Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Noskaidrots, cik zila ir Rīga! Cilvēki pārsteigti par Rīdzinieka kartes krāsu 74

Sabiedrība
2014. gada 14. janvārī 06:07 2014. gada 14. janvārī 06:07
Rīdziniekus pārsteigušas Rīdzinieka karšu krāsas. Uz tās priekšpuses, kur attēlots zilibaltais pilsētas karogs, zilā krāsa nav vis gaiši zila, bet gan tumsnēji zila, kaut gan daudzi ir pārliecināti, ka pilsētas karogā jābūt gaiši zilai krāsai. Kasjauns.lv skaidroja, kāpēc un kā mainījies Rīgas karoga zilums.

Rīdzinieka kartes tumši zilais tonis samulsinājis daudzus rīdziniekus, kuri uzskata, ka pilsētas karogā jābūt gaiši zilai krāsai.

Atjauno Rīgas karoga vēsturisko zilumu

Pirms 25 gadiem tik tiešām tika noteikts, ka Rīgas karogā jābūt gaiši zilai krāsai, bet vēlāk tā kļuvusi tumšāka. 2012. gadā Rīgas dome pieņēma noteikumus, kas nosaka, ka pilsētas karogā pēc starptautiskās „Pantone” krāsu skalas ir zila „Pantone 285C”, kura nebūt nav gaiši zila. Tā noticis tādēļ, ka Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā saglabājušajos pirmskara pilsētas karogos nav izteikti gaiši zila krāsa. Pirms pāris gadiem ticis atjaunots tikai vēsturiskais taisnīgums un Latvijas galvaspilsētai atdots tās patiesais zilums. Tomēr daudzi to nav pamanījuši un uzskata, ka pašreizējais Rīgas karoga zilums nav patiess.

Rīgas pilsētas Būvvaldes, kura atbild arī par Latvijas galvaspilsētas simboliku, pārstāve Ilze Žūka Kasjauns.lv skaidro: „Tikai 2012. gadā Rīgas domes saistošajos noteikumos Nr. 181 pirmo reizi Latvijas vēsturē ir noteikts precīzs zilās krāsas tonis. Šis tonis ir izvēlēts ņemot par paraugu saglabājušos karogu, ko iespējams apskatīt Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā.

Pirms toņa noteikšanas pēc „Pantone” skalas - zils un gaiši zils tonis, subjektīvu apsvērumu dēļ, katram zilā krāsa karogā varēja asociēties ar sev ierasto toni. Jāpiezīmē arī, ka uz dažādiem materiāliem un auduma veidiem, piemēram, poliestera vai kokvilnas auduma, drukāta zilā krāsa iegūst savu zilo toni. Tāpat jāņem vērā, ka zilā krāsa gaismā ļoti izbalē un izkārtā Rīgas karoga zilā krāsa drīz vien izskatās ļoti gaiši zila, neskatoties uz visiem apstiprinātajiem krāsu kodiem.”

Rīgas pilsētas karogs pēdējo 25 gadu laikā vairākkārtīgi ir mainījis savu izskatu – no gaiši zilas un vienkārši zilai krāsai. 2012. gadā pašvaldība beidzot noteica, kādam tad īsti pēc starptautiskās skalas jābūt Rīgas zilumam. Tas ir „Pantone 285C”. Pirms pieciem gadiem tas vēl bija izteikti gaiši zils.

Rīgas pašvaldība putrojas ar Latvijas galvaspilsētas zilo toni

Pēdējo 25 gadu laikā Rīgas karoga zilā krāsa likumos un noteikumos ir vairākkārtīgi mainīta. Vispirms, Alfrēda Rubika laikā, noteica, ka tā ir gaiši zila, pēc tam mēra Andra Teikmaņa laikā to pārdēvēja par vienkārši zilo krāsu. Vēlāk, jau Māra Purgaiļa laikā, tai atjaunoja gaiši zilo toni, bet Nila Ušakova laikā tai pirmo reizi noteica konkrētu zilo toni.

Pirmo reizi vēsturisko Rīgas karogu atjaunoja Trešās Atmodas sākumā – 1988. gada augustā, kad Rīgas pilsētas Tautas deputātu padome apstiprināja nolikumu par Rīgas pilsētas karogu, kurā tika noteikts: „Rīgas pilsētas karogs ir taisnstūrveida ar 2 vienāda platuma horizontālām joslām: augšējā – gaiši zila, apakšējā –balta, simbolizējot pilsētu pie jūras un rīdzinieku cēlsirdību.” Karoga krāsu apraksts pēc būtības atjaunoja 1937. gada likuma normu. Tā kā karoga etalona atrašanās vieta nav zināma, tad problēma ir tikai tajā apstāklī, ka gaiši zilo krāsu katrs var iedomāties savādāku. Nolikumā arī nebija dots krāsu tonis pēc „Pantone” krāsu skalas.

1991. gada aprīlī  Rīgas Tautas deputātu padome pieņēma lēmumu, kurš noteica: „Rīgas pilsētas karogs ir taisnstūra audums ar divām vienāda platuma horizontālākām joslām: augšējā josla ir zilā, apakšējā josla baltā krāsā.” Šajā gadījumā aprakstā pirmo reizi ir mainīta karoga krāsa – no gaiši zilas uz zilu krāsu. Principā tas neko nemaina – heraldikā pieņemta viena zilā krāsa, tikai ir jābūt pieņemtam noteiktam krāsu etalonam vai krāsu apzīmējumam pēc „Pantone” krāsu skalas kataloga. Diemžēl 1991. gadā atkal informācija par karoga etalonzīmējumu netika noteikta.

Savukārt 1995. gada septembrī Rīgas domē pieņēma jaunu lēmumu, kas atkal Rīgas karogu atgrieza pie gaiši zilā toņa: „Rīgas karogs ir taisnstūra audums ar divām vienāda platuma horizontālām joslām: augšējā josla ir gaišzilā, apakšējā josla – baltā krāsā.” Šis nolikums neattaisnoti atkal mainīja zilo krāsu pret gaiši zilo, jo netika doti krāsas apzīmējumi pēc „Pantone” krāsu skalas un karoga krāsu etalonzīmējumu jau kuro reizi praktiski nelietoja. Tādas izmaiņas var ieviest tikai nekontrolētu zilās krāsas daudzveidību praktiskā lietošanā.

Pēdējo reizi pilsētas dome Rīgas pilsētas karoga krāsas noteica 2012. gada 3. jūlijā: „Rīgas pilsētas karogs – dalīts vienāda platuma daļās: augšā – zils, apakšā – balts. Rīgas krāsas ir Rīgas pilsētas karoga krāsas (pēc starptautiskās „Pantone” krāsu skalas ir zila „Pantone 285C”.” Jaunais nolikums izceļas ar profesionālu aprakstu, jo pirmo reizi ir dots precīzs zilās krāsas tonis.

Jāteic, ka zilā „Pantone 285C” krāsa ir sastopama arī vairāku valstu karogos, piemēram, Igaunijas, Ukrainas un Armēnijas karogos. Vairāki Kasjauns.lv lasītāji jautāja, vai Rīgas karogā zilās krāsas tonis ir identisks ar Krievijas karoga krāsas toni? Atbilde – nē. Krievijas valsts karoga zilais tonis pēc „Pantone” skalas ir „Pantone 286C”.

­Rīgas karoga vēsture

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Krājuma nodaļas vadītāja, Rīgas Simbolikas komisijas locekle Anita Gailiša Kasjauns.lv par Rīgas karoga vēsturi pastāstīja:

„1673. gadā izdotie Rīgas pilsētas statūti noteica jaunu Rīgas kuģu karogu (zils un balts). Šajā redakcijā atkārtoti apstiprināts arī vēlāk – 1700., 1798. un 1868. gadā. Krāsu salikums turpmāk kļuva arī par pilsētas krāsām. To apstiprina virkne dokumentu. Piemēram, kad 1676. gada 7. septembrī Rīga sagaidīja jauno ģenerālgubernatoru Hornu, tad rātes muzikantiem par atšķirības zīmi kalpoja zilibalti karodziņi. Arī 1723. gadā, organizējot Krievijas cara Pētera I sagaidīšanu Rīgā, pilsētas dekorēšanā tika izmantotas krāsas – zils un balts. Rātes kancelejā bija arī tradīcija nozīmīgiem dokumentiem uzspiest pilsētas ģerboņzīmogu uz auklām un lentām, kas bija savītas no zila un balta zīda.

1918. gadā nodibinoties neatkarīgai Latvijas valstij, Rīgas pilsēta atgriezās atpakaļ pie vēsturiskajām Rīgas karoga krāsām – zils un balts, kādas tai bija 17. gadsimtā.

Pagājušā gadsimta divdesmitajos gados pilsētas noformējumā un pirmo reizi arī kā pilsētas galvas standarts tika lietots vēl 1673. gadā Rīgas statūtos apstiprinātais Rīgas kuģu zilibaltais karogs. Rīgas pilsētas valdei 1926. gadā notika sarakste ar vēstures arhīvu, lai noskaidrotu īstās Rīgas karoga krāsas. Protokols no 1926. gada 20. decembra rāda, ka tāds krāsu paraugs valdei tika nodots un 1927. gada 3. janvārī pielikts pie lietas. Diemžēl karoga krāsu parauga zīmējuma atrašanās vieta nav zināma. Jāteic arī, ka tolaik vēl nelietoja „Pantone” krāsu katalogu.

Pirmo reizi pilsētas pastāvēšanas vēsturē 1937. gada 4. maijā Rīgas pilsēta ieguva juridiski apstiprinātu pilsētas karogu.”

Elmārs Barkāns/Foto: Ieva Lūka/LETA, Evija Trifanova/LETA, riga.lv

Citi šobrīd lasa

Atklāts, kā hercogiene Ketrīna un princis Viljams pavadīs Ziemassvētkus
"Vieni mācās, otri žēlojas" - pie kādām atziņām nonācis Valentīns, kurš nožņaudza izvarotāju un 16 gadus sēdēja cietumā
Tagad viņš no skapja iznāktu savādāk - skaistāk. Ministrs Rinkēvičs atklāti par savu homoseksualitāti
Skatīt visus komentārus

27-летний актер сериала "Возвращение Мухтара" умер от рака

"Я сама отказалась от матери": за что на Федосееву-Шукшину ополчились родные дочери