Politologs: Trampam ir trīs sviras, kā ietekmēt Putinu
Donaldam Trampam ir trīs reālas ietekmes sviras pret Vladimiru Putinu sarunu kontekstā par Krievijas un Ukrainas karu: militārā, ekonomiskā un ģeopolitiskā, pastāstīja analītiskā centra "Ukraiņu prizma" eksperts, Kijivas Nacionālās universitātes pasniedzējs Aleksandrs Krajevs.
Pēc viņa teiktā, ietekmes svirām uz Putinu ir dažāda efektivitātes pakāpe, taču tās visas ir darbojošas. Pirmā - militārā: "Tramps vienmēr ir teicis - ja Krievija negribēs sarunas, viņš dos Ukrainai visus ieročus, kas ir Savienotajās Valstīs, izņemot kodolieročus. (..) Tāpēc Trampam būs absolūti loģiski spiest Krieviju no šīs puses," intervijā "Lsm+" sacīja politologs.
Otrs ietekmes aspekts ir ekonomiskais: spiediena turpināšana uz Krievijas Federāciju, sankciju režīma paplašināšana un paralēlais spiediens uz Ķīnu, kas tiek īstenots jau tagad.
"Mēs redzam, kā Ķīna vairs nevēlas fraktēt tā saukto Krievijas ēnu tankkuģu floti turpmākajiem līgumiem un principā sāk samazināt šo līgumu apjomu, kā tā to darīja jau kopš 2022. gada. Līdz ar to ekonomiskais spiediens, ekonomiskā spiediena instrumenti līdz šim Trampam ir, un tie ir pietiekami nopietni," skaidroja analītiķis.
Trešā ietekmes svira uz Kremli ir ģeopolitiskā: ASV un Eiropas kopīgā spiediena pastiprināšana uz Ķīnu, lai tā mudinātu Krieviju uz sarunām, vismaz "paraugdemonstrējumiem".
"Tātad Tramps skaidri saprot, ka Ķīna šobrīd ir ģeopolitiskā špagatā. Ķīnai situācija nav katastrofāla, bet arī ne ideāla. No vienas puses, Ķīnai ir Rietumi: ES un ASV. Jā, viņi ir oponenti, jā, viņi ir ideoloģiski pretinieki, bet tie ir milzīgi miljardu tirgi, tehnoloģijas, tie ir 45% no Ķīnas preču apmaiņas.
Pirmajā vietā pēc visiem līgumiem, ekonomiskā sadarbība - ASV, otrajā - Eiropas Savienība. Krievija, atgādināšu, ir 18. - 20. vietā Ķīnas tirdzniecības apritē. (..) Proti, no vienas puses - konkurence, bet daudzmaz adekvāta sadarbība ar Rietumiem. Ja tomēr Ķīna to nevēlas, ja tā grib palīdzēt Krievijai - super. No otras puses, tai ir lēta nafta un gāze, bet maksimālās Trampa, Eiropas Savienības sankcijas, Rietumu tirgu slēgšana, neiespējamība tur tirgoties, strādāt un būtībā neiespējamība sagatavoties kaut kādai aktīvai rīcībai pašai Ķīnai. Jo nauda Ķīnai šobrīd ir vajadzīga.
Jūs domājat, ka Ķīna vienkārši nepublicē savus finanšu pārskatus termiņā? Vienkārši tā Ķīna manipulē ar šiem skaitļiem? Protams, nē, Ķīna nav labākajā stāvoklī, kur nu vēl uz Ķīnas armijas modernizācijas fona," rezumēja Krajevs, piebilstot, ka Ķīna ir daudz racionālāks ģeopolitiskais spēlētājs nekā Krievija.
Tramps uzdevis karu Ukrainā pabeigt 100 dienās
Šāds uzdevums izvirzīts jaunā ASV prezidenta īpašajam pārstāvim Ukrainas un Krievijas jautājumos Kītam Kellogam. "Praktiski neviens nedomā, ka viņš to spēs, īpaši Krievija," raksta "The Wall Street Journal". Novērotāji uzskata, ka Donalds Tramps personīgi kontrolēs sarunas par Ukrainu.
Kellogs 2024. gada aprīlī nāca klajā ar plāna ideju - Kijivu un Maskavu pamudināt uz sarunām, izmantojot dažādas ietekmes sviras. Ukraina nepiedalīšanās sarunās gadījumā saskaņā ar plānu riskēs ar totālu militārās palīdzības ssamazināšanu no ASV, bet Krievija pie nevēlēšanās iet uz darījumu - ar būtisku Kijivas atbalsta pastiprināšanu no Vašingtonas puses.
Tramps vēlēšanu kampaņā solīja karu Ukrainā pabeigt 24 stundu laikā pēc savas atgriešanās Baltajā namā. Tomēr jau janvāra sākumā viņa komanda secināja, ka tam labākajā gadījumā aizies mēneši, vēstīja mediji.