Ziņģētāju un stāstnieku vakarā Dekšārēs skanēs krogus dziesmas un stāsti
Nākamnedēļ, 8.februārī, plkst.15 Viļānu novada Dekšāru pamatskolas zālē notiks XII Ziņģētāju un stāstnieku vakars, kur šogad gan kolektīvi no Latvijas, gan viesi no Lietuvas un Igaunijas skandēs krogus dziesmas un stāstus, informēja Tautas muzikantu biedrības pārstāve Maija Upeniece.
Ik gadu pēdējos 12 gados februāra otrajā sestdienā "Ziņģētāju un stāstnieku vakarā" kopā sanāk ap 200 dalībnieku, kur ziņģētāji izpilda divās līdz trijās paaudzēs mantotās dziesmas, bet stāstnieki tik ticami stāsta pa pusei nopietnus, pa pusei nenopietnus atgadījumus no dzīves, ka nevar īsti izprast, cik tajos patiesības, cik izdomas.
Šogad pasākumam izvēlētā tēma ir "Krogus dziesmas un stāsti", tāpēc vakars solās būt interesants un lustīgs. Klausoties stāstus par to, kādi pārsteigumi gadījušies kāzās vai ceļā uz krogu, vai kā noteikt, ka krogā jau diezgan būts un laiks doties mājup, izsmiešanās garantēta.
Paredzams, ka ziņģētāji šī gada pasākumā piedalīsies īpaši kuplā skaitā - Dekšārēs kopskaitā sabrauks 25 ziņģētāju grupas un individuālie izpildītāji ne tikai no tuvākām un tālākām Latvijas vietām, bet arī no kaimiņzemēm Lietuvas - kapela "Radvija" (Radvilski) - un Igaunijas - Pērnavas ermoņiku spēlmaņu klubs "Pärnumaa Lõõtspillihaigete Selts". Vairākas folkloras grupas un ansambļi uz ziņģu vakaru ierodas gadu no gada, un publika tos jau ir iemīļojusi.
Ziņģētāju un stāstnieku vakarā Dekšārēs skanēs krogus dziesmas un stāsti
Pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda, Viļānu novada domes, Viļānu kultūras nama, Tautas muzikantu biedrības un citu sadarbības partneru finansiālajam atbalstam, ziņģētājiem un stāstniekiem ir sarūpētas gan uzvarētāju un skatītāju simpātiju balvas, gan organizatoru un pārsteiguma balvas.
Vairāk nekā desmit gados ziņģētāju un stāstnieku vakaros ir iegūti un apkopoti nozīmīgi mūsdienu folkloras tradīciju materiāli, kas līdz gada beigām pārtaps informatīvajā izdevumā "Ziņģes un stāsti".
Ziņģētāju un stāstnieku vakara mērķis ir popularizēt mūsdienu folkloru kā sabiedrības kultūras sastāvdaļu, veicināt tautas tradīciju saglabāšanu un pārmantojamību, kā arī nodrošināt izglītošanas un pieredzes apmaiņas procesu starp Latvijas novadu un ārvalstu ziņģētājiem un stāstniekiem.
Pirmo reizi ziņģētāju vakars notika 2003.gadā Madonas rajona Barkavā.