Sabiedrība

Uzsāk pārbaudi par iespējamām nelikumībām saistībā ar gudrona dīķu sanācijas projektu

Jauns.lv

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) sācis pārbaude par iespējamām krāpnieciskām darbībām ar Eiropas Savienības fondu finanšu līdzekļiem saistībā ar Inčukalna gudrona dīķu sanācijas projekta iepirkumu, apstiprināja KNAB pārstāve Laura Dūša.

Uzsāk pārbaudi par iespējamām nelikumībām saistībā...

Pārbaude sākta, reaģējot uz Sabiedrības par atklātību "Delna" iesniegumu, kurā vērsta uzmanība uz iespējamām nelikumībām.

"KNAB ir uzsācis pārbaudi, lai pārliecinātos, cik lielā mērā iesniegumā minētās lietas atbilst realitātei, taču nekādā gadījumā nevar runāt par kādas lietas ierosināšanu vai ko tamlīdzīgu," sacīja Dūša.

Jau ziņots, ka gudrona dīķu un tiem pieguļošās teritorijas sakopšana ir ne tikai viens no lielākajiem, bet arī būtiskākajiem vides projektiem Latvijā pēdējo desmitu gadu laikā. Projekts tiek finansēts no Eiropas Reģionālās attīstības fonda. Līguma summa ir 29 miljoni eiro, no kuriem 20 miljoni nāk no Eiropas Savienības, deviņi miljoni – no Latvijas budžeta. Taču projektam nepieciešamā summa ir pieaugusi.

Līgums ar "Skonto būvi" par Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanāciju noslēgts 2010.gada septembrī. Tehnoloģisko aprīkojumu nodrošina Vācijas kompānijas "Mueg". Gudrona izsmelšana sadārdzinājusies un aizkavējusies, iespējams, vēl citu ķīmisku vielu klātbūtnes dēļ vai arī tādēļ, ka sērskābajā gudronā norit procesi, kas izraisījuši gudronam netipiskas īpašības.

Valdība pagājušā gada oktobrī pieņēma lēmumu par papildu 11,6 miljonus latu jeb 16,5 miljonus eiro rezervēšanu Inčukalna gudrona dīķu sanācijas projektam, tādējādi kopējā summa, kuru plānots iztērēt, varētu pārsniegt 30 miljonus latu jeb 45,5 miljonus eiro.

Valsts vides dienests nonācis pie risinājuma, ka šī situācija kvalificējama kā neparedzami tehniskas dabas apstākļi saskaņā ar Iepirkuma uzraudzības biroja vadlīnijās un Eiropas Savienības tiesu praksē sniegto interpretāciju – jauna iepirkuma procedūra ir nepieciešama tādu tehnisko apstākļu dēļ, kurus nevarēja paredzēt iepirkuma laikā, un pasūtītājs nav vainojams pie neparedzēto apstākļu rašanās. Par šādu iespējamo risinājumu vēl jāsaņem iesaistīto pušu akcepts.

BNS