Slovākijas psihiatri ceļ trauksmi par premjera uzvedību
foto: Wiktor Dabkowski/ZUMA Press Wire / SplashNews.com/ Vida Press
Slovākijas premjeram Robertam Fico pēdējā laikā uzrodas arvien vairāk pretinieku.
Pasaulē

Slovākijas psihiatri ceļ trauksmi par premjera uzvedību

Māris Puķītis

Kas Jauns Avīze

0

Vairāk nekā 260 psihiatru un psihologu Slovākijā spēruši šīm profesijām neierastu soli – publicējuši atklātu vēstuli premjeram Robertam Fico, kurš kļūst aizvien autoritārāks.

Slovākijas psihiatri ceļ trauksmi par premjera uzv...

“Demokrātijas apdraudējums Slovākijā un mūsu valsts starptautiskais statuss liek mums komentēt jūsu politisko uzvedību un publisko uzstāšanos. Jau iepriekš uzsveram, ka nevēlamies novērtēt jūsu personību un koncentrēsimies tikai uz uzvedību no publiski pieejamiem avotiem,” teikts vēstulē.

Vairāk melu un sašķeltības

Mediķi norāda, ka Fico politisko uzvedību raksturo pieaugoša autoritāra varas stila pakāpe, manipulācijas ar faktiem, meli, neslavas celšana, uzbrukumi politiskajiem oponentiem, žurnālistiem un parastajiem pilsoņiem, kuri nepiekrīt viņa politikai.

“Jūsu politiskā uzvedība un pasludinātās attieksmes polarizē sabiedrību un ietekmē tās emocionālo atmosfēru. Tas izraisa vilšanos un neapmierinātību lielai daļai Slovākijas iedzīvotāju. Arvien vairāk cilvēku apsver iespēju pamest valsti ne tikai darba vai mācību, bet arī personisku iemeslu dēļ. Viņi negrib dzīvot valstī, kur valsts politiku raksturo tāda nicināšana, izsmiekls un agresija,” rakstīts vēstulē. “Jūs atbalstāt cilvēkus, kas izplata sazvērestības teorijas un melus un grauj mūsu kultūru.”

Atentāta ietekme?

Parakstītāji norāda, ka Fico ārpolitiskās iniciatīvas bieži ir tiešā pretrunā ar Eiropas Savienības un NATO politiku, viņš nievājoši izsakās par kara plosītās Ukrainas prezidentu, nevilcinās doties uz Maskavu un paspiest roku Putinam, mudina savas “partijas biedrus un koalīcijas partnerus spert līdzīgus pretimnākošus soļus Krievijas imperiālisma virzienā”.

Psihiatri, nosodot politisko vardarbību, spriež, ka Fico agresivitāte un emocionālā eksplozivitāte pieaugusi pēc pērn piedzīvotā atentāta mēģinājuma, kad viņu sašāva: “Jūs neapšaubāmi esat piedzīvojis dzīvībai bīstamu stresu, kas var ietekmēt jūsu darbību nākotnē. (..) Mēs ceram uz jūsu pašnovērtējuma spēju un iespēju koriģēt savu politisko uzvedību, tostarp apsvērt iespēju aiziet no augstākās politikas.” Vēstules autori norāda, ka viņi nav un nekad nav bijuši kādas politiskās partijas vai kustības biedri.

Fico uz to reaģējis ar draudiem ziņot par vēstules parakstītājiem starptautiskajām profesionālajām organizācijām. Viņš ir norūpējies, ka Slovākijā var izvērsties Ukrainas Maidanam līdzīgi notikumi, kas 2014. gadā vainagojās ar Krievijai draudzīgā prezidenta Viktora Janukoviča aizbēgšanu uz Maskavu.

Slovākijā rīko protestus

Reaģējot uz arvien prokrieviskāko un pretrietumnieciskāko Fico politiku, 24. janvārī 30 pilsētās noritēja protesta akcija "Slovākija Eiropā", prasot premjera atkāpšanos. Kopumā ielās izgāja ap 100 000 cilvēku, no tiem 10 000 Banskā Bitricā, kur ir ap 75 000 iedzīvotāju.

Fico biedēja, ka demonstranti varētu ieņemt valdības ēkas, izsludināt vispārējo streiku un uzbrukt drošības spēkiem, bet nekas tāds nenotika. Viņš arī apgalvo, ka slovāku eksperti bijuši iesaistīti Ukrainas Maidanā un protestos pret Gruzijas prokrievisko valdību, bet tagad gatavojot nemierus pašu mājās. Fico sola drīzumā deportēt vairākus ārvalstu instruktorus.

Fico jau vienreiz bija spiests atkāpties no premjera amata – 2018. gadā pēc masu protestiem, ko izraisīja žurnālista Jana Kucjaka un viņa līgavas slepkavība. Kucjaks rakstīja par saistību starp itāļu mafiju un Fico līdzgaitniekiem, kā arī par korupcijas skandāliem, kas saistīti ar viņa vadīto kreiso populistu partiju "Smer-SD".

Pēc veciem paraugiem

Opozīcija parlamentā pieprasīja uzticības balsojumu valdībai, bet Fico pārtrauca sēdi, paziņojot, ka vēlas nolasīt deputātiem izlūkdienesta paziņojumu, kurā apgalvots, ka notiek “koordinēti mēģinājumi destabilizēt Slovākiju”.

Tā rezultātā sēde notika aiz slēgtām durvīm, pirmo reizi 30 gados kopš Slovākijas neatkarības pasludināšanas. Nolasītais ziņojums izsauca opozīcijā gan izsmieklu, gan sašutumu, taču deputātiem nav tiesību atklāt dokumenta saturu, jo tas pasludināts par slepenu. Kādreizējais disidents Františeks Miklošs, kurš pārstāv kristīgos demokrātus, izteicies, ka ziņojuma stils viņam atgādina komunistiskā režīma slepenpolicijas dokumentus.

Opozīcija iesniegusi kriminālsūdzību par izlūkdienesta izmantošanu politiskiem mērķiem un paziņojusi par ieceri izveidot parlamentāro komisiju tā uzraudzībai. “Mēs atrodamies bīstami tuvu totalitārai praksei,” brīdina opozīcijas deputāts Martins Dubēci no kreisi liberālās partijas "Progresīvā Slovākija".

Tikmēr Fico noliedz, ka vēlas Slovākijas izstāšanos no Eiropas Savienības un NATO, uzsverot, ka valsts dalība šajās organizācijās nav apšaubāma.