Laikraksts: Tramps piezvanījis Putinam uzreiz pēc uzvaras ASV prezidenta vēlēšanās, ieteicis diktatoram atturēties no kara eskalācijas Ukrainā
foto: AFP/Scanpix
Donalds Tramps un Vladimirs Putins
Pasaulē

Laikraksts: Tramps piezvanījis Putinam uzreiz pēc uzvaras ASV prezidenta vēlēšanās, ieteicis diktatoram atturēties no kara eskalācijas Ukrainā

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps ceturtdien pirmajā telefonsarunā pēc uzvaras ASV prezidenta vēlēšanās ieteica Krievijas diktatoram Vladimiram Putinam neeskalēt karu Ukrainā, svētdien vēsta "The Washington Post", atsaucoties informētām personām.

Laikraksts: Tramps piezvanījis Putinam uzreiz pēc ...

Tramps piezvanīja Putinam no savas rezidences Floridā un pauda ieinteresētību turpmākās sarunās apspriest "Ukrainas kara drīzu atrisinājumu", atgādinot diktatoram par ASV militāro klātbūtni Eiropā, izteicās kāda vārdā neminēta informēta persona.

Tiek ziņots, ka Ukrainas vadība tika informēta par sarunu un tai neiebilda, sacīja divas informētas personas, piebilstot, ka Ukrainas amatpersonas jau sen sapratušas, ka Tramps izrādīs iniciatīvu, lai ar Putinu rastu kara diplomātisku risinājumu.

Tajā pašā dienā, kad notika minētā telefonsaruna, Putins bija paziņoja, ka ir “gatavs” sarunām ar Trampu, apsveicot viņu ar uzvaru vēlēšanās un sakot, ka Tramps esot uzvedies "drosmīgi”  jūlijā notikušā atentāta laikā.

Atšķirībā no pašreizējā prezidenta Džo Baidena, ka pilnvaru laiks beigsies 20. janvārī un kurš ir viens no galvenajiem Ukrainas sabiedrotajiem cīņā pret Krievijas agresiju, Tramps pastāvīgi lepojies ar "loti labām attiecībām" ar Putinu, solot karu izbeigt 24 stundu laikā, tiesa, neatklājot, kā.

Pagājušajā nedēļā "The Wall Street Journal" informēja, ka Trampa padomnieki ir piedāvājuši vairākus priekšlikumus, kas faktiski iesaldētu karu un nostiprinātu Kremļa laupījumu Ukrainas austrumos un dienvidos.

Maskava uzskata, ka Trampa atgriešanās Baltajā namā varētu nodrošināt Krievijai priekšrocības karā pret Ukrainu, kas ilgst jau gandrīz 1000 dienas, un vājinātu Rietumu atbalstu Ukrainai.

Nesen Putins paziņoja, ka Krievija ir gatava meklēt "saprātīgus kompromisus, lai noregulētu situāciju Ukrainā", taču nekur piekāpties negrasās.

"Mēs esam gatavi meklēt kompromisus, mēs esam gatavi saprātīgiem kompromisiem," viņš paziņoja propagandistei Olgai Skabejevai. "Rezultātam ir jābūt Krievijas labā, es saku tieši, bez jelkādas kautrēšanās, un tā pamatā ir jābūt reālai situācijai kaujas laukā. Bez jelkādām šaubām, mēs negrasamies nekur piekāpties. Nekādu "apmaiņu" nebūs," viņš paziņoja.

Putina šovasar izteiktās prasības jebkādu miera sarunu uzsākšanai ir pavisam "pieticīgas" — viņš grib, lai Ukraina atzīst par Krievijas īpašumu tās teritorijas, kuras Krievija jau bija sagrābusi (Krima, Donbass), kā arī izved savu armiju no teritorijām, kuras Krievija jau ir oficiāli ierakstījusi savā konstitūcijā kā sev piederošas, taču tā arī nav spējusi iekarot — visu Zaporižjas, Hersonas, Doneckas un Luhanskas apgabalu teritorijas, tādējādi par pliku "paldies" atdodot agresorvalstij tādas Ukrainas pilsētas kā Zaporižja, Hersona, Kramatorska, Slavjanska, Pokrovska un citas. Vēl Putinam labpatiktos, lai Ukraina pati veiktu savu "demilitarizāciju un denacifikāciju", uz visiem laikiem atteiktos no mērķa iestāties NATO, uz visiem laikiem atteiktos no iestāšanās jelkādos militāros blokos, atteiktos no plāniem atgūt kodolarsenālu, piešķirtu krievu valodai īpašu statusu, kā arī tiktu atceltas visas Rietumu sankcijas pret Krieviju, kuras, kā gadiem ilgi stāstīja Kremļa propaganda, Krievijai nākot "tikai par labu". Kad Ukraina un Rietumi izpildīs šīs prasības, tad Putins ir gatavs tikai vienkārši sākt apspriest "saprātīgos kompromisus".