!["Pat Čemberlens 1938. gadā nenolaidās tik zemu." Kā Eiropas politiķi reaģēja uz Trampa paziņojumiem par sarunām ar Putinu](https://i.jauns.lv/t/2025/02/13/3212223/660x471.webp?v=1739436369)
"Pat Čemberlens 1938. gadā nenolaidās tik zemu." Kā Eiropas politiķi reaģēja uz Trampa paziņojumiem par sarunām ar Putinu
![](https://i.jauns.lv/t/pt/MKT15Xgsdlsebtu63Jynyh4IptI6aRDQbZTaYB5H/50x50.webp)
Vairāki Eiropas politiķi jau trešdienas vakarā reaģēja uz ASV prezidenta Donalda Trampa paziņojumiem par viņa drīzu tikšanos ar Putinu, kā arī Trampa un aizsardzības ministra Pita Hegseta spriedumiem, ka atgūt Ukrainas zaudētās zemes nav reāli. Vieni paziņojuši, ka bez Ukrainas un Eiropas miera sarunas nav iespējamas, citi - ka šāda verbāla piekāpšanās vēl pirms sarunu uzsākšanas nozīmē gan Ukrainas, gan Rietumu interešu nodevību.
Tajā pašā laikā, kad Tramps Vašingtonā stāstīja par savu sarunu ar Putinu, Eiropas vadošo valstu ārlietu ministri apsprieda karu, tiekoties Parīzē. Gala paziņojumā viņi apliecināja, ka viņu valstis ir gatavas palielināt palīdzību Ukrainai un atbalsta tās teritoriālo integritāti.
"Mēs esam gatavi palielināt mūsu palīdzību Ukrainai. Mēs piesakām atbalstu tās neatkarībai, suverenitātei un teritoriālajai integritātei Krievijas militārās agresijas priekšā. Mūsu kopīgais mērķis ir turpināt atbalstīt Ukrainu līdz taisnīga, visaptveroša un izturīga miera panākšanai," teikts Francijas, Vācijas, Polijas, Itālijas, Spānijas un Lielbritānijas ārlietu ministru, kā arī Eiropas Savienības ārpolitikas un aizsardzības resoru vadītāju paziņojumā.
Sanāksmes dalībnieki uzsvēra, ka, no viņu viedokļa raugoties, Eiropai noteikti jāpiedalās miera sarunās, un ka viņi ir apņēmušies to apspriest ar amerikāņu sabiedrotajiem, vēsta BBC.
"Ukrainas neatkarība un teritoriālā integritāte nav apspriežama. Mūsu prioritātei šobrīd jābūt Ukrainas pastiprināšanai un iedarbīgu drošības garantiju sniegšanai. Eiropai ir jāspēlē centrālā loma jebkādās sarunās," tā Parīzes tikšanās rezultātus rezumēja ES ārpolitikas resora vadītāja, bijusī Igaunijas premjerministre Kaja Kallasa.
Vācijas ārlietu ministre Annalena Bērboka, komentējot Trampa paziņojumus, atsevišķi uzsvēra, ka separātiskas sarunas, viņasprāt, nevar vest. "Mieru var panākt tikai kopīgiem spēkiem. Proti, ar Ukrainu un ar eiropiešiem. Lai Eiropā atgrieztos miers, mums jāiet pa šo ceļu kopā," izdevumam "Politico" sacīja Bērboka.
Tādā pašā garā izteicies arī Polijas premjerministrs Donalds Tusks. "Mēs visi gribam tikai mieru. TAISNĪGA PASAULE. Ukrainai, Eiropai un ASV pie tā jāstrādā kopā. KOPĀ," tīmeklī "X" rakstīja Tusks.
Bijušais Zviedrijas premjerministrs, Eiropas Starptautisko attiecību padomes līdzpriekšsēdētājs Karls Bilts Trampa un Hegseta paziņojumus salīdzināja ar Eiropas līderu rīcību sarunās ar Hitleru Minhenē 1938. gadā - turklāt salīdzināja ne par labu Trampam.
"Tā, protams, ir novatoriska pieeja sarunām - iet uz ļoti lielām piekāpšanās reizēm jau pirms to sākuma. Pat Čemberlens (kādreizējais Apvienotās Karalistes premjerministrs Nevils Čemberlens) 1938. gadā nenolaidās tik zemu. Un tā Minhene beidzās slikti," soctīklā "X" rakstīja Bilts.
Trampa iekšpolitiskais pretinieks, senators demokrāts Adams Šifs apsūdzējis prezidentu un aizsardzības ministru interešu un Ukrainas un ASV nodevībā. "Sauksim lietas savos vārdos: tā ir Ukrainas interešu un mūsu interešu nodošana vēl pirms sarunu uzsākšanas. Tramps, protams, ir liels speciālists darījumu slēgšanā - darījumos par labu Kremlim," ar tvīta starpniecību paziņoja Šifs.
Latvijas ārlietu ministre Baiba Braže intervijā "Poitico" uzsvērusi, ka jebkādās miera sarunās obligāti jāpiedalās Ukrainai, un ka sarunu panākumu labad jānogurdina Krievija ar karu.
"Lai iegūtu miera vienošanos, ir jāvājina Krievija kaujas laukā. Krievijas politika, ekonomika, reliģija, mediji, privātais sektors - tas viss šobrīd ir orientēts uz karu. Tāpēc Krievija ir jāpiespiež uz mieru," sacīja Braže.
"Ceļš uz mieru ir Krievijas militārās varenības samazināšanās. Investīcijas Ukrainas varenībā ir investīcijas pasaulē. Un Krievijas vājināšanās ir investīcijas pasaulē. Un būtiska sastāvdaļa šeit ir sankcijas un to sekmīga piemērošana," turpināja Latvijas ministre.
Trampa partijas biedrs, kongresmenis republikānis Džo Vilsons atbalstīja savu prezidentu, taču vienlaikus paziņoja, ka ASV jāpalielina gan sankcijas pret Krieviju, gan militārā palīdzība Ukrainai.
"Prezidents Tramps ir pieredzējis sarunu vedējs, kuram pieder darījuma māksla," rakstīja Vilsons, kura tvītam uzmanību pievērsa aģentūra "Interfax-Ukraina". "Mums viņam jānodrošina maksimums sviru, sagatavojot visaptverošas sankcijas pret Krieviju un piešķirot pilnvaras Ukrainas ātrajam bruņojumam."
Savā sociālās saziņas vietnē "Truth Social" Tramps arī paziņojis, ka vienojies ar Putinu "nekavējoties" sākt sarunas par Krievijas uzsāktā kara izbeigšanu pret Ukrainu. Baltā nama saimnieks piebildis, ka nekavējoties zvanīs arī Ukrainas prezidentam Volodimaram Zelenskim, lai informētu par sarunu ar Kremļa saimnieku.