Rīgas mežos aļņi, mežacūkas un citi dzīvnieki nav retums
Rīdziniekiem jābūt uzmanīgiem, jo trešdien, 3. septembrī, no rīta Biķerniekos autobusa notriektais alnis galvaspilsētā nav meža vientuļnieks. Rīgā meža dzīvnieki nav retums – pilsētas mežos un pļavās dzīvo mežacūkas, aļņi, stirnas, par lapsām un zaķiem nemaz nerunājot.
Trešdien ap pusastoņiem no rīta Rīgā, Biķernieku ielā netālu no Biķernieku autotrases, starppilsētu satiksmes pasažieru autobuss notrieca alni un meža dzīvnieks gāja bojā. Neviens no autobusa pasažieriem negadījumā necieta. Auto saskriešanās ar meža dzīvnieku nebūtu nekas ārkārtējs laukos, bet galvaspilsētas teritorijā tas ir ārkārtējs gadījums. Kasjauns.lv skaidro, cik liela iespējamība rīdziniekiem ir sastapties ar meža dzīvniekiem, un kādiem?
Rīgas mežniecības mežzinis Uldis Gaiss Kasjauns.lv pastāstīja: „Dzīvnieku Rīgas mežos ir pietiekami daudz. Piemēram, alnis pagājušā gadā tika manīts arī Mežaparkā. Bet pašlaik aļņi vēl nav pietiekami aktīvi, viņiem tikai tagad sākas riesta periods. Tāpat Rīgas nomalēs ir sastopamas mežacūkas. Iemesls pavisam vienkāršs: rudenī, piemēram, savrupmāju īpašnieki nenovāktos un kritušos ābolus no saviem dārziem nevis utilizē, bet gan izsviež turpat piemājas mežiņā. Tā nu mežacūkas iet uz turieni kā uz restorānu. Mežacūkas manītas Mangaļsalā, Vecāķos, Jaunciemā pie Ķīšezera, un ne jau mežā, bet arī aizaugušās pļaviņās.
Par stirnām, lapsām un zaķiem nemaz nerunājot. Man pat ir ziņas, ka viena lapsa aizdomās par trakumsērgu nomedīta pat pie Rīgas pils. Viņa droši vien uz Vecrīgu pārnākusi no Zaķusalas.
Mēs to dabu esam drusku piečakarējuši, un tāpēc tā arī notiek, ka autobuss pilsētā saskrienas ar alni. Cilvēki meža dzīvniekus izmānīt no pilsētas nevar, viņi paši tiek no tās ārā. Tā, piemēram, pērn Mežaparkā redzētais alnis vairs nav redzēts.”
Tāpat uzņēmuma „Rīgas meži” valdes loceklis Edgars Vaikulis Kasjauns.lv teica, ka viņam nav datu, cik pilsētas mežos mīt lielo meža dzīvnieku, bet Rīgas meži jau neatšķiras no citiem mežiem. Tomēr gadījumi, ka pilsētā auto saskrienas ar dzīvniekiem nav bieži, pārsvarā viņus ierauga sēņotāji vai cilvēki, kuri mežos devušies pastaigā. Piemēram, mežacūkas ir pat manītas pie Bābelīsa ezera, bet vislielākā iespējamība satikties ar meža dzīvniekiem ir Jaunciema un Trīsciema pusē.
Ko darīt, ja auto saskrienas ar meža dzīvnieku?
Par negadījumu jāziņo pa ārkārtas situācijas telefonu 112. Tad arī tiks izlemts, kāda palīdzība ir nepieciešama – vai uz notikuma vieta jāizbrauc ugunsdzēsējiem, mediķiem vai policijai. Spēkratam nodarītos zaudējumus parasti atlīdzina apdrošinātāji, jo apdrošināšanas polisēs parasti ir atrunāti gadījumi, ja notiek auto sadursme ar meža dzīvnieku.
Ja sadursmē nav cietusi ne automašīna un nav arī cietušo, tad policiju var arī neizsaukt un no notikuma vietas braukt prom. Tomēr obligāti par notriekto dzīvnieku ir jāziņo vai nu pa ārkārtas situācijas telefonu vai arī Valsts meža dienestam, kas ievainoto vai beigto dzīvnieku savāks un izlems, ko ar viņu darīt. Jāņem vērā, ka notriekto dzīvnieku nedrīkst ņemt līdzi jo tā, atbilstoši likumdošanai, ir nelikumīga ieguve, un tiesībsargājošās iestādes var uzlikt sodu kā par jebkuru nelikumīgu svešas mantas ieguvi vai piesavināšanos.
Elmārs Barkāns/Foto: no Twitter, ELTA, Ieva Lūka, LETA