Stājas spēkā ierobežojumi valsts amatpersonu braucieniem uz Krieviju un Baltkrieviju
foto: LETA
Valsts amatpersonām vajadzēs atļauju braucieniem uz Krieviju.
Sabiedrība

Stājas spēkā ierobežojumi valsts amatpersonu braucieniem uz Krieviju un Baltkrieviju

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/LETA

Piektdien stājas spēkā regulējums, kas paredz ierobežojumus valsts drošībai nozīmīgām personām doties uz Krieviju un Baltkrieviju.

Stājas spēkā ierobežojumi valsts amatpersonu brauc...

Ņemot vērā ģeopolitisko situāciju, kas palielina Latvijas valsts un valstspiederīgo apdraudējuma risku, Latvijas valstspiederīgajiem personīgi ierodoties un uzturoties valstīs, kas pret Latviju izvērš kaitnieciskas aktivitātes, likumdevējs nesen nolēma ierobežot daļai valsts pārvaldē nodarbināto iespējas doties uz Krieviju un Baltkrieviju.

Braucieni uz šīm valstīm tiek atļauti tikai divos gadījumos, pirmkārt, ja šajā valstī ir jāpilda amata pienākumi, vai, otrkārt, ja pastāv humāni apsvērumi. Likumīgai izceļošanai ir nepieciešams saņemt kompetentas personas izsniegtu atļauju.

Šie ierobežojošie noteikumi attiecas uz personām, kurām izsniegta speciālā atļauja pieejai valsts noslēpumam, par kritiskās infrastruktūras drošību atbildīgajām personām, Aizsardzības ministrijā, Iekšlietu ministrijā, Tieslietu ministrijā vai attiecīgo ministriju vai ministru padotībā esošās iestādēs, militārajos objektos, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā vai Nodokļu un muitas policijā nodarbinātajām personām, Nacionālo bruņoto spēku personālsastāvu, Valsts ieņēmumu dienestā nodarbinātajām muitas amatpersonām, diplomātiskajā vai konsulārajā dienestā nodarbinātajiem, tiesās un prokuratūrās nodarbinātajiem, kā arī Saeimas deputātiem un personām, ar kurām Saeima nodibinājusi darba tiesiskās attiecības uz nenoteiktu laiku.

Noteikumos paredzēts, ka atļauju izsniegs institūcija, kurā persona ir nodarbināta. Nosakot institūciju, kura ir pilnvarota lemt par izbraukšanas atļaujas izsniegšanu, ņemts vērā, ka tai ir jābūt administratīvi vai funkcionāli augstākai, kurai tādējādi ir tiesības un faktiskas iespējas pārraudzīt personas, kura pieprasa izbraukšanas atļauju, darbu.

Ja persona ietilpst Nacionālo bruņoto spēku personālsastāvā, tad izbraukšanas atļauju izsniegs Nacionālo bruņoto spēku komandieris vai viņa pilnvarota persona. Ja persona ir nodarbināta diplomātiskajā vai konsulārajā dienestā, tad izbraukšanas atļauju izsniegs attiecīgās diplomātiskās vai konsulārās pārstāvniecības vadītājs vai viņa pilnvarota persona. Tiesnešiem un prokuroriem izbraukšanas atļauju izsniegs attiecīgās tiesas priekšsēdētājs, virsprokurors vai ģenerālprokurors.

Ja izbraukšanas atļauja ir nepieciešama Saeimas deputātam, par to lemj Saeimas prezidijs.

Ja persona ir par kritiskās infrastruktūras drošību atbildīgais, tad izbraukšanas atļauju izsniegs valsts drošības iestāde par attiecīgo militāro objektu atbildīgās personas. Ja izbraukšanas atļauja ir nepieciešama personām, kuras pašas lemj par izbraukšanas atļaujas izsniegšanu citām personām, tad tām šo atļauju izsniedz tā valsts drošības iestāde, kura šīm personām ir izsniegusi speciālo atļauju pieejai valsts noslēpumam.

Izbraukšanas atļaujas saņemšanai personai būs jāsagatavo iesniegums, kurā norāda ziņas par sevi, tai pieejamo kontaktinformāciju, iespējami izvērstu izceļošanas pamatojumu un pievieno atbilstošus dokumentus, ja tādi ir personas rīcībā, piemēram, dzimšanas, miršanas apliecība, radniecību pierādoši dokumenti.

Iesniegumā būs jānorāda arī plānoto izceļošanas laiku un uzturēšanās ilgumu, kam ir jāatbilst izceļošanas mērķim, lai izbraukšanas atļauja varētu tikt izsniegta.

Noteikumi stāsies spēkā piektdien vienlaikus ar Nacionālo drošību apdraudošu pasākumu ierobežošanas likumu.

Saskaņā ar likumu izbraukšanas aizlieguma pārkāpšana būs uzskatāma par patstāvīgu pamatu nodarbinātības attiecību izbeigšanai ar attiecīgo personu.