Jauna kāzu tradīcija: palaid nāvē baltās dūjas
Jau dažus gadus Latvijā plešas plašumā jauna kāzu tradīcija – jaunais pāris kāzās debesīs palaiž baltas dūjas, savai laulībai izlūdzoties laimi un mieru. Tikmēr putni parasti aiziet bojā.
Baltās dūjas nav parasti baloži, tie ir dekoratīvi mājas putni, kas nav piemēroti dzīvei savvaļā un, palaisti nepazīstamā vietā, iet bojā. Putnu izīrētāji apgalvo, ka tie ir apmācīti pasta baloži, kuri aizlido atpakaļ uz audzētavu, bet tam netic ne dzīvnieku aizstāvji, ne profesionāli, godīgi baložu audzētāji.
Pēc kāzām pie pils paliek baloži
Dzīvnieku aizsardzības likuma ievadā teikts: “Cilvēka morālais pienākums ir cienīt jebkuru radību, izturēties ar iejūtību un sapratni, to aizsargāt.” Tikmēr ik pa laikam iet bojā baltās dūjas, parasti skaistās vietās, kur rīkotas greznas kāzas, – pie pilīm vai jūras krastā.
Šoruden pie Dundagas pils parādījās divi balti baloži. Pašvaldības policija ātri noskaidroja dūju “izmetējus” – kādu jaunlaulāto pāri. Pils saimnieki uzņēmās rūpes par putniem, tos barojot un pieskatot.
“Baloži pēc palaišanas parasti aiziet bojā, piemēram, viņus apēd kaķi. Ik pa laikam saņemam informāciju, ka kaut kur bijušas kāzas un baloži palikuši. Viņi nekur atpakaļ nelido, kā tiek apgalvots,” Kasjauns.lv saka Dzīvnieku drauga fonda pārstāve Laura Karnīte. Par baložu izmantošanu dažādos pasākumos jāatbild Pārtikas un veterinārajam dienestam, bet tas šai problēmai nepievēršot uzmanību.
Putni kāzām no 10 eiro
Internetā atrodami vairāki privātsludinājumi, kas piedāvā iegādāties vai izīrēt baltās dūjas kāzām. Dažos sludinājumos apgalvots, ka nevajag uztraukties – dūjas pašas atgriežas mājās. Citos sludinājumos baložus vienkārši pārdod, neminot, kas ar viņiem notiek pēc palaišanas debesīs. Kādā sludinājumā piedāvāts dūjas saņemt apmaiņā pret citiem putniem.
Kas Jauns Avīze, zvanot kādam baložu pārdevējam, uzreiz saņēma atbildi, ka putni pēc kāzām aiziet bojā. Viņš baložus nepārdodot kāzām, bet gan tikai turēšanai mājās vai putnu audzētavās. Tomēr pircējam tas nav šķērslis – viņš taču var pateikt, ka vēlas dūjas “mājas vajadzībām”, nevis kāzu ceremonijai. Baložu pirkšanas vai izīrēšanas cena svārstās no 10 līdz 20 eiro.
Nokrīt pēc desmit metriem
Pieredzējušais baložu audzētājs Raimonds Lūkass Kasjauns.lv stāsta: “Ir, protams, gadījumi, kad baloži iet bojā, ja tos kāzinieki ņem no negodīgiem tirgotājiem. Ir baloži, kas nenolido pat vairāk par desmit metriem. Viņi nokrīt, līdzko izlaisti no būra. Viņi visu mūžu dzīvojuši būrī un nobīstas, izlidojot ārā, viņi nekad laukā nav bijuši! Putni arī pakļūst zem automašīnu riteņiem.”
Lūkass aicina kāzu rīkotājus pievērst uzmanību tam, no kā viņi dūjas iegādājas, – profesionālajiem baložu turētājiem visi putni ir gredzenoti, jāzina arī, vai tie vispār lido.
“Ir baloži, kas var mājās atlidot pat no 1000 kilometru attāluma, bet, lai tādu sagatavotu, ar gadu nepietiek. Es savus baložus trenēju, lai viņi varētu atlidot no 200 kilometru attāluma. Es atbildu tikai par Kurzemi, bet man arī bijuši tādi kāzinieki, kas baložus aizved velns viņu zin uz kurieni, piemēram, Daugavpili,” dusmojas Lūkass.
PVD atbild formāli
Pārtikas un veterinārā dienesta Veterinārās uzraudzības departamenta Veterināro objektu uzraudzības daļas vecākā eksperte Meldra Ivbule Kasjauns.lv sniedz visnotaļ formālu atbildi, kuru nav pat vērts citēt. Eksperte tikai informē, ka dienests kontrolē un uzrauga tirdzniecību ar mājas dzīvniekiem un to labturības prasību ievērošanu, ja ir aizdomas vai sūdzības par pārkāpumiem.
Elmārs Barkāns / Foto: All Over Press