Ķīnā piespriež nāvessodu bijušajam "Bank of China" vadītājam, taču dod viņam iespēju vēl izglābt dzīvību
Ķīnas vienas no vadošajām bankām “Bank of China” bijušajam vadītājam Liu Liaņgem par korupciju piespriests nāvessods, vēsta aģentūra “Siņhua”. Viņš atzīts par vainīgu kukuļņemšanā vairāk nekā 121 miljona juaņu (15,9 miljoni eiro) apmērā.
Liu Liange, former chairman of the Bank of China, was on Tuesday sentenced to death with a two-year reprieve for bribe-taking and illegal issuing of loans.
— People's Daily, China (@PDChina) November 26, 2024
He was found to have accepted bribes worth over 121 million yuan (about $16.8 million), according to a court verdict. pic.twitter.com/SbPrHoLWxF
Tiesa, Šaņdunas provinces Dzjinaņas tiesas piespriestā nāvessoda izpilde ir atlikta uz diviem gadiem un viņam ir iespēja saņemt mūža ieslodzījumu, ja šajā laikā viņš nepastrādās citu noziegumu. Šāda labvēlība izrādīta tāpēc, ka apsūdzētais sadarbojās ar varas iestādēm un pauda nožēlu par pastrādāto. Spriedumā paredzēta viņa politisko tiesību atņemšana uz mūžu, visa īpašuma konfiskācija, kā arī visu viņa nelikumīgo ienākumu nodošana valsts kasē.
63 gadus vecais Liu četrus gadus bija “Bank of China” vadītājs priekšsēdētājs līdz 2023. gada martā atkāpās dažas nedēļas pirms tam, kad varas iestādes paziņoja par viņam izvirzītajām apsūdzībām korupcijā. Viņu arestēja 2023. gada oktobrī.
1905. gadā izveidotā “Bank of China” ir viena no Ķīnas “Lielā četrinieka” bankām. Saskaņā ar “S&P Global Market Intelligence” datiem aktīvu ziņā tā ir ceturtā lielākā banka pasaulē, atpaliekot no pārējām trijām galvenajām Ķīnas bankām “Industrial and Commercial Bank of China”, “Agricultural Bank of China” un “China Construction Bank”, 2023. gadā to apjomam sasniedzot 4,35 triljonus eiro.
Šis spriedums ir daļa no Ķīnas plašās korupcijas apkarošanas kampaņas, un Liu ir nesenākā augsta ranga amatpersona, kurai piespriests nāvessods. Oktobrī bijušajam centrālās bankas vietniekam Faņam Jifejam tika piespriests nāvessods par kukuļņemšanu, tā izpildi arī atliekot uz diviem gadiem. Savukārt maijā vienam no lielāko valsts kontrolēto aktīvu pārvaldības uzņēmumu bijušajam vadītājam Bajam Tiaņhujam piesprieda nāvessodu par kukuļņemšanu vairāk nekā 144 miljonu eiro apmērā.
Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins, kurš pie varas ir kopš 2012. gada un faktiski var valdīt līdz mūža beigām, ir noteicis cīņu pret korupciju par savas politikas galveno prioritāti. Kampaņa ir ieguvusi ievērojamu sabiedrības atbalstu, lai gan kritiķi apgalvo, ka tā ļauj prezidentam konsolidēt varu, aizstājot sāncenšus ar uzticīgām personām svarīgos amatos.