Cilvēki mirst no spaisa, bet vēl gribam legalizēt marihuānu?
Lai gan savāktas teju vai 10 000 balsis par marihuānas legalizēšanu Latvijā, iespēja pieņemt šādu likumu ir tuva nullei.
112

Cilvēki mirst no spaisa, bet vēl gribam legalizēt marihuānu?

Jauns.lv

Kamēr visiem spēkiem cīnāmies pret tā sauktajām legālajām narkotikām, marihuānas legalizēšana daļai Latvijas iedzīvotāju joprojām šķiet pieņemama doma. Portālā manabalss.lv joprojām vāc parakstus par marihuānas legalizēšanu. Lai gan šajā pašā vietnē vāc parakstus arī spaisa apkarošanai, lielāku atbalstu iedzīvotāji pauduši marihuānas legālai audzēšanai un lietošanai. Vai spaisu nomainīsim pret marihuānu?

Cilvēki mirst no spaisa, bet vēl gribam legalizēt ...

Portāls manabalss.lv jau sistemātiski vāc iedzīvotāju parakstus marihuānas dekriminalizācijai, proti, lai nedraudētu sods par marihuānas lietošanu, glabāšanu un audzēšanu nelielos daudzumos personiskām vajadzībām. Un nebūt nav tā, ka iedzīvotāji būtu kategoriski pret – šobrīd jau savāktas 8010 balsis. Savukārt, lai pasargātu bērnus no legālajām narkotikām jeb tautā sauktā spaisa, šajā pašā portālā parakstījušies mazāk cilvēku – 7822.

Marihuānas legalizēšana portālā tiek pamatota ar citu valstu pieredzi, kur „zālīte” jau legalizēta, kā arī – tas ļaušot tiesu sistēmai nodarboties ar nodarījumiem, kuriem ir reāla negatīva ietekme uz sabiedrību. Turklāt tas mazināšot pārmērīgo alkohola lietošanu Latvijas iedzīvotāju vidū. Lai gan savākto balsu skaits ir gana liels, daļa sabiedrības ir pret – izskanējuši viedokļi, ka marihuāna ir tās pats, kas heroīns, un tās legalizācija varētu paaugstināt noziedzības līmeni valstī.

Pašlaik gan Latvijā marihuānas audzēšanu, tirgošanu un lietošanu aizliedz likums. Cik reālas ir likuma izmaiņas, ja tiktu savākts nepieciešamais iedzīvotāju balsu skaits par marihuānas legalizēšanu? Izrādās – nereālas!

Šāda ideja ir absurda, uzskata narkologs

Kā portālam Kasjauns.lv stāsta Stradiņa universitātes doktors, Latvijas Universitātes docents un narkologs Jānis Strazdiņš, pat, ja portālā manabalss.lv savāktu „nepieciešamo” balsu skaitu, tam nebūtu nekādas jēgas, jo likuma izmaiņas varētu veikt, ja vismaz 2/3 deputātu būtu par marihuānas legalizāciju, taču tas, viņaprāt, ne šīs, ne nākamās valdības laikā nenotiks.

Strazdiņš norāda, ka marihuānas legalizēšana būtu neprāts, ņemot vērā milzīgās spaisa problēmas. „Ņemot vērā to nelaimi, kas mums šobrīd ir ar marihuānas atdarinātājiem – spaisiem, kuru pamatā ir marihuānas ķīmiskā formula, vēl legalizēt marihuānu...? Jau šobrīd stacionāri ir pilni ar jauniem cilvēkiem, kuri mirst no spaisa. Mums nu galīgi nav vajadzīga vēl viena „zudusī paaudze” un šādas vielas legalizācija, tā izraisa šizofrēniju,” teic Strazdiņš.

Viņš atzīst, ka marihuānai ir divējāda ietekme. Vieni, to pamēģinot, vairs nekad nevēlēsies mēģināt vēlreiz, bet citiem radīsies spēcīga atkarība. Marihuānas pamatā ir halucinogēna viela, kas spējot izraisīt šizofrēniju, tāpat Strazdiņš uzsver, ka balsu vācēju pamatojums, ka, legalizējot marihuānu, mazinātos alkohola patērētāju skaits, ir absurdas muļķības – „Tie, kuri lieto alkoholu, to nepārtrauks darīt bez attiecīgas ārstēšanas.”

Lai gan sabiedrībā valda uzskats, ka marihuāna nelielos daudzumos nespēj kaitēt cilvēka veselībai, tā gluži nav. Narkologi brīdina, ka marihuānas smēķēšana izraisa neatgriezeniskas izmaiņas smēķētāju plaušās, kā arī rada ievērojamu sirdsdarbības pasliktināšanos un citas veselības problēmas.

Iespēja legalizēt marihuānu Latvijā – tuva nullei

Valsts policijā apstiprina, ka, savācot 10 000 parakstu par šo iniciatīvu, lēmums par tās tālāko virzību tiktu pieņemts Saeimā, taču iespējamība, ka šādu lēmumu reāli varētu pieņemt ir faktiski tuva nullei. „Šis jautājums jau ir skatīts gan Satversmes tiesā, gan aktualizēts iepriekš. Marihuānas dekriminalizēšana Latvijā nav iespējama, jo Latvija ir ratificējusi ANO Konvenciju pret narkotiku un psihotropo vielu nelegālo apgrozījumu. Marihuānas aktīvā viela ir atzīta par narkotisku vielu, tādēļ attiecībā uz to nav piemērojami izņēmumi,” portālam Kasjauns.lv stāsta Valsts policijas sabiedrisko attiecību daļas pārstāvis Dairis Anučins.

Taču iedzīvotājiem esot atļauts vākt parakstus par jebkuru jautājumu, kas ir juridiski īstenojams, tāpēc parakstu vākšana par marihuānas legalizēšanu nekas nosodāms neesot.

Arī Veselības ministrijā teic, ka marihuānas legalizēšana nebūtu atbalstāma. „Saskaņā ar jaunākajiem zinātniskajiem pētījumiem, aizvien vairāk apstiprinās uzskats, ka marihuāna negatīvi ietekmē cilvēka spriešanas spējas, tostarp apgrūtina domāšanu, pasliktina mācīšanās un atmiņas spējas, kā arī pasliktina koordināciju. Līdzīgi kā tabakas smēķēšana, arī marihuāna negatīvi ietekmē elpošanas orgānu sistēmu,” stāsta Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Kamēr marihuānu Latvijā aizliedz likums, ir valstis, kur tā ir dekriminalizēta (nav legāla, taču par to netiek piemērots sods), piemēram – Argentīna, Beļģija, Brazīlija, Horvātija, Indija, Nīderlande, Spānija, pat mūsu kaimiņzeme Igaunija un daudzas citas.

Kasjauns.lv/ Foto: All Over Press