Zelenska birojā paziņo, ka Krievija nav pietiekami samaksājusi par karu
Ukraina negrasās sākt miera sarunas ar Krieviju pēc Donalda Trampa nākšanas pie varas ASV, jo Maskava vēl nav samaksājusi "pietiekami augstu cenu" par sākto karu, paziņojis Ukrainas prezidenta biroja vadītāja padomnieks Mihailo Podoļaks.
"Par sarunām daudz runā, bet tā ir ilūzija. Nekāda sarunu procesa nevar būt, jo Krievijai nav likts samaksāt pietiekami augstu cenu par šo karu," BBC sacīja Podoļaks. Viņš arī norādīja, ka Kijiva drošības garantijas no ASV uzskata par bezalternatīvu priekšnoteikumu kara beigām.
Pēc viņa teiktā, 1994. gada Budapeštas memorands, tāpat kā 2014. - 2015. gada Minskas vienošanās, kas bija vērstas uz Donbasa kara izbeigšanu, izrādījās nevērtīgs, jo neparedzēja militāru atturēšanu. "Krievijai ir jāsaprot, ka, tiklīdz tā sāks agresiju, pretī tā saņems ievērojamu skaitu sitienu," norādīja Podoļaks.
Iepriekš ievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps vairākkārt paziņojis, ka ātri beigs karu Ukrainā pēc stāšanās amatā, kas paredzēts 20. janvārī. Viņš arī norādīja, ka gaida tikšanos ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, lai pārrunātu, kā to var izdarīt, raksta "The Moscow Times".
Putins pirms tam teica, ka ir gatavs tikties ar Trampu, kā arī sarunām ar Kijivu un kompromisiem. Jūnijā viņš izteica nosacījumus uguns pārtraukšanai un miera dialoga uzsākšanai ar Kijivu. Toreiz Putins pieprasīja Ukrainai izvest karaspēku no Luhanskas, Doneckas, Zaporižjes un Hersonas apgabala, atteikties no iestāšanās NATO un apstiprināt bezkodolu statusu. Turklāt Rietumvalstīm ir jānoņem sankcijas Krievijai un jāatzīst Krimas un četru Ukrainas apgabalu aneksija. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis to nosauca par kārtējo ultimātu un atteicās to apspriest.
Tikmēr Tramps pēc tikšanās ar Ukrainas līderi 7. decembrī Parīzē paziņoja, ka Zelenskis "vēlas mieru" un uzskata, ka tam "pienācis laiks". Tomēr Kijiva uzstāj uz saviem sarunu nosacījumiem, tostarp turpina pieprasīt uzaicinājumu uz NATO. Vienlaikus Zelenskis publiski atzina, ka Ukrainas armijai nav spēka, lai atgūtu Krievijas sagrābto Donbasu un Krimu, taču Kijiva to panāks diplomātiskā ceļā.