Finanšu ministrs Vilks nobažījies par it kā pieaugošo Lemberga ietekmi valstī
Pēc 12.Saeimas vēlēšanām valdošajā koalīcijā augošā Ventspils mēra Aivara Lemberga ietekme draud ar ilgu stagnāciju Latvijai, šādu viedokli šorīt telekanālā LNT pauda no aktīvās politikas aizejošais finanšu ministrs Andris Vilks (V).
Lembergam kļūstot par vadošo spēku valdošajā koalīcijā, Latvijai desmit gadu perspektīvā būšot jāaizmirst par dinamisku attīstību, uzskata Vilks, pēc kura vārdiem, Lembergs centīšoties mazināt jebkādas izmaiņas, visu kontrolēt un nepieļaut jaunu līderu parādīšanos. Vilka skatījumā, tieši Lembergam pašlaik esot pārsvars topošajā koalīcijā, ko nosakot viņa draudzīgās attiecības ar nacionālo apvienību.
Vilku satraucot Lemberga izteikumi, ka Latvijas valstij ir mazs parāds un tūdaļ būtu jāiztērē 1 miljards eiro ekonomikas atdzīvināšanai. Šādos liela spiediena apstākļos "Vienotībai" kļūstot arvien grūtāk izturēt pret sabalansētu ekonomiku vērsto retoriku. Par potenciālo nākamo finanšu ministru Jāni Reiru (V) un Finanšu ministriju Vilks esot drošs, ka tie turpinās iesākto finanšu politiku, bet par valdību kopumā šādas drošības viņam neesot.
Finanšu ministrs uzsvēra, ka nākamajos gados ekonomika Eiropā attīstīsies lēnāk, bet Krievijā ir sagaidāma stagnācija vai recesija, tāpēc arī Latvijas ekonomika neaugs tik strauji un valdībai pieejamā "fiskālā telpa ir faktiski nulle". Minētā iemesla dēļ ministrijas faktiski var necerēt uz jaunu līdzekļu pieplūdumu, un vienīgā iespēja īstenot jaunas prioritātes ir pārdalīt naudu iekšēji.
Vaicāts, vai nākamgad ministrijām jau būs jāsavelk jostas, Vilks uzsvēra, ka tā nevajadzētu būt, jo Latvijas iekšzemes kopprodukta pieaugumam vajadzētu būt robežās no 2,5% līdz 3,5%. Vilks saskata labas perspektīvas uz lielāku budžeta pieaugumu 2017.gadā, sekojoši aicina pabīdīt plānotos izdevumus uz tālāku nākotni.
Savukārt runājot par iespējām veikt izmaiņas nodokļos, lai audzētu budžeta ieņēmumus, Vilks uzskata, ka ir iespējama patēriņa un nekustamā īpašuma nodokļu palielināšana, bet nekādā gadījumā nedrīkst palielināt uzņēmējdarbības un nodarbinātības nodokļus.
LETA, Foto: Reuters