Zināmi iespējamie Kremļa plāni attiecībā uz Baltkrieviju pēc kara beigām Ukrainā
Kremlī varētu atgriezties pie plāna par Baltkrievijas pievienošanos Krievijai pēc kara beigām Ukrainā. Par to "Meduza" pastāstīja prezidenta administrācijai tuvi avoti.
Pēc viņu teiktā, to var iesniegt kā divu valstu "dziļāku integrāciju", pie kuras tiks veidoti kopīgi varas orgāni. "Tos pat var izvēlēties, veikt kampaņu, parādīt jaunus rekordus. 1980.- 1990. gados sabrukušo zemju savienošana, republiku savienība. Tas ir notikums," skaidroja viens no sarunu biedriem. Tomēr viņš atrunājās, ka šī scenārija iemiesojums "pilnībā atkarīgs no [Baltkrievijas prezidenta] Aleksandra Lukašenko, bet viņš acīmredzami vēlas palikt pilntiesīgs valdnieks".
Sagaidot kārtējās Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas, Lukašenko, kurš valsts prezidenta amatu ieņem kopš 1994. gada un pretendē uz septīto prezidenta termiņu, paziņojis par gatavību tuvākajā nākotnē nodot varu jaunajai paaudzei. "Es darīšu visu, lai klusi, mierīgi nodotu šo varu jaunajai paaudzei. Jo es ceru vēl pie jaunas varas padzīvot," norādīja Lukašenko. Vienlaikus viņš piebilda, ka, kamēr viņam atļauj veselība, viņš turpinās strādāt valsts amatā, raksta "The Moscow Times".
2024. gada decembrī Lukašenko un Krievijas prezidents Vladimirs Putins parakstīja līgumu par savstarpējām drošības garantijām. Dokuments jo īpaši nosaka pušu saistības abu valstu aizsardzības, suverenitātes, neatkarības un konstitucionālās iekārtas aizsardzības, kā arī sabiedrotās valsts teritorijas un ārējās robežas integritātes un neaizskaramības nodrošināšanā. Tajā arī pierakstīti nolikumi par Krievijas taktisko kodolieroču izvietošanu Baltkrievijā.
Jau pirms pilna apmēra Ukrainas kara sākuma Kremlī sagatavoja Baltkrievijas "aneksijas" plānu līdz 2030. gadam. Plānā ietilpa Krievijas un Baltkrievijas likumu "harmonizācija", "saskaņota ārējā un aizsardzības politika", kā arī "tirdznieciski ekonomiskā sadarbība" uz Krievijas interešu pamata.
Pēc kara sākuma Ukrainā Lukašenko paziņoja, ka Maskava un Minska veidos "divu neatkarīgu valstu vienotību" un kopīgi "pārvarēs sankcijas". Vienlaikus viņš norādīja, ka viņš ar Putinu "nav tik stulbi, lai darbotos ar vecām metodēm" un iekļautu Baltkrieviju Krievijas sastāvā.