Nepāla sarūgtina alpīnistus: Everestā nedrīkstēs kāpt vienatnē, cenas pieaugs
Turpmāk Nepālā nevienā no pasaules augstākajām virsotnēm, ieskaitot Everestu, vairs nedrīkstēs kāpt vienatnē, savukārt ekspedīciju cenrādis spēcīgāk sitīs pa kabatu.
Aizliegums vienatnē kāpt kalnos, kuru augstums pārsniedz 8000 metrus, kā arī citi jaunumi stājušies spēkā 4. februārī līdz ar jauno noteikumu publicēšanu Nepālas oficiālajā laikrakstā “Nepal Gazette”.
Turpmāk uz katru alpīnistu pāri, kāpjot par 8000 metriem augstākās virsotnēs, būs obligāts viens pavadonis, bet zemākiem kalniem vismaz viens pavadonis būs nepieciešams katrai grupai. “Vienatnē kāpšanas ēra šajās virsotnēs ir beigusies neatkarīgi no kāpēja pieredzes. Neatkarīgi no tā, vai tas ir alpīnisma vai ekspedīcijas stils, turpmāk neviens nedrīkst kāpt šajos kalnos bez pavadoņa,” paziņojis par kāpšanas atļauju izsniegšanu atbildīgā Nepālas Tūrisma departamenta ģenerāldirektors Narajans Prasads Regmi.
Šādi noteikumi ieviesti, lai rūpētos par kalnos kāpēju drošību, sevišķi tādās virsotnēs, kur pastāv nopietns dzīvības apdraudējums, kā arī palīdzēs atrast pazudušos kāpējus un nelaimes gadījumā atvieglos bojāgājušo ķermeņu atgūšanu, izteicās Nepālas lielākās ekspedīciju kompānijas “Seven Summit Treks” izpilddirektors Mingma Šerpa. “Pavadonis var vismaz precīzi norādīt zonu un pieprasīt tūlītēju meklēšanas un glābšanas operāciju.”
Kāpšana kļūs krietni dārgāka
Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem ārvalstu alpīnistiem, kas mēģinās uzkāpt Everestā pa standarta dienvidu maršrutu pavasara sezonā (marts–maijs), kāpšanas maksa palielināta no 11 000 līdz 15 000 ASV dolāru par cilvēku, vēsta “The Kathmandu Post”. Kāpšanas maksa rudens sezonā (septembris–novembris) ir pieaugusi no 5500 līdz 7500 dolāriem. Ziemas (decembris–februāris) un musonu (jūnijs–augusts) sezonās maksa palielināta no 2750 līdz 3750 dolāriem.
Vairāk maksās arī uzkāpšana citās vairāk nekā 8000 metru virsotnēs. Pavasara sezonā maksa palielināta no 1800 līdz 3000 dolāriem. Rudens maksa palielināta no 900 līdz 1500 dolāriem, bet ziemas un musonu sezonās tā pieaugusi no 450 līdz 750 dolāriem.
Pēdējoreiz Nepāla pārskatīja kāpšanas maksu 2015. gada 1. janvārī, kad valdība pārgāja no grupu maksas sistēmas uz vienotu 11 000 dolāru maksu par kāpšanu Everestā pavasara sezonā, izmantojot parasto maršrutu.
Jaunās cenas stāsies spēkā 2025. gada 1. septembrī.
Lai gan maksa ir palielināta, no Nepālas Everesta uzkāpt joprojām ir lētāk nekā no Ķīnai piederošās Tibetas, apgalvoja Šerpa. “Ar šo cenu pieaugumu Nepālas lētākais ekspedīcijas komplekts atkarībā no piedāvātajām ērtībām un pavadoņiem maksās 35 000 dolāru vienam cilvēkam. Tibetā minimālā maksa ir 40 000 dolāru.”
Tibetā par kāpšanas atļauju iekasē 10 000 dolāru, kas ietver jaka un transporta pakalpojumus līdz bāzes nometnei, taču neietver pavadoņus.
Noteikti arī stingrāki ierobežojumi pašiem kāpējiem
Nepālas valdība ir ieviesusi stingrākus noteikumus, tostarp atkritumu apsaimniekošanu, lai cīnītos ar pārāk lielu ļaužu pūļu radītajām problēmām Everesta bāzes nometnē. Turpmāk kāpēji, pavadoņi un augstkalnu bāzes nometnes darbinieki tur vairs nevarēs ņemt līdzi ģimenes locekļus (vīru, sievu, tēvu, māti, dēlu un meitu). Tomēr ar iepriekšēju Tūrisma departamenta atļauju ģimenes locekļi var uzturēties nometnē līdz divām dienām.
No šī pavasara Everesta kāpējiem būs atkritumi, tostarp cilvēku radītie atkritumi, jānogādā atpakaļ bāzes nometnē, kur tos pienācīgi utilizēs. Kāpējiem augstākajās nometnēs būs jāizmanto bioloģiski noārdāmie maisi atkritumu savākšanai.
Eksperti uzskata, ka šie jaunie pasākumi nozīmē būtiskas izmaiņas Nepālas alpīnisma politikā, lai uzlabotu drošību, vides aizsardzību un kopējo kāpšanas pieredzi.
Kopš 1953. gada 29. maija, kad Everestā pirmie uzkāpa jaunzēlandietis, sers Edmunds Hilarijs (1919-2008) un šerpa Tenzings Norgajs (1914-1986) no Nepālas pasaules augstāko virsotni ir sasnieguši gandrīz 8900 cilvēku.