Gidons Krēmers: "Notikumi Ukrainā atgādina situāciju pirms Otrā pasaules kara"
Pasaulslavenais vijolnieks un „Kremerata Baltica” vadītājs Gidons Krēmers mainījis savu Drēzdenes koncerta programmu, lai pasaulei pavēstītu, kādas briesmas varam sagaidīt, ja vienaldzīgi noskatīsimies uz Ukrainā notiekošo.
Sabiedrība

Gidons Krēmers: "Notikumi Ukrainā atgādina situāciju pirms Otrā pasaules kara"

Jauns.lv

Pasaulslavenais rīdzinieks Gidons Krēmers ar savu Baltijas jauno mūziķu ansambli „Kremerata Baltica” ceturtdien uzstāsies Vācijas pilsētā Drēzdenē. Sakarā ar notikumiem Ukrainā mainīts koncerta repertuārs. Gidons Krēmers saka: „Mēs visi esam līdzatbildīgi par pašreiz notiekošajām šausmām.”

Gidons Krēmers: "Notikumi Ukrainā atgādina situāci...

Drēzdenē ieplānotais koncertuzdevums „Viss par Gidonu” nomainīts ar koncertu „Mana Krievija”, kurā skanēs skaņdarbi, kuri vienlaicīgi būs arī protests pret Krievijas izvērsto agresiju Ukrainā. Koncertu tā vidū pārtrauks Gidona Krēmera un komponista Leonīda Desjatņikova saruna, kurā abi spriedīs par situāciju Krievijā.

Pasaukslvenais rīdzinieks aicina būt atbildīgiem un ar tīģeri nespēlēt tikai šahu

Gidons Krēmers pirms koncerta izplatījis paziņojumu, kurā teikts: „Pirmām kārtām, es nevaru palikt vienaldzīgs pret notikumiem Krievijā un Ukrainā, kas ļoti atgādina situāciju Eiropā pirms Otrā pasaules kara.

Otrām kārtām, kaut arī man nav ne mazākās vēlmes kļūt par politiķi, es kā mākslinieks, kā mūziķis jūtu nepieciešamību izteikt savus pārdzīvojumus ar mūzikas starpniecību.

Esmu satraukts par vairums cilvēku, kuri apveltīti ar varu un ietekmi, inertumu, manī ir bezspēcības sajūta. Katru dienu sekoju līdzi notikumiem (Ukrainas sakarā) un man aizvien vairāk rodas pārliecība, ka notekošajā iesaistīti „tumšie” spēki.

Nezinu, kas ir sliktāk – politiķu impēriskās ambīcijas vai tas, ka vairums mūsdienu Krievijas cilvēku pasīvi attiecas pret smadzeņu skalošanu un pakļaujas manipulācijai.

Tai pašā laikā: vai ukraiņi – ideālisti nepakļaujas to aprindu ietekmei, kurām svarīgāk par patiesību ir politiskie un finansiālie manevri?

Vai tas neatbilst patiesībai, ka Rietumu tautu pragmatisms un aizsargmehānisms aprobežojas tikai ar skarbiem vārdiem par hipotētisku rīcību jeb „šaha spēlēšanu ar tīģeri”? Mēģinot rast kompromisu, viņi (Rietumi) izmanto tikai „skaistus vārdus”, vadoties no ekonomiskajām un savām egoistiskajām interesēm.

Atļaujiet man un manis vadītajam kolektīvam „Kremereta Baltica” runāt Mūzikas vārdiem. Tā ir vienīgā valoda, kuru es kaut kādā mērā saprotu.”

Gidons Krēmers Drēzdenes koncertā izvēlējies atskaņot vairāku krievu komponistu (Sofijas Gubaiduļinas, Leonīda Desjatņikova, Aleksandra Raskatova, Mečislava Vainberga) darbus, kuri, pēc viņa uzskata, liecinās par „citu Krieviju”.

Gidons Krēmers raksta: „Visu šajā Drēzdenes īpašajā koncertā atskaņoto mūziku es būdams latvietis/vācietis/zviedrs/ebrejs, kurš runā krieviski, varu raksturot kā „savu Krieviju”, kas iemieso tās kultūras, literatūras, tēlotājmākslas, teātra un kino tradīcijas, kas mani vienmēr pavadījušas kopš studiju laika Maskavas konservatorijā.”

Vienlaikus mūziķis izsaka nesapratni par tiem saviem kolēģiem - māksliniekiem, kuri atbalstījuši Krievijas režīma politiku Ukrainā: „Nevaru saprast tos savus kolēģus, kas atbalsta šīs  pasaules varenos, kļūst par viņu „sabiedrotajiem”. Protams, kā privātpersonām viņiem ir tiesības izvēlēties savu pozīciju. Bet, vai kā māksliniekiem viņiem pirmām kārtam nebūtu jābūt taisnības pusē?” Gidonam Krēmeram ir nepieņemami, ka daži pazīstami mākslinieki piedalās „šīs pasaules vareno” spēlītēs un nostājušies manipulācijas, melu, materiālo un politisko interešu pusē.

„Es zinu, ka mūsu koncerts neizmainīs pasaules kārtību un diez vai to saklausīs karojošās puses. Tomēr jūtu nepieciešamību izteikt savu satraukumu par tiem, kuriem tagad ir grūti, neatkarīgi no tā, vai viņi ir Krievijā vai Ukrainā.

Mēs visi esam līdzatbildīgi par šausmām, kas pašlaik notiek, sevišķi tad, ja ignorējam tos, kas cieš. Uz katra gulstas atbildības nasta! Bet katram ir izvēle – būt vienaldzīgam un klusējošam, vai atrast veidu, lai izteiktos?

Slepkavas un meļi agrāk vai vēlāk ir jāatmasko un jāsoda. Bet nav nekādu cerību, ka mēs kādreiz sasniegsim labāku pasauli, ja turpināsim vienkārši viens otru apvainot, meklēt komfortu un distancēties no veselu nāciju konfliktiem.”

Krievu komponists Leonīds Desjatņikovs teic, ka Krievijā valda nekontrolējams haoss un tādēļ drošības labad no šīs valsts būtu jābaidās visiem.
Krievu komponists Leonīds Desjatņikovs teic, ka Krievijā valda nekontrolējams haoss un tādēļ drošības labad no šīs valsts būtu jābaidās visiem.

„Krievija – slikti regulējama haosa valsts”

Savukārt komponists Leonīds Desjatņikovs, kurš arī piedalīsies „Kremerata Baltica” koncertā Drēzdenā radio “Brīvība” teicis, ka viņā izraisa šausmas un pretīgumu tas, kas tagad notiek Ukrainas sakarā, tas viss nav saprotams ar racionālu prātu.

Par situāciju Krievijā viņš saka: „Lieta tāda, ka tur nav nekādas sistēmas. Tas ir slikti regulējams haoss, kas var ietekmēt gan mani, gan arī jebkuru citu cilvēku, kas, piemēram, ir ļoti lojāls valdošajai varai. Tas ir tas, ko mūzikā saucam par aleatoriku – nejaušu izvēli. Tāpēc es nezinu, vai vajag vai nevajag baidīties no Krievijas.. Krievijā nav sistēmas, nav struktūras, tā ir slikti strukturēta. Tādēļ drošības labad vajag baidīties visiem.”

Ne pirmais Krēmera koncerts pret Putina režīmu

Jāteic, ka Drēzdenē ieplānotais „Kremerata Baltica” koncerts nebūs pirmais Gidone Krēmera muzikālais protests pret Krievijā notiekošo.

Kasjauns.lv jau rakstīja, ka pērnā gada vasarā vijolnieks pulcināja māksliniekus Krievijas opozicionāru un prezidenta Vladimira Putina vajāšanu upuru atbalsta koncertam

Savukārt 2011.gada jūlijā Strasbūrā viņš piedalījās koncertā, kas bija veltīts Krievijas varas vajātajiem: Mihailam Hodorkovskim un Platonam Ļebedevam, kā arī cilvēkiem, kas „gājuši bojā prettiesiskajās darbībās”, - Sergejam Magņitskim, Annai Poļitkovskai un Jurijam Ščekočihinam.

„Kremerata Baltica” izpilda Leonīda Desjatņikova mūziku

Kasjauns.lv/Foto: All Over Press, Evija Trifanova/LETA