Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Strādājot pie romāna, Puče ir ticies gan ar Cukura ģimenes atzaru, kas mitinās Brazīlijā, gan arī ar viņa laikabiedriem - virsniekiem, karavīriem, lidotājiem -, kas vēl joprojām ir dzīvi.

Sporta žurnālists Puče uzrakstījis vēsturisku detektīvu par Herbertu Cukuru 26

Kultūra
2015. gada 4. decembrī 16:13 2015. gada 4. decembrī 16:13
Žurnālists, raidījumu vadītājs un vairāku grāmatu autors Armands Puče sarakstījis vēsturisku detektīvu par latviešu izgudrotāju, lidotāju un lidmašīnu konstruktoru Herbertu Cukuru (1900-1965), kam devis nosaukumu "Jūs nekad viņu nenogalināsiet".

Kā pastāstīja Puče, romāna pamatā ir vēsturiski fakti un vienlaikus tas vēsta gan par Cukuru, gan arī par latviešiem un Latvijas vēsturi. Strādājot pie romāna, autors ir ticies gan ar Cukura ģimenes atzaru, kas mitinās Brazīlijā, gan arī ar viņa laikabiedriem - virsniekiem, karavīriem, lidotājiem -, kas vēl joprojām ir dzīvi.

"Pētot rakstus un mēģinot aizdomāties par to, kādi ir latviešu sasniegumi vēstures kontekstā, nonācu pie Cukura personības. Interesanti, cik spītīgi vienam cilvēkam tiek piedēvēti tik dramatiski notikumi [holokausta īstenošana]. Gribēju iedziļināties un saprast. Kad noliku sev priekšā visas versijas par Cukuru, tās viena pēc otras sāka šķīst kopā, un man nekas cits neatlika kā pievērsties izpētei," stāstīja Puče.

Kā norādīja grāmatas autors, "Jūs nekad viņu nenogalināsiet" vienlaikus ir stāsts par krustcelēm, kur Latvija atrodas un kur vienmēr būs, un par to, kā dažādi režīmi šo faktu ir izmantojuši. "Latvija ir pakļauta dažādu karu un notikumu virpuļiem, un tas ietekmē nacionālo pašapziņu," izteicās Puče, norādot, ka patlaban latviešiem vairs nav tādas pašapziņas, kāda tā bijusi 20.gadsimta sākumā, kad dibināta Latvijas valsts.

Puče sacīja, ka tagad daudzi apstākļi spiež mums skatīties uz vēsturi un personībām ar dažādiem vērtējumiem. Cukura gadījums ir īpaši spilgts, turklāt, pēc grāmatas autora domām, vēršanās pret Cukuru ir arī vēršanās pret Latviju. "Man kā žurnālistam ir skaidrs - tāpat vien šādas lietas nenotiek," sacīja grāmatas autors.

Pučes vēsturiskais detektīvs "Jūs nekad viņu nenogalināsiet" drīzumā būs pieejams Latvijas grāmatnīcās.

Herberts Cukurs dzimis 1900.gada 17.maijā Liepājā, mehāniskās darbnīcas īpašnieka un amatnieka Jāņa Cukura ģimenē.

Viņš bija latviešu aviators un žurnālists, 1930.gados kļuva slavens ar saviem lidojumiem paškonstruētās lidmašīnās no Latvijas uz Gambiju un Japānu. Nacistu okupācijas laikā Cukurs darbojās ebreju šāvēja Arāja komandā. 1946.gadā Cukurs pārcēlās uz dzīvi Latīņamerikā, kur 1965.gadā tika cietsirdīgi nogalināts.

LETA/Foto: Ieva Čīka/LETA

Citi šobrīd lasa

Viena Teika par divu Bolderāju cenu. Apskatām lētākos un dārgākos dzīvokļus Rīgā 14
Dziednieks Pēteris alkoholiķus ārstē, neaizliedzot viņiem dzert 9
Šī mežonīgā ģimene nesūta savus 7 bērnus skolā, ļauj viņiem visu un par rezultātu priecājas 7
Skatīt visus komentārus