Kabatzagļu pārim Vecrīgā uzliek roku dzelžus. Kā paglābties no garnadžiem
Vaļņu ielā uz vēdera guļošs vīrietis ar rokām aiz muguras, pret viesnīcas “Rīga” būvdarbu žogu atstutēta sieviete un divi vīri, kas uzmana, lai viņi neaizbēg – šādu ainu redzēja garāmgājēji 13. augusta rītā Vecrīgā.
Izrādās, divi kabatzagļi centušies nočiept maku tūristam, bet noziegumu īstajā brīdī pamanījuši Kriminālpolicijas darbinieki, kuri, amata pienākumus pildot, atradās notikuma vietā.
Velk maku vācu tūristam
Valsts policijas preses pārstāvis Toms Sadovskis Kasjauns.lv atklāj, ka garnadži ir 1980. gadā dzimusi sieviete un divus gadus jaunāks vīrietis. Pārītis policijas redzeslokā par zādzībām nokļuvis jau vairākkārt.
“Sieviete vilka ārā maku vācu tūristam no somas. Mirkli vēlāk policisti abas personas aizturēja. Sākts process par zādzības veikšanu. Ir pamatotas aizdomas, ka noziegums bijis iepriekš plānots, jo abas personas darbojušās grupā,” teic Sadovskis. Policija vērtēs arī, vai varētu sākt kriminālprocesu par dokumentu zādzību, jo makā atradusies ID karte.
Policisti, kas godam pildīja savus profesionālos pienākumus, gan bija sašutuši, ka viņu veikumu iemūžina fotogrāfs. Viens likumsargs pat bija gatavs reportieri nogādāt iecirknī, solīdams, ka “tam jemu pokažem” (tur viņam parādīsim – krievu val.). Pirmajā brīdī gan nebija saprotams, ka tā ir policijas operācija, jo viņi bija ģērbušies privātā un no malas notiekošais atgādināja sadzīvisku konfliktsituāciju. Kāds aculiecinieks tāpēc pat izsauca Pašvaldības policiju.
Rīgā policijas kartotēkā ir ap 1000 kabatzagļu, dažam aiz restēm pavadīts pat pusgadsimts, taču kopumā galvaspilsētā pašlaik aktīvi darbojas 10–15 kabatzagļi. Mierinājumam – šis skaits ir būtiski samazinājies, jo vēl pirms astoņiem gadiem Rīgā siroja pat 80 aktīvo kabatzagļu.
Tieši tagad ir viņu iecienītākais laiks – tūrisma sezona, no maija līdz septembrim, kad kabatzagļi nolūko upurus Centrāltirgū un Vecrīgā. Paši garnadži atzinuši, ka visizdevīgākie ir ķīnieši – viņiem būs nauda, kamēr citiem tikai banku kartes.
Policisti seko pat sešas stundas
Kabatzagļu apkarošanas grupā strādā vairāki policisti, viņu uzdevums ir pacietīgi sekot, vērot un nepalaist garām īsto brīdi, vienlaikus paliekot nemanītiem. Ja zagļa roka ir somā, ar to vēl nepietiek apsūdzībai – jāpagaida, ka ir izvilkts maks, telefons vai kas cits, turklāt nedrīkst pieļaut, ka to paspēj uz neatgriešanos nodot līdzdalībniekiem.
Ir bijis, ka zaglim sekots sešas stundas, kamēr izdevies pieķert. Šis ir fanātiķu darbs, kuru pat labi policisti reizēm iztur tikai pusgadu. Respektējot viņu darbu, Kasjauns.lv tomēr atgādina, ka labumu vairo abpusēja sadarbība, nevis draudi aizturēt par fotografēšanu publiskā vietā.
• Nevicinieties ar maku pieturvietās, naudu braucienam vai e-biļeti sagatavojiet jau mājās vai darbā. Tieši pieturās kabatzagļi izvēlas upurus.
• Somu turiet sev priekšā, piesegtu ar roku, neglabājiet maku bikšu aizmugures kabatā, piemērotākās ir iekškabatas.
• Ja kāds, kāpjot sabiedriskajā transportā, sāk šņorēt apavus, ir pamats domāt, ka kabatzagļi rada burzmu. Ja jums pēkšņi grūžas virsū, pārbaudiet kabatas un somu, ja kas pazudis, celiet trauksmi. Zaglis var šādā gadījumā nomest maku un nozust.
• Kā maskēšanas piederumu (lai nosegtu nozagto maku) zaglis var izmantot maisiņu vai uz rokas uzmestu apģērba gabalu. Raksturīgi, ka pat lielā ziemas salā kabatzaglis nenēsā cimdus.
• Nēsājiet līdzi iespējami mazāk skaidras naudas, neglabājiet bankas karti kopā ar PIN kodu – to centieties iegaumēt.
Kasjauns.lv/ Foto: Rojs Maizītis