Spānijā atklāj senāko zīdītāju senci, kas dzīvoja vēl pirms dinozauriem
foto: Vizualizācija: Henrijs Sazerlends Šarps
Šādi radījumi pirms 270 miljoniem gadu dzīvoja tagadējās Vidusjūras krastos.
Pasaulē

Spānijā atklāj senāko zīdītāju senci, kas dzīvoja vēl pirms dinozauriem

Ārzemju nodaļa

Kas Jauns Avīze

Mūsdienu Spānijā atklāts vecākais zināmais zīdītāju sencis, kas dzīvojis pirms vismaz 270 miljoniem gadu.

Spānijā atklāj senāko zīdītāju senci, kas dzīvoja ...

Dzīvnieks bijis apmēram metru garš, ar asiem ilkņiem, bez apmatojuma un redzamām ausīm. Tagad tas aprakstīts žurnālā "Nature Communications" starptautiskā pētījumā, ko vadīja Maljorkas un Katalonijas arheologi. Viņu rīcībā ir vesela fosilo atlieku bagātība – ilknis, galvaskausa daļas, skriemeļi, ribas un labi saglabājies ciskas kauls.

Zinātnieki gan atturas spriest, vai tā ir jauna suga, tomēr ir pārliecināti, ka šis ir vecākais zināmais gorgonopss – četrkājains plēsoņa, kādi apdzīvoja Pangejas superkontinenta krastus pirms 252 līdz 270 miljoniem gadu, vēl pirms pasauli pārņēma dinozauri. Evolūcijas pusceļā starp rāpuļiem un zīdītājiem gorgonopsiem bija abu to īpašības, bet tie nepiederēja nevienai no šīm klasēm.

Gorgonopsi bija siltasiņu dzīvnieki, taču dēja olas. “Ja jūs redzētu šo dzīvnieku ejam pa ielu, tas atgādinātu vidēja lieluma suni, iespējams, haskija lielumā, bet kaut kas gluži kopā neietu,” skaidro Čikāgas Dabas vēstures muzeja kurators Kens Angielčiks, kurš piedalījās pētījumā. “Tam nebija ne kažoka, ne suņa ausu.”

Tomēr kā siltasiņu dzīvnieks tas uzturēja nemainīgu ķermeņa temperatūru, un kājas bija vairāk vai mazāk vertikāli novietotas zem ķermeņa, ļaujot efektīvāk kustēties. Šīs ir tipiskas zīdītāju īpašības, tāpat kā dažas struktūras žoklī, kas miljoniem gadu vēlāk pārtaps par vidusauss kauliem.

Vecākais līdz šim atrastais īpatnis bija 265 miljonus gadu vecs. Pirms 270 miljoniem gadu tagadējā Maljorka atradās apmēram tur, kur mūsdienās Kongo Āfrikā.