Izgāzies Krievijas plāns "sodīt" Eiropu
foto: Vida Press
Vācijā, kas par mērķi izvirzīja 95% piepildījumu, gāzes krātuves šodien ir piepildītas jau par 98%, teikts ES regulatora oficiālajā mājaslapā./Berlīnes centrs 2024. gada 24. oktobrī./Ilustratīvs attēls.
Pasaulē

Izgāzies Krievijas plāns "sodīt" Eiropu

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Krievija, kas rēķinājās ar energoresursiem šantāžēt Eiropu, saskārusies ar pilnīgu savu plānu izgāšanos. Eiropas valstis veiksmīgi atteikušās no Krievijas gāzes, un tā vietā atkal piepildījušas krātuves ar piegādēm no citām valstīm, sasniedzot drošību un stabilitāti, sagaidot ziemu.

Izgāzies Krievijas plāns "sodīt" Eiropu...

Eiropas gāzes krātuves ir piepildītas par vairāk nekā 95%, kas pārsniedz obligāto Eiropas Savienības (ES) uzpildes mērķi par 90% līdz 1. novembrim, vēsta "Dialog.ua". Vācijā, kas par mērķi izvirzīja 95% piepildījumu, gāzes krātuves šodien ir piepildītas jau par 98%, teikts ES regulatora oficiālajā mājaslapā.

Šobrīd ES krātuvēs atrodas aptuveni 100 miljardi kubikmetru gāzes, kas veido trešdaļu no Eiropas gada patēriņa, informēja "Gas Infrastructure Europe". Pēc ES enerģētikas komisāres Kadri Simsones teiktā, Eiropa nostiprinājusi savas pozīcijas un samazinājusi atkarību no Krievijas degvielas, pateicoties piegāžu diversifikācijai, atjaunojamo enerģijas avotu pieaugumam un pastiprinātai energoefektivitātei.

"Kad Krievija iebruka Ukrainā un mēģināja šantažēt Eiropu ar energoresursiem, mēs veicām pasākumus aizsardzībai pret šokiem nākotnē. Tagad mēs ieejam ziemā ar spēcīgu pozīciju, stabilām piegādēm un pieejamām cenām," paziņoja Simsone. Gāzes vairumtirdzniecības cenu kritums Lielbritānijā un Nīderlandē apliecina Eiropas energosektora noturību. Siltais laiks ir veicinājis arī pieprasījuma samazināšanos un nodrošinājis Eiropai papildu laiku gāzes krājumu palielināšanai.

ES regula par gāzes uzglabāšanu, kas tika pieņemta 2022. gada jūnijā, bija nozīmīgs solis, gatavojoties ziemas sezonai, līdz ar to Eiropas Savienība samazināja atkarību no Krievijas degvielas "REPowerEU" iniciatīvas ietvaros. Krievijas likme Eiropas energoatkarībai izvērtās lielos zaudējumos: "Gazprom" zaudēja piekļuvi pelnošākajam tirgum un miljardiem dolāru.

Ienesīgas kompānijas vietā monopolists ģenerē simtiem miljardu rubļu zaudējumus katru gadu Krievijas budžetam. Cenšoties padarīt Eiropu neaizsargātu pret pārtraukumiem, Krievija pati nonāca uz ekonomiskā sabrukuma robežas, zaudējot savu galveno pircēju un saskaroties ar nopietnām finansiālām problēmām.