Tramps turpina plosīties: Kanāda vispār nav nekāda valsts!
foto: AP/Scanpix
Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps aizvien agresīvāk noraida Kanādas pastāvēšanas lietderīgumu
Pasaulē

Tramps turpina plosīties: Kanāda vispār nav nekāda valsts!

Nils Zālmanis

Jauns.lv

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps negrasās mazināt savu klaji naidīgo retoriku pret savu tuvāko sabiedroto Kanādu, un sociālajā vietnē "Truth Social" turpina aizvainot savus kaimiņus.

Tramps turpina plosīties: Kanāda vispār nav nekāda...
Donalds Tramps par nepastāvošo Kanādu (ekrānuzņēmums no "Truth Social")
Donalds Tramps par nepastāvošo Kanādu (ekrānuzņēmums no "Truth Social")
Donalds Tramps par nepastāvošo Kanādu (ekrānuzņēmums no "Truth Social")
Donalds Tramps par nepastāvošo Kanādu (ekrānuzņēmums no "Truth Social")

Gluži kā Krievijas diktators Vladimirs Putins krietni pirms asiņainā kara uzsākšanas pret Ukrainu visiem stāstīja, ka tādas Ukrainas nemaz nav un tādu ukraiņu arī nemaz nav, viņam draudzīgais Donalds Tramps nolēmis līdzīgi izturēties pret Kanādu.

Ne jau tikai Donalds Tramps, kurš ASV prezidenta amatā stāsies pavisam drīz 20. janvārī, atklāti pauž nicinājumu pret savu kaimiņvalsti, līdzīgi ķēmojas arī viņa dēls Eriks un viens no Trampa galvenajiem atbalstītājiem, pasaules bagātākais cilvēks Īlons Masks, kurš par demisiju paziņojušajam Kanādas premjerministram Džastinam Trudo atļāvās ņirdzīgi izteikties "meitenīt, tu vairs neesi Kanādas gubernatore, tādēļ tevis teiktajam nav nozīmes".

Džastins Trudo, kuru Tramps demonstratīvi nicīgi dēvēja par "dižā Kanādas štata gubernatoru" jau atcirta, ka nekad Kanāda nekļūs par ASV štatu, bet Ontario provinces premjerministrs Dags Fords izteicās, ka Kanāda varētu drīzāk nopirkt no ASV Aļaskas štatu un Minesotu piedevām, tā kā Ontario robežojas ar šo štatu.

Diez vai jāšaubās, ka Trampa 19. gadsimta stila politika, kad lielvalstis pēc sirds patikas mainīja citu valstu robežas, ietu pie sirds Krievijas diktatoram Vladimiram Putinam, kurš jau praksē īsteno šo politiku Austrumeiropā, un Ķīnas prezidentam Sji Dzjiņpinam, kurš aizvien agresīvāk draud ar Taivānas vardarbīgu atgriešanu Ķīnas sastāvā, kaut gan šo salu Pekinas komunisti nekad nav kontrolējuši.

Jāpiebilst, ka Tramps sākotnēji ar sajūsmu uztvēra Putina agresiju pret Ukrainu, kad trīs dienas pirms invāzijas viņš atzina Donbasa separātistu "tautas republikas" Doneckā un Luhanskā. "Es teicu: "Tas ir ģeniāli". Putins paziņo, ka liela Ukrainas teritorijas daļa ir neatkarīga. Ak, tas ir brīnišķīgi. Tagad Putins saka: "Tā ir neatkarīga", liela Ukrainas daļa. Es teicu: "Cik tas ir gudri!". Un viņš ies iekšā un būs miera uzturētājs. Tie ir spēcīgākie miera uzturēšanas spēki. Mēs tos varētu izmantot uz savas dienvidu robežas," kādā radiointervijā izteicās Tramps. Savukārt pēc invāzijas uzsākšanas Tramps kara izraisīšanā mēdza vainot aizejošo ASV prezidentu Džo Baidenu, Trampa kontrolētie republikāņi pastāvīgi lika sprunguļus  ASV militārai palīdzībai Ukrainai un savas uzvaras gadījumā Tramps solīja karu izbeigt "24 stundu laikā", acīmredzot, izgriežot rokas tieši Ukrainai, tiesa, tagad viņš šo termiņu ir pagarinājis līdz pusgadam.

Vērts atgādināt komisku incidentu Trampa pieminētajā un Krievijas televīzijas "tiešraidē" translētajā Krievijas Drošības padomes sēdē, kuras dalībnieki viens pēc otra gluži kā Sicīlijas mafijas stilā zvērēja uzticību donam un pazemīgi pauda atbalstu jebkādiem Putina lēmumiem par Ukrainas Doneckas un Luhanskas apgabalu “atzīšanu”. Toreiz izblamējās Krievijas Ārējās izlūkošanas dienesta direktors Sergejs Nariškins, kurš kā trusītis kobras priekšā stostīdamies pat aizmirsa, ko tieši Putins no viņa grib dzirdēt, un pauda piekrišanu šo apgabalu iekļaušanai Krievijas sastāvā, uz ko Putins ar indīgu smīnu atteica, ka pašlaik netiek izskatīts jautājumu par to iekļaušanu, bet par to atzīšanu par neatkarīgām valstīm, uz ko Nariškins verdziski novervelēja, ka jā, viņš pilnībā piekrīt to atzīšanai.