Par Skotijas neatkarību referendumā lems arī latvieši
Skotijā 18. septembrī notiks neatkarības referendums. Skotu viedoklis par neatkarību dalās teju līdzīgās daļās „par” un „pret”. Arī vietējo latviešu vidū šajā jautājumā nav vienots viedoklis.
Sabiedrība

Par Skotijas neatkarību referendumā lems arī latvieši

Jauns.lv

Skotijā 18. septembrī notiks neatkarības referendums, kurā 4,1 miljonam balsstiesīgo vēlētāju būs jāatbild uz jautājumu, vai Skotijai būtu jāatdalās no Lielbritānijas un jākļūst par neatkarīgu valsti. Starp Skotijas balsstiesīgajiem vēlētājiem ir arī latvieši. Kasjauns.lv skaidroja, kāds ir viņu viedoklis.

Par Skotijas neatkarību referendumā lems arī latvi...

Ja vairums Skotijas vēlētāju iestāsies par neatkarību, tad jau 2016. gadā uz pasaules kartes varētu parādīties jauna valsts – Skotija. Līdz referendumam par Skotijas neatkarību atlikusi tikai nedēļa, un 9. septembrī publiskotie aptaujas rezultāti liecina, ka abu nometņu atbalstītāju skaits ir izlīdzinājies. Saskaņā ar aptauju, kuru veicis sabiedriskās domas pētniecības uzņēmums „TNS Scotland”, par Skotijas neatkarību 18. septembrī grasās balsot 38% respondentu, kamēr 39% joprojām atbalsta Lielbritānijas vienotības saglabāšanu. Tajā pašā laikā 23% aptaujāto vēl nav izšķīrušies, kā balsot. Savukārt starp respondentiem, kas pauduši noteiktu apņēmību referendumā piedalīties, abu nometņu atbalstītāju skaits ir vienāds - 41%.

Vai neatkarīgajā Skotijā būs vajadzīgas vīzas?

Jautājumu par Skotijas neatkarību ir tiesīgi izlemt arī tie Latvijas pilsoņi, kuri dzīvo un strādā Skotijā un kuri ir reģistrējušies Skotijas vēlētāju sarakstā. Vēlēšanās Skotijā, izņemot Apvienotās Karalistes parlamenta vēlēšanās, var piedalīties visi Eiropas Savienības pilsoņi, kuri ir reģistrējušies vietējā vēlēšanu reģistrā.

Latviešiem piedalīšanās referendumā raisa divējādas sajūtas. Pirmkārt, mēs ļoti labi atceramies, kā pirms 25 gadiem paši cīnījāmies par Latvijas neatkarību un loģisks ir jautājums – kāpēc, kādam nedot neatkarību, ja viņš to vēlas? Otrkārt, vairums latviešu šodien Skotijā uzturas tādēļ, ka devušies uz turieni darba un labākas dzīves meklējumos. Viņi nezina, kāds būtu viņu tālākais liktenis Skotijā. Ja tā kļūs par neatkarīgu valsti ārpus Eiropas Savienības, vai viņiem nevajadzēs vīzas un īpašas darba atļaujas? Vai viņi varēs tur turpināt dzīvot tāpat kā līdz šim?

„Ja Skotija grib kļūt neatkarīga, tad kādēļ gan ne?”

Skotijas pilsētā Glāzgovā dzīvojošā Baiba Beldava Kasjauns.lv pastāstīja, ka ies uz referendumu un balsos par Skotijas neatkarību: „Kāpēc? Īsti pat nezinu, jo neesmu tajā visā tik ļoti iedziļinājusies. Esmu gan runājusi ar vienu meiteni, kura ir aktīva „par” atbalstītāja. Saņēmu diezgan pozitīvu informāciju, ko iegūtu Skotija, ja kļūtu neatkarīga valsts, līdz ar to, iespējams tādēļ mans balsojums būs „par”. Kā arī, it kā banāli, bet, ja reiz Skotija grib kļūt neatkarīga, tad kādēļ gan nē?”

Beldava arī stāsta, ka vairāki vietējie latvieši, vēl īsti nav izlēmuši, kā balsot. „Viņi vēl īsti nav nolēmuši, par ko balsot, jo nomoka jautājums, vai pēc neatkarības iegūšanas iebraucējiem būs vajadzīgas vīzas, lai šeit dzīvotu un strādātu? Lielākoties šķiet, ka katrs domā par savu ādu un labsajūtu... Manuprāt, pats galvenais, lai Skotija paliktu tikpat draudzīga, mērķtiecīga un pozitīva arī nākotnē, neatkarīgi no rezultāta,” savās pārdomās dalījās Beldava.

„Ir savi plusi un arī savi mīnusi”

Savukārt viens no latviešu kopienas Skotijas galvaspilsētā Edinburgā vadītājiem Jānis Aumeisters Kasjauns.lv sacīja: „Uzskatu, ka vajag ļaut balsot visiem, kas dzīvo Skotijā un vēlas savu nākotni kaut kādā veidā saistīt ar Skotiju, viņiem ir svarīgi, kas notiek ar Skotiju. Par to, vai Skotijai ir jākļūst neatkarīgai, ir grūti spriest - ir savi plusi un, protams, arī savi mīnusi, kā jau visam.”

Aumeistars teic, ka vienots Skotijā dzīvojošo latviešu viedoklis par atbildi uz neatkarības referenduma jautājumu nav. Paredzams, ka latvieši savu attieksmi par vai pret Skotijas neatkarību noformulēs tikai referenduma dienā, jo, kā saka Aumeisters, viedokļi pastāvīgi mainās.

Skotijas latvieši dalās vairākās nometnēs

Aptaujājot vietējos latviešus, jāsecina, ka Skotijas latvieši dalās trīs nometnēs – vieni, kas referendumā nepiedalīsies, bet otri ir tie, kas referendumā piedalīsies. Savukārt pēdējie atkal dalās divās nometnēs – vien balsos „par”, bet otri „pret”. Un katrs uzskata, ka viņa viedoklim ir pārsvars.

Skotijā dzīvojošā latviete Diāna Rode Kasjauns.lv teica, ka viņai pazīstamie vietējie latvieši uz referendumu neiešot:

„Domāju, ka skotiem pašiem jālemj par savu valsti. Man patīk Skotijas iedzīvotāji – gan jauni, gan veci, kuri svētku reizēs velk savus kiltus, Skotijas nacionālos tērpus. Cik redzu, tad tagad daudzos logos izliktas „yes” zīmes, atbalstot atdalīšanos no Lielbritānijas. Bet manā uztverē: viņi dzīvo labi, veciem cilvēkiem labas vecumdienas. Bet vai tā būs, ja viņi atdalīsies...? Balsot mēs it kā varam, bet, cik es pazīstu šejienes latviešus, tad neviens netaisās piedalīties referendumā, bet ja piedalītos, tad balsotu „pret”.”

Savukārt Skotijā mītošais Artis Drille gan uz referendumu ies un Kasjauns.lv teica: „Jā, došos uz referendumu. Tautai ir jāpasaka savs viedoklis šajā jautājumā! Pārsvarā vietējie negrib atdalīties no Lielbritānijas, jo ir cieši saistīti ar Angliju un īpaši daudz rūpniecības un ražošanas arī šeit nav. Letiņi, kas man zināmi, šajā referendumā piedalīsies.”

Elmārs Barkāns/ Foto: AFP/LETA

Tēmas