
Liesmas, traktori un ievainotie – Serbijas ielās desmitiem tūkstošu protestantu pieprasa taisnīgumu
Serbijas galvaspilsētā Belgradā sestdien pulcējas desmitiem tūkstošu cilvēku, lai protestētu pret netaisnību un korupciju valstī.





FOTO: Serbijā desmitiem tūkstošu protestē pret korupciju valstī

Serbijas galvaspilsētā Belgradā sestdien pulcējas desmitiem tūkstošu cilvēku, lai protestētu pret netaisnību un korupciju valstī.
Balkānu valstī, kurā jau vairāk nekā desmit gadus stingri valda populistiska valdība, universitāšu studenti rīko protestus visā valstī kopš novembrī sabruka dzelzceļa stacijas jumta konstrukcija. Incidentā gāja bojā 15 cilvēki, un par to tiek vainota valdības korupcija.
Gandrīz ikdienas protestos regulāri piedalās desmitiem tūkstošu cilvēku, un tie ir satricinājuši prezidenta Aleksandra Vučiča stingro kontroli valstī. Vučičs protestus ir raksturojis kā Rietumu organizētu mēģinājumu gāzt viņu no varas.
Ņemot vērā to, ka galvaspilsētā mobilizējas arī Vučiča valdības atbalstītāji, pieaug bažas par sadursmju risku. Sociālajos tīklos izplatītajos paziņojumos studenti aicināja protesta dalībniekus rīkoties mierīgi un atbildīgi. "Šīs kustības mērķis nav iebrukt iestādēs vai uzbrukt tiem, kas nedomā tāpat kā mēs. Šo kustību nedrīkst ļaunprātīgi izmantot," teikts studentu paziņojumā.
⚡ Coup attempt? Opposition channels report that over 1,000,000 people are now on the streets of Belgrade
— NEXTA (@nexta_tv) March 15, 2025
Protesters are demanding the government's resignation. President Vučić has declared a coup attempt and ordered heightened security measures. pic.twitter.com/6V1Wr5tLJk
Vučičs pirmdienas vakarā intervijā televīzijā kritizēja studentu vadītos protestus un brīdināja, ka policija izmantos spēku pret sestdien plānoto demonstrāciju dalībniekiem. Viņš arī paziņoja, ka nekad neatkāpsies protestu dēļ.
Vučičs izteicās, ka gadījumā, ja sestdien protestētāji "mēģinās kaut ko panākt ar vardarbību, tās būs beigas". Viņš piebilda, ka daudzi demonstranti nonāks aiz restēm un tiks apsūdzēti likumpārkāpumos.
Visi pēdējo mēnešu laikā notikušie studentu protesti lielākoties bijuši miermīlīgi, taču notikuši uzbrukumi protestētājiem un bijuši gadījumi, kad protestētāju pūlī ietriecas automašīnas.