Starptautiska ceļojošā izstāde daba Jūgendstilā
Otrdien, 10. jūnijā plkst. 18.00 Rīgas Svētā Pētera baznīcā tiks atklāta starptautiska ceļojošā izstāde daba Jūgendstilā. Izstāde apskatāma līdz 7. septembrim.
Mediju pārstāvjus aicinām uz tikšanos Jūgendstila brokastis 10. jūnijā plkst. 15.00 Rīgas Svētā Pētera baznīcā, lai pirms izstādes atklāšanas radošā gaisotnē sastaptu arī izstādes daba Jūgendstilā kuratori un Barselonas universitātes mākslas vēstures profesori Teresu M. Salu.
Savukārt, 11. jūnijā plkst. 9.30 Stokholmas Ekonomikas augstskolā Rīgā (Strēlnieku ielā 4a) ikviens interesents aicināts uz Barselonas universitātes mākslas vēstures profesores Teresas M. Salas lekciju par kataloniešu arhitekta Antoni Gaudi arhitektūru – „Gaudi un daba”.
Izstādi piedāvā Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības muzejs Rīgas Jūgendstila centrs sadarbībā ar Eiropas jūgendstila pilsētu sadarbības tīklu „Réseau Art Nouveau Network” projekta „Jūgendstils un ekoloģija. 2010 – 2015” ietvaros.
Izstāde daba Jūgendstilā piedāvā iepazīties ar dažādu Eiropas reģionu jūgendstila interpretācijām, aplūkojot tās kā vienas izteiksmes valodas vienojošus elementus. 19. gadsimta beigās Eiropā dzimst plaša mākslas atjaunotnes kustība, kuras galvenais iedvesmas avots ir daba. No Barselonas līdz Helsinkiem, no Briseles līdz Ļubljanai un no Glāzgovas līdz Nansī dabas ietekmē top jauna estētika, kas rada revolucionāras, iepriekšējo dzīvesveidu mainošas formas, kas ļauj vienā modernā stilā apvienot zinātni un mākslu. Pateicoties tā laika progresam un zinātniskajām publikācijām, mākslinieki radīja savu izpratni par skaistumu.
Izstādes ievadā izmantotās Šarla Bodlēra dzejas rindas ieved skatītāju Dabas templī. Pirmajā izstādes daļā eksponētie attēli ļauj sajust „laikmeta skatienu”. Caur mikroskopu jaunatklātie augi un organismi zīmētos ornamentos un foto etīdēs veido ne tikai inovatīvu, bet arī pārsteidzoši bagātu dokumentālo krājumu. Otrajā izstādes daļā “Dabas darbnīca” radīti mākslinieku darba galdi, pie kuriem skatītājs uzzina, kā radošas personības rokās top jauna izteiksmes valoda, kas sastāv no līnijas, ornamenta, struktūras, modeļa, tehnikas un simboliem. Mākslinieku prātos izauklētās “Mākslinieciskās ainavas” attēlotas izstādes trešajā daļā. Tās atgādina metaforām pilnu dārzu, kurā kā dabas atjaunojošais un iedvesmojošais spēks dominē četri pirmelementi – zeme, uguns, ūdens un gaiss.
Emocionālo un izzinošo izstādi daba Jūgendstilā veidojusi kataloniešu mākslas zinātniece Teresa M. Sala. Pateicoties Antoni Garau veidotajai dinamiskajai scenogrāfijai, izstāde sniedz plašu un pārliecinošu ieskatu jūgendstila pasaulē un ļauj izjust dabai piemītošās “smaržas, krāsas un skaņas”.
Pēc Briseles reģiona iniciatīvas 1999. gadā izveidotais tīkls „Réseau Art Nouveau Network” (RANN), šobrīd apvieno 23 Eiropas pilsētas ar kopīgu mērķi aizsargāt, izpētīt un popularizēt jūgendstila mantojumu.
Eiropas Komisijas programmas “Kultūra” atbalstītā projekta “Jūgendstils & ekoloģija. 2010 – 2015” ietvaros, īstenotā ceturtā RANN projekta mērķis ir izcelt saikni starp jūgendstilu un dabu ar dažādu aktivitāšu – ceļojošās izstādes, vēstures pētījumu laboratoriju, profesionāļu pieredzes apmaiņas braucienu, publikāciju u.c. – palīdzību.
Informācija par izstādes laikiem un vietām, aktuālākā informācija par izstādes partneriem, kā arī lejupielādējama informācija par aktivitātēm izstādes ietvaros pieejama mājas lapā un interneta vietnēs:
•
Sadarbībā ar Rīgas pašvaldību