Maznodrošinātā statuss Rīgā netiks piesaistīs valsts minimālajai algai
Šodien, 9. decembrī, Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejas sēdē deputāti apstiprināja grozījumus Rīgas domes noteikumos par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu vai maznodrošinātu un sociālajiem pabalstiem Rīgas pilsētas pašvaldībā.
Tie ir galvenie noteikumi, kuri regulē sociālās palīdzības saņemšanas kārtību Rīgas pilsētā, pašvaldībā noteikto kārtību, kādā tiek izvērtēta ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atbilstība trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes (personas) statusam, sociālo pabalstu veidus, saņemšanas kārtību un personu loku, kurām ir tiesības pretendēt uz pašvaldības sociālo palīdzību.
Ar šiem grozījumiem spēkā stāsies virkne izmaiņu, kas skars dažādas iedzīvotāju grupas.
Līdz šim maznodrošinātā statuss bija piesaistīts valstī noteiktajai minimālajai mēneša darba algai, un, ja tā valstī mainījās, tad varēja mainīties arī piešķirtais statuss. Jaunie grozījumi paredz, ka maznodrošinātā statuss galvaspilsētā nebūs atkarīgs no minimālas algas apmēra, bet tiks noteikts pēc konkrētas ieņēmumu summas. Ģimene vai atsevišķi dzīvojoša persona darbspējīgā vecumā būs atzīstama par maznodrošinātu, ja vidējie ienākumi katram ģimenes loceklim vai personai mēnesī pēdējo trīs mēnešu laikā nepārsniegs 320 eiro, izņemot gadījumus, kad dzīvoklī dzīvo viens vecuma vai invaliditātes pensijas vai valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmējs, kurš atzīstams par maznodrošinātu un viņa vidējie ienākumi mēnesī nepārsniedz 400 eiro.
Ar grozījumiem tiek papildināts pabalsts veselības aprūpei tiem pensionāriem un invalīdiem, kuriem ir slimību izraisīta vidēju un smagu inkontinence. Ja viņiem nebija tiesību urīnceļu katetrus saņemt kā kompensētos medicīniskos līdzekļus, tad turpmāk viņi varēs saņemt pabalstu urīnceļu katetru iegādei.
Līdz šim ģimenei ar bērniem, kurai piešķirts trūcīgas ģimenes statuss un kura saņēma pabalstu garantētā minimālā ienākumu līmeņa nodrošināšanai, pašvaldība veica piemaksu pie garantētā minimālā ienākumu līmeņa 71.14 eiro mēnesī par bērnu vecumā no pusotra līdz sešu gadu vecumam. Pieņemot šos grozījumus, pašvaldība vairs neveiks šo piemaksu, jo konstatēts, ka šis pabalsts nemotivē darbspējīgus klientus līdzdarboties un palielināt savu pelnītspēju, iekļauties darba tirgū, bet papildināt bezdarbnieku rindas, dzīvojot uz bērnu pabalstu rēķina. Jāpiebilst, ka kopš 2013. gada gan valstī, gan Rīgā ik mēnesi samazinās trūcīgo personu un ģimeņu skaits - ja šī gada janvārī valstī bija 83 273 trūcīgas personas, tad jau oktobrī 64 760, bet Rīgas pašvaldībā janvārī bija 19 190, bet oktobrī 11 485 personas, kam piešķirts trūcīgā statuss.
2015. gadā trūcīgajām ģimenēm ar bērniem būs pieejams dažādu veidu atbalsts. Trūcīgajiem iedzīvotājiem paredzētas trīs veidu bezmaksas pakas jeb komplekti – pārtikas preču komplekts, individuālo mācību piederumu komplekts un higiēnas un saimniecības preču komplekts. Nozīmīgs ģimenei ar bērniem ir arī Rīgas pašvaldības atbalsts privāto bērnu dārzu apmaksai, kā arī no 2015.gada tiks nodrošināta iespēja trūcīgām ģimenēm apmaksāt elektroenerģiju 100 kWh mēnesī par elektrības cenu, kas līdzvērtīga līdzšinējam Starta tarifam.
Pieņemtie grozījumi stāsies spēkā pēc apstiprināšanas domes sēdē.
Karlīna Timofejeva/ Foto: Ieva Lūka, LETA