Bērniem uzglūn vīrusu infekcijas! Mediķi iesaka uzmanīties no upju ūdeņiem
Karstajā laikā peldēšanās var izraisīt arī saslimšanu ar dažādām, piemēram, rota, vīrusu infekcijām. Sevišķi vīrusi var apdraudēt bērnus, kuri plunčājas krastā, bieži vien stāvošā ūdenī. Lai mazie nesaķertu dažādus vīrusus, mediķi aicina izvairīties no peldēšanās stāvošā ūdenī.
Vai šovasar bērniem uzglūn ļaunie vīrusi?
Internetā pagājušās nedēļas nogalē parādījās satraucoši ieraksti, kas vēstīja, kā bērni, peldoties Daugavā, esot saķēruši infekcijas. „Tikko pienāca ziņa ka Daugavā esot kaut kāds vīruss bērniem saķerts... No slimnīcas ārā nelaižot, kamēr nesapilinot sešas sistēmas kaut kāda šķidruma,” bija rakstīts kādā ziņā sociālajos tīklos. Tomēr ne Veselības inspekcijā, ne Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā Kasjauns.lv neguva apstiprinājumu tam, ka bērni pēdējā laikā peldoties būtu saķēruši kādu slimību.
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pārstāve Beate Bartaševiča Kasjauns.lv teica, ka bērnu saslimšana ar vīrusiem šajā vasarā ir „normas robežās”, nekas neliecinot, ka mazie kādā no ūdenstilpnēm būtu masveidīgi saķēruši infekciju. Tomēr tas neizslēdz iespēju, ka kāds vīrusu būtu saķēris peldoties.
Lai izvairītos no vīrusa saķeršanas Bartaševica iesaka izvairīties no peldēšanās stāvošā ūdenī, piemēram, piemājas dīķī vai karjerā, kurā šajā svelmainajā laikā var savairoties vīrusi.
Veselības inspekcija brīdina
Mediķi norāda, ka piesārņojums ar inficētu cilvēku vai dzīvnieku fēcēm visbiežāk nonāk stāvošā saldūdenī - dīķos, karjeros un ezeros. Inficēšanās risku veicina karsts laiks. Ūdeni inficēt var gan mājlopi un mājputni, gan arī savvaļas dzīvnieki un grauzēji. Ūdeni var piesārņot arī kanalizācijas noplūde. Peldoties piesārņotā ūdenī, iespējams dabūt strutainas ādas un gļotādu slimības, piemēram, augoņus, konjunktivītu (acs gļotādas iekaisumu), vidusauss iekaisumu. Visām zarnu infekcijām simptomi ir stipri līdzīgi - caureja, sāpes vēderā, nelabums, vemšana un nedaudz paaugstināta ķermeņa temperatūra. Lai inficētos, bieži vien pietiek ar ļoti nelielu ūdens daudzumu, ūdens nemaz nav jāsarijas, lai saslimtu. Inficēties var pat šļakstoties un netīšām norijot ūdeni.
Veselības inspekcijas preses sekretāre Agnese Gusarova Kasjauns.lv teica, ka šogad informācija par vīrusu infekcijas uzliesmojumiem nav saņemta ne no oficiālajām, ne arī no neoficiālajām peldvietām. Pēdējo reizi peldūdens kvalitāte oficiālajās peldvietās tika pārbaudīta 7. un 8. jūlijā un nevienā no tām peldēties nav aizliegts, tika konstatēts, ka tajās peldūdens kvalitāte atbilst visām drošuma prasībām
Vienlaikus Veselības inspekcija aicina iedzīvotājus, dodoties peldēties ezeros un upēs, kuros peldūdens kontrole nenotiek, pievērst uzmanību, vai peldvietas tuvumā neatrodas objekti, kas var ietekmēt peldūdens kvalitāti (celtniecības objekti, notekūdens caurules, kanalizācijas akas, ganības).
Peldvieta jānovērtē arī vizuāli, īpašu uzmanību pievēršot šādiem aspektiem: netipiska ūdens krāsa vai smarža; virsmas aktīvās vielas (noturīgas putas); peldoši un citi atkritumi ūdenī; naftas produkti; zilaļģu masveida savairošanās. Piemēram, jāņem vērā, ka zilaļģu pārmērīgas savairošanās gadījumos ūdens kļūst duļķains un iegūst zili zaļu krāsu vai arī uz ūdens virsmas ir redzami zilganzaļi pavedieni vai plēve.