Palielina pabalstus iekšlietu dienestu un cietumu amatpersonām
Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā par valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzību, kas paredz paaugstināt pabalstus iekšlietu dienestu un cietumu amatpersonām.
Likuma izmaiņu iesniedzēji pamatoja, ka tās izstrādātas, ņemot vērā zemo atlīdzības līmeni un veselības aprūpes nodrošinājumu iekšlietu sistēmas iestāžu amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm, tāpēc policistiem, ugunsdzēsējiem, robežsargiem un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm ir nepieciešams paaugstināt un paplašināt pabalstu apmēru.
Likuma izmaiņas paredz pilnveidot sociālo garantiju sistēmu Iekšlietu ministrijas (IeM) sistēmas iestāžu un ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm.
Pabalsti tiks palielināti gan darbiniekiem, kuru dienesta pienākumi saistīti ar dzīvības vai veselības apdraudējumu, gan karavīriem. Darbinieks, kurš, pildot amata pienākumus, guvis kaitējumus veselībai un tam noteikta invaliditāte, saņem vienreizēju pabalstu. Pirmās grupas invalīdam turpmāk izmaksās pabalstu 71 145 eiro (50 001 lata) apmērā, otrās grupas invalīdam 35 573 eiro (25 001 lata) apmērā, savukārt trešās grupas invalīdam - 14 229 eiro (10 000 latu) apmērā. Iepriekš otrās grupas invalīdam izmaksāts 28 458 eiro (20 000 latu) pabalsts.
Smaga veselības bojājuma gadījumā izmaksās 10 000 eiro (7028 latu) lielu pabalstu, bet vidēji smaga veselības bojājuma gadījumā 5000 eiro (3514 latu) pabalstu. Savukārt viegla veselības bojājuma gadījumā, ja pārejošā darba (dienesta) nespēja ilgst vairāk par sešām dienām, un veselības problēmas gūtas individuālos sporta treniņos vai treniņnodarbībās tiks izmaksāts 50 eiro (35 latu) apmērā, ja tas gūts sporta pasākumos, piemēram, sacensībās, sporta spēlēs - 100 eiro (70 latu) apmērā, bet pārējos gadījumos - 200 eiro (140 latu) apmērā.
Iepriekš smaga veselības bojājuma gadījumā izmaksāja kompensāciju piecu mēnešalgu apmērā, vidēji smaga veselības bojājuma gadījumā - triju mēnešalgu apmērā, bet viegla veselības bojājuma gadījumā - vienas mēnešalgas apmērā.
Papildus jau noteiktajam pabalstam turpmāk tiks izmaksāta arī vienreizēja kompensācija 12 mēnešalgu apmērā, bet ne mazāka kā 10 000 eiro (7028 lati) IeM darbinieka vai un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonas ar speciālo dienesta pakāpi tuviniekiem, ja tas miris, nepildot tiešos amata pienākumus. IeM sistēmas iestādes darbinieks arī saņems vienreizēju pabalstu 50% apmērā no noteiktā pabalsta, ja tas cietis un guvis kaitējumus veselībai nelaimes gadījumā, nepildot ar dzīvības vai veselības apdraudējumu saistītus dienesta pienākumus. Minēto pabalstu neizmaksās, ja nelaimes gadījums noticis laikā, kad persona pildījusi cita darba devēja amata pienākumus.
Tāpat ir paaugstināts pabalsts uz 100 000 eiro (70 280 latiem), ja darbinieks gājis bojā pēc negadījuma tajā gūto veselības bojājumu dēļ. Pabalsts paaugstināts uz 100 000 eiro (70 280 latiem) arī aktīvā dienesta karavīra nāves gadījumā. Iepriekš izmaksātā summa bija 71 145 eiro (50 001 lats). Paredzēts, ka šīs pabalsts 100 000 eiro apmērā būs piemērojams no šā gada 21.novembra, kad notikusi Zolitūdes traģēdija.
Likuma izmaiņas paredz tiesības saņemt veselības aprūpes pakalpojumu arī tiem darbiniekiem, kuri ir atvaļināti no dienesta neatbilstoša veselības stāvokļa dēļ, kas gūts nelaimes gadījumā, pildot dienesta pienākumus.
Tāpat personas nāves gadījumā izmaksās pabalstu arī bojāgājušā tuviniekiem, ja bojāgājušajai personai nav laulātā vai tuvākās pakāpes radinieku.
Ministru kabinetam arī dots uzdevums pilnveidot veselības aprūpes sistēmu, iekļaujot tajā valsts apmaksātus ārsta nozīmētus medikamentus un zobārstniecības un zobu higiēnas pakalpojumus, paaugstināt apmaksājamo veselības pakalpojumu limitu.
LETA