Ziemeļkorejas “studenti” vai tomēr strādnieki? Tūkstošiem ieceļo Krievijā
foto: AFP/Scanpix
2024. gadā Krievijā ieceļojuši 13 221 Ziemeļkorejas pilsoņi, kas ir 12 reizes vairāk nekā iepriekšējā gadā. No tiem gandrīz 8 000 oficiāli pieteikušies kā studenti.
Pasaulē

Ziemeļkorejas “studenti” vai tomēr strādnieki? Tūkstošiem ieceļo Krievijā

Marianna Ozola

Jauns.lv

0

Tūkstošiem Ziemeļkorejas pilsoņu 2024. gadā ieradušies Krievijā, lai strādātu būvniecības nozarē, vēsta "The Kyiv Independent".

Ziemeļkorejas “studenti” vai tomēr strādnieki? Tūk...

Atsaucoties uz Dienvidkorejas aģentūru "Yonhap", tiek vēstīts, ka ziņa parādījās dienu pēc tam, kad Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns, kurš ir Maskavas galvenais sabiedrotais, solīja nelokāmu atbalstu Krievijai tās "taisnīgajā cīņā" Ukrainā.

Saskaņā ar "Yonhap" un Dienvidkorejas Nacionālās izlūkošanas dienesta (NIS) datiem, 2024. gadā Ziemeļkoreja nosūtīja tūkstošiem strādnieku uz dažādiem Krievijas būvniecības objektiem. Šis solis ir acīmredzams ANO Drošības padomes rezolūciju pārkāpums, kas pieņemti pēc Ziemeļkorejas starpkontinentālo ballistisko raķešu (ICBM) izmēģinājumiem.

Krievija ir parakstījusi ANO rezolūciju, kas aizliedz Ziemeļkorejai sūtīt savus pilsoņus darbam ārzemēs, taču Maskava un Phenjana, iespējams, apiet šo aizliegumu, izmantojot studentu vīzas.

Saskaņā ar Krievijas Federālās statistikas dienesta datiem 2024. gadā Krievijā ieceļojuši 13 221 Ziemeļkorejas pilsoņi, kas ir 12 reizes vairāk nekā iepriekšējā gadā. No tiem gandrīz 8 000 oficiāli pieteikušies kā studenti.

Krievija saskaras ar nopietnu darbaspēka trūkumu, ko izraisījusi pilna mēroga iebrukuma Ukrainā sekas. Mobilizācija un strauji samazinātais migrantu skaits saasina šo problēmu, un Krievijai nākamajās divās desmitgadēs draud ievērojama demogrāfiskā lejupslīde.

Lai gan 13 000 Ziemeļkorejas strādnieku neatrisinās Krievijas ekonomiskās problēmas, "Institute for the Study of War" analītiķi norāda, ka šīs ierašanās varētu būt tikai sākums plašākiem darba spēka pieplūdumiem, kas būtiskāk varētu mazināt Krievijas darbaspēka deficītu.

Pieaug arī militārā sadarbība

2024. gadā Maskava un Phenjana vēl vairāk padziļināja militāro sadarbību. Jūnijā Krievijas prezidents Vladimirs Putins un Kims Čenuns parakstīja savstarpējās aizsardzības paktu. Drīz pēc tam Ziemeļkoreja palielināja savu iesaisti Krievijas karā – sākotnēji tā piegādāja artilērijas munīciju un ballistiskās raķetes, bet vēlāk nosūtīja arī karavīrus.
Līdz 12 000 Ziemeļkorejas karavīru pērn rudenī tika izvietoti Krievijas Kurskas apgabalā, lai palīdzētu Krievijas spēkiem pret Ukrainas ofensīvu reģionā.