Kremlī priecājas par Trampa ierosinājumiem nopirkt Grenlandi
Tiešie kontakti starp Kremli un ievēlēto ASV prezidentu Donaldu Trampu jau ir sākušies, un Maskavā ne bez prieka vēro, kā jaunā amerikāņu līdera un viņa aprindas ārpolitiskie paziņojumi rada spriedzi starp Vašingtonu un tuvākajiem sabiedrotajiem.
Trampa paziņojumi par vēlmi ASV pievienot Kanādu un Grenlandi rada "spriedzi" Rietumos, un "mums tas viss ir izdevīgi", "The Moscow Times" sacīja Krievijas amatpersona.
Trampa izteikumi kļuvuši par dāvanu Kremļa propagandai, kas attaisno Krimas aneksiju un iebrukumu Ukrainā. "Mums tas ļauj pateikt, ka viss ir iespējams, vecie noteikumi vairs nedarbojas. Lūk, paskatieties: pat ASV, kas nosaka šos noteikumus, nav gatavas paši tos ievērot," "The Moscow Times" sacījis Krievijas diplomāts.
Līdz ar to savā ziņā viss, ko pagaidām dara Trampa komanda, ir vēl viens apliecinājums tiem uzskatiem par mieru un starptautisko sistēmu, ko propagandē Krievija Putina laikā, "The Moscow Times" sacījis kāds spēkā esošs Krievijas valdības ierēdnis: "Pie mums uz visu notiekošo skatās tikai un vienīgi pozitīvā veidā."
"Vladimiram Putinam tas viss ļoti patīk, jo tas rada papildu spriedzes punktus starp ASV un to sabiedrotajiem. Un vēl tas ir lielisks stāsts, kas ļauj Putinam attaisnot savu rīcību, lūk, ar šiem dubultstandartiem," piekrīt "Carnegie Russia-Eurasia Center" direktors Berlīnē Aleksandrs Gabujevs.
Ja Tramps turpinās uzstāt uz savu retoriku, galarezultātā tas var novest pie Ukrainas atbalsta mazināšanas un destabilizēt situāciju citās zemeslodes daļās, uzskata bijušais Krievijas pastāvīgās pārstāvniecības ANO Ženēvā padomnieks Boriss Bondarevs.
"Tas var likt ASV Eiropas sabiedrotajiem izlemt, kur viņiem novirzīt ne tik bagātus resursus - Ukrainas atbalstam vai paturēt sev, citādi vai maz kas? Tas viss var ietekmēt arī kara gaitu Ukrainā. Turklāt to pēta gan Ķīna, gan Indija, gan citas valstis. Pasaulē nav mazums cilvēku, kas būtu gatavi robežas pārklāt, viņiem tikai ļauj vaļu," intervijā "YouTube" kanālam "Breakfast Show" norādījis Bondarevs.
Dialogs starp Kremli un jauno ASV administrāciju "komandu līmenī jau ir palaists" 2024. gada novembrī decembrī, un "Putina un Trampa tiešais kontakts arī jau ir noticis", "The Moscow Times" pastāstīja divi ar Kremļa starptautisko politiku saistīti Krievijas ierēdņi. Pēc viņu teiktā, Kremlis un Trampa komanda apzināti nepubliskoja dialoga uzsākšanas faktu un visādi to noliedza pēc ziņu parādīšanās medijos, lai izvairītos no amerikāņu histablišmenta spiediena uz nākamo ASV prezidentu.
"Gan mūsējie, gan Trampa komanda mācījās no pagātnes, kad neapdomība un nepietiekama atturība noveda pie skandāla ar apsūdzību par iejaukšanos vēlēšanās un galu galā stipri ierobežoja Trampam roku brīvību," paskaidroja viens no ierēdņiem.
Pagājušajā nedēļā Kremlis un ievēlētais ASV prezidents paziņoja, ka viņi vēlas sarīkot tikšanos pēc Trampa inaugurācijas. Tomēr katra no pusēm paziņojumā uzsvēra, ka vēlmi izteikusi pretējā puse. Vēlāk Tramps sacīja, ka gatavošanās sapulcei jau ir sākusies.
Pēc tam, kad notiks inaugurācija, komunikācijas faktu jau varēs darīt publisku bez riska, bet dialoga intensitāte "būtiski palielināsies", uzskata "The Moscow Times" avots Krievijas Ārlietu ministrijā. "Psiholoģiski ar šo komandu mums būs vieglāk mijiedarboties. Bet vai kontaktu atjaunošana novedīs pie kaut kādām nopietnām pozitīvām nobīdēm - tas ir atklāts jautājums," piebilda diplomāts.