
Vai pēc īslaicīgas aizturēšanas likumsargiem jānogādā aizturētais mājās? Skaidro Juristu birojs

Ja likumsargiem radušās aizdomas, ka kāda persona veikusi noziedzīgu nodarījumu, viņiem ir tiesības šo cilvēku nogādāt uz īslaicīgās aizturēšanas vietu. Tomēr, ko darīt, ja šī vieta atrodas citā pilsētā? Vai pēc atbrīvošanas likumsargiem tevi jānogādā atpakaļ mājās? Varbūt jāsedz transporta izdevumi? Jauns.lv skaidro Valsts policija, atsaucoties uz Juristu biroja sniegtajām atbildēm.
Juristu birojs norāda, ka uz īslaicīgās aizturēšanas vietu var tikt nogādātas likuma noteiktajā kārtībā administratīvi aizturētās personas, kā arī apcietinātās un notiesātās personas, kuras aizturētas, jo atsevišķi fakti dod pamatu uzskatīt, ka tās veikušas noziedzīgu nodarījumu. Personas var tikt aizturētas, lai likumsargi spētu veikt nepieciešamās procesuālās darbības, piemēram, izmeklēšanu.
"Administratīvo aizturēšanu piemēro gadījumos, kad ir nepieciešams noskaidrot pie atbildības saucamās personas identitāti vai pārtraukt administratīvo pārkāpumu un persona nereaģē uz aicinājumu pārtraukt pārkāpumu," skaidro birojs.
Turklāt, saskaņā ar Administratīvās atbildības likumu un Kriminālprocesa likumu, valsts procesuālo darbību ietvaros, kompensē ceļa un naktsmītnes izdevumus, tomēr šie izdevumi nav attiecināmi uz aizturētajām personām.
"Gan administratīvi aizturētās personas, ievērojot Administratīvās atbildības likumā noteikto, gan aizturētās personas saskaņā ar Kriminālprocesa likumā noteikto īslaicīgās aizturēšanas vietā tiek ievietotas procesuālo darbību veikšanai, līdz ar ko nav pamata šīm personām atlīdzināt procesuālos izdevumus par ceļa izdevumiem vai nogādāt šīs personas atpakaļ dzīvesvietā. Arī Kriminālprocesa likuma 367.panta pirmās daļas 1.punkts un Administratīvās atbildības likuma 75.panta pirmās daļas 1.punkts neparedz šādu izdevumu atlīdzināšanu aizturētajām personām," norāda birojs.
Tie attiecināmi tikai uz lieciniekiem, cietušajiem, tulkiem un citām procesā iesaistītajām personām, lai segtu viņu ceļa izdevumus, kas radušies saistībā ar ierašanos procesuālās darbības izdarīšanas vietā un atgriešanos dzīvesvietā.
"Saskaņā ar Administratīvās atbildības likuma 75.panta pirmās daļas 1.punktu procesuālie izdevumi ir summas, ko izmaksā cietušajiem, lieciniekiem, ekspertiem un tulkiem, lai segtu ceļa izdevumus, kas saistīti ar ierašanos procesuālās darbības veikšanas vietā un atgriešanos dzīvesvietā, un maksu par naktsmītni. Turklāt Ministru kabinets nosaka apmēru un kārtību, kādā procesuālos izdevumus sedz no valsts un pašvaldības līdzekļiem."
"Bet, ievērojot Kriminālprocesa likuma 367.panta pirmās daļas 1.punktu, procesuālie izdevumi ir summas, ko izmaksā lieciniekiem, cietušajiem, ekspertiem, revidentiem, speciālistiem, tulkiem un citām procesā iesais¬tītajām personām, lai segtu ceļa izdevumus, kas saistīti ar ierašanos procesuālās darbības izdarīšanas vietā un atgriešanos dzīvesvietā, un maksu par naktsmītni. Turklāt procesuālos izdevumus sedz no valsts līdzekļiem saskaņā ar Ministru kabineta 2005.gada 4.oktobra noteikumos Nr.754 "Noteikumi par kriminālprocesuālo izdevumu atlīdzināšanas kārtību un apmēru" noteikto."
Vienīgi gadījumos, ja tiek konstatēts, ka persona īslaicīgās aizturēšanas vietā tikusi ievietota nepamatoti, aizturētā persona ir tiesīga saņemt atlīdzinājumu, kas tai nodarīts, saistībā ar prettiesisku vai nepamatotu rīcību no tiesībsargājošo iestāžu puses. Personai ir tiesības uz kaitējuma atlīdzinājumu tikai tad, ja kriminālprocess izbeigts personu reabilitējošu apstākļu dēļ vai spēkā stājies attaisnojošs tiesas spriedums, spēkā stājies lēmums par administratīvā pārkāpuma lietvedības izbeigšanu vai administratīvās aizturēšanas termiņš pārsniedzis likumā noteikto termiņu.