Pasaulē

Multimiljardierei steidzami jāatrod 9 miljardi dolāru, lai izvairītos no nāvessoda izpildes

Nils Zālmanis

Jauns.lv

68 gadus vecā attīstītāju uzņēmuma “Van Thinh Holdings Group” vadītāja, multimiljardiere Čonga Mi Lana ir zaudējusi apelāciju pret piespriesto nāvessodu vienā no lielākajām banku krāpšanas lietām pasaulē, un viņas dzīvību nu var glābt tikai ātri atrasta milzu nauda — Vjetnamas likums paredz nāvessoda aizstāšanu ar mūža ieslodzījumu, ja viņa spēs atmaksāt 75 procentus no piesavinātās summas. Viņas dzīvības cena nu ir 9 miljardi dolāru.

Multimiljardierei steidzami jāatrod 9 miljardi dol...

Vjetnamas pilsētas Hošiminas tiesa šā gada aprīlī piesprieda nāvessodu Čongai Mi Lanai, viņu atzīstot par vainīgu Vjetnamas piektās lielākās bankas izlaupīšanu 11 gadu laikā. Sieviete tika apsūdzēta 44 miljardu dolāru izkrāpšanā, ņemot kredītus no “Saigon Commercial Bank”, un prokuratūra toreiz atzina, ka 27 miljardus dolāru tā arī neizdosies atgūt. Tiesa toreiz atzina, ka viņa izšķērdēja 12 miljardus dolāru, tādējādi atmaksājamā minimālā summa ir 9 miljardi dolāru.

Tas bija sensacionāls spriedums, jo Vjetnamā sievietes ļoti reti notiesā par “balto apkaklīšu” noziegumiem.

Otrdien tiesa paziņoja, ka nāvessoda atcelšanai nav pamata, taču viņa var saglabāt dzīvību, ja līdz sprieduma izpildes mirklim atmaksās valsts kasē 9 miljardus dolāru. Kā pēdējā vēl saglabājas arī iespēja, ka Vjetnamas prezidents Liongs Kiongs nolemj viņu apžēlot.

Kaut gan tiesas procesa laikā apsūdzētā mēdza uzvesties izaicinoši, apelācijas izskatīšanas laikā viņa izskatījās nožēlas pilna, vēsta BBC. Viņa apgalvoja, ka jūtas apkaunota par tik lielu zaudējumu nodarīšanu valstij un viņas vienīgā vēlēšanās ir atmaksāt pievākto.

Apsūdzība apgalvoja, ka 2022. gada oktobrī arestētā Čonga Mi Lana valstij nodarījusi kaitējumu, kas atbilst 6 procentiem no Vjetnamas IKP 2023. gadā, un maksājusi prāvas summas augsta ranga valsts amatpersonām, lai tie pievērtu acis uz viņas noziedzīgajām darbībām, tostarp samaksājot 5,2 miljonus dolāru Vjetnamas centrālās bankas vecākajai inspektorei.

Lai nepieļautu masu paniku, Vjetnamas Bankai nācies iztērēt miljardiem dolāru, lai rekapitalizētu “Saigon Commercial Bank”. Apsūdzība apgalvoja, ka viņas noziegumi bija tik milzīgi un bezprecedenta, ka nav pelnījuši nekādu žēlsirdību.

Čongas Mi Lanas advokāti paziņojuši, ka viņa strādā, cik vien ātri spēj, lai savāktu nepieciešamo summu, taču aktīvu pārvēršana skaidrā naudā izrādījusies sarežģīta, un viņa lūgusi draugu palīdzību, saņemtu aizdevumus. Advokāti lūguši aizstāt nāvessodu ar mūža ieslodzījumu, jo nāvinieces statusā viņai grūti vienoties par vislabāko cenu savu aktīvu un investīciju pārdošanā un tādējādi grūtāk savākt nepieciešamo summu.

Vjetnamā nāvessoda izpilde faktiski ir valsts noslēpums, un valdība nepublicē datus par cilvēku skaitu, kas gaida tā izpildi, kaut gan cilvēktiesību organizācijas apgalvo, savu nāvi gaida vairāk nekā 1000 notiesāto, un Vjetnama ir viena no vērienīgākajām augstākā soda mēra izpildītājam pasaulē. Kaut gan pēc sprieduma pasludināšanas līdz tā izpildei mēdz paiet ilgs laiks, reizēm pat vairāki gadi, paši notiesātie par gaidāmo soda izpildi tiek informēti tikai īsu brīdi pirms tam.

Kopā ar Čongu Mi Lanu tiesāja vēl 85 citus apsūdzētos, kuri visi tika atzīti par vainīgiem, četriem piespriests mūža ieslodzījums, bet pārējiem, ieskaitot Čongas Mi Lanas vīru un krustmeitu, no 3 līdz 20 gadu cietumsods.

Čonga Mi Lana cēlusies no ķīniešu-vjetnamiešu dzimtas valsts ekonomiskajā galvaspilsētā Hošiminā, kas savulaik saucās Saigona un kur dzīvo liela etnisko ķīniešu kopiena. Jaunībā viņa kopā ar savu māti pārdeva ielās kosmētiku, bet astoņdesmitajos gados komunistu režīma uzsākto ekonomisko reformu laikā sāka uzpirkt zemi un nekustamos īpašumus, bet deviņdesmitajos gados jau kļuva par viesnīcu un restorānu īpašnieci. Līdz 2011. gadam viņa kļuva par tik nozīmīgu uzņēmēju Hošiminā, ka viņai ļāva nokārtot triju mazāku un naudas grūtībās nonākušu banku saplūšanu lielā “Saigon Commercial Bank”.

Kaut gan Vjetnamas likumi aizliedz jebkurai privātpersonai turēt īpašumā vairāk nekā 5 procentus akciju jebkurā bankā, apsūdzība apgalvoja, ka viņai ar simtiem čaulas kompāniju un starpnieku palīdzību izdevās kļūt par vairāk nekā 90 procentu “Saigon Commercial Bank” akciju īpašnieci, un panākt līdz pat 93 procentu bankas aizdevumu nonākšanu savā rīcībā. Apsūdzība apgalvoja, ka triju gadu laikā no 2019. gada februāra viņa pavēlēja savam šoferim no bankas izņemt skaidrā naudā 108 triljonus Vjetnamas dongu (4,3 miljardi dolāru) un tos glabāt savas mājas pagrabā. Šāda summa pat vislielākās vērtības Vjetnamas valūtas banknotēs svērtu divas tonnas.

Šī lieta izraisīja milzīgu publicitāti Vjetnamā, toreizējam valsts prezidentam un Komunistiskās partijas ģenerālsekretāram Nguenam Fu Čongam solot apkarot korupciju, kuras milzīgais apmērs izraisījis iedzīvotāju sašutumu, kas apdraud partijas varas monopolu. Tiesa, daudzi uzskata, ka viņai izdevās tik ilgi netraucēti nodarboties ar tik milzīga mēroga krāpšanu, atrodoties ietekmīgu partijas un biznesa pārstāvju paspārnē.