Slavenais cietuma tvītotājs joprojām sēž aiz restēm
Mobilos tālruņus cietumos piegādā vairumā. Pirms divarpus gadiem cietumsargi pie Brasas cietuma sētas aizturēja trīs vīriešus ar somu, kurā bija 75 mobilie telefonu (attēlā).
112

Slavenais cietuma tvītotājs joprojām sēž aiz restēm

Jauns.lv

Cietumnieks, kurš pērn pirms Jāņiem no Rīgas Centrālcietuma ar mobilo telefonu tvītoja un stāstīja par dzīvi aiz restēm, vairs sociālajos tīklos nav parādījies – viņš joprojām atrodas ieslodzījumā. Tomēr aiz Latvijas restēm arestantu rīcībā ir tūkstošiem mobilo tālruņu, kuru lietošana cietumos ir aizliegta.

Slavenais cietuma tvītotājs joprojām sēž aiz restē...

Pēc visa spriežot, Latvijas cietumnieki jaunākās mobilo tālruņu tehnoloģijas pārzina ne tikai teorētiski, bet arī praktiski. Ja Latvijas cietumos ir vairāk nekā 5100 ieslodzīto, tad šogad cietumsargi ieslodzītajiem jau atņēmuši vairāk nekā 1100 mobilo tālruņu.

„Cietuma Dziive” turpina izciest sodu ieslodzījumā

Pērn pirms Jāņiem plašu sabiedrības ievērību mikroblogošanas vietnē „Twitter” ieguva kāds Centrālcietuma ieslodzītais, kurš sevi dēvēja par „Cietuma Dziivi”, un desmitiem ierakstu un fotogrāfiju veidā atklāja cietuma ikdienu, ieslodzīto paražas un tikumus. Ierakstus viņš veica ar mobilā tālruņa palīdzību, kuru lietošana cietumos ir aizliegta. Cietuma administrācija „Cietuma Dziivi” izskaitļoja un izteica viņam brīdinājumu, kas ir samērā maigs sods.

Ieslodzījuma vietu pārvaldes (IeVP) vecākā referente Ināra Makārova toreiz atklāja, ka ieslodzītais „ir kāds vīrietis, kurš apcietinājumā Rīgas Centrālcietumā gaida tiesu”. Par kādiem noziegumiem privātpersona apcietināta, IeVP neatklāja.

Kasjauns.lv Makārovai jautāja, vai nogrēkojošais ieslodzītais ir sagaidījis tiesu un joprojām atrodas cietumā. Viņa teica, ka ieslodzītais cietumā izcieš sodu, bet likums viņai aizliedz atklāt, par ko viņš notiesāts un uz cik ilgu laiku.

Makārova piebilda, ka pēc notikušās ziņu noplūdes pagājušā gada vasarā līdzīgi notikumi vairs nav bijuši. Tomēr mobilo telefonu lietošana cietumos ir teju vai ikdiena, kaut gan tas ir aizliegts. Arī to, kā mobilie tālruņi nokļūst pie arestantiem, Makārova nestāstīja – lai tā nebūtu kā rokasgrāmata tiem, kuri aiz cietuma mūriem vēlas nogādāt mobilos tālruņus.

Katru gadu Latvijas cietumos ieslodzītājiem atņem tūkstošiem mobilo tālruņu. 2013. gadā no nelegālās aprites tika atsavināti 3645 mobilie tālruņi un 4137 mobilo tālruņu sastāvdaļas, bet šogad jau 1101. 2012. gadā cietumniekiem atņēma 3304 tālruņus. Makārova teic, ka šo problēmu varēšot atrisināt pēc tam, kad uzbūvēšot jauno cietumu, jo pašlaik cietumi esot novecojuši un tādēļ tajos varot ienest un arī bez problēmām lietot.

Tvītotājs savos ierakstos apgalvoja, ka mobilais tālrunis un internets faktiski ir pieejams katrā otrajā kamerā. IeVP nenoliedz, ka mobilo tālruņu pieejamība un izmantošana ir problēma, taču, ņemot vērā pašreizējās iespējas un cietuma infrastruktūru, pārvalde darot visu, lai nepieļautu telefonu nokļūšanu cietumnieku rokās.

Kā cietumā nogādā mobilos tālruņus?

Internetā var atrast stāstus par to, kā mobilos tālruņus aiz mūriem nogādā tur. To, piemēram, var izdarīt ar pasta baložiem un arbaletiem. Ir arī daudz piezemētāki varianti, kas izplatīti arī mūsu pusē – maizes klaipos, protēzēs un anālajās atverēs.

Lūk, daži piemēri, kas jau agrāk izskanējuši par metodēm, kā Latvijas cietumos ienes mobilos tālruņus:

* Daugavpils cietumā televizorā, ko kādam ieslodzītājam atnesa piederīgie, atrasti četri mobilie telefoni.

* Kāds cietumnieka apmeklētājs savā kājas protēzē bija noslēpis septiņus mobilos telefonus.

* Neatļauto priekšmetu, tostarp arī mobilo tālruņu, nodošanā ieslodzītajiem izmanto pat bērnus, piemēram, ierodoties uz tikšanos ar zīdaini, autiņbiksītēs paslēpj tālruni.

* Cietumniekiem mobilos tālruņus cenšas nodot arī advokāti.

* Tāpat arī tikuši aizturēti cietumuzraugi, kuri ieslodzītājiem nodevuši mobilos tālruņus.

Jāatgādina, ka likums par cietumu iekšējās kārtības noteikumu pārkāpšanu, kas ir arī mobilā telefona lietošana, paredz brīdinājumu, personīgā televizora vai radiouztvērēja atņemšanu, rājienu, aizliegumu iegādāties pārtiku un tabaku cietuma veikalā. Tāpat pārkāpējam var aizliegt kārtējo tikšanos ar radiniekiem vai citām personām, uz laiku līdz vienam mēnesim aizliegt telefonsarunas vai ievietošanu soda izolatorā līdz 15 diennaktīm. Ja ieslodzītājam, piemēram, izsaka brīdinājumu, tad tas var būt neglaimojošs fakts, lemjot par pirmstermiņa atbrīvošanu.

Dzīve Latvijas cietumā
Kasjauns.lv/Foto: Valsts policija, Ieva Lūka, LETA