kuri maksā vairāk par veselības aprūpi nekā cilvēki jebkurā citā valstī,ir dusmīgi par apdrošināšanu firmu netaisnīgo rīcību.

ASV iekšzemes drošības ministrs Alehandro Majorkass decembrī paziņoja, ka izteikumi sociālajos tīklos pēc slepkavības bija “ārkārtīgi satraucoši”. “Tas liecina par to, kas patiesībā virmo šajā valstī, un diemžēl mēs redzam, kā tas izpaužas vardarbībā, pašmāju vardarbīgā ekstrēmistiskā kustībā,” viņš izteicās CBS raidījumā “Face the Nation”.