Dāvanu maiņas skapji Latvijā: uzzini, kas tajos ievietots visbiežāk
foto: Iela Makare
Iedzīvotāji varēja atstāt sev nevajadzīgas lietas un apmaiņā izvēlēties citas.
Sabiedrība

Dāvanu maiņas skapji Latvijā: uzzini, kas tajos ievietots visbiežāk

Santa Hincenberga

Jauns.lv

0

Pagājušā gada nogalē un šī gada sākumā iedzīvotāji tika aicināti svinēt svētkus ilgtspējīgi, izvēloties piemērotas dāvanas un nododot nevajadzīgās atkārtotai lietošanai. Šim nolūkam Rīgā, Siguldā un Liepājā tika uzstādīti "Dāvanu maiņas skapji", kuros iedzīvotāji varēja atstāt sev nevajadzīgas lietas un apmaiņā izvēlēties citas.

Dāvanu maiņas skapji Latvijā: uzzini, kas tajos ie...

Kā novērojuši akcijas rīkotāji, visvairāk dāvanu maiņas skapjos mainītas grāmatas, galda spēles, sveces un trauki.

Ja pērn katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs atzina, ka nelietderīgas un sev nepiemērotas dāvanas Ziemassvētkos saņem bieži, šogad tā atbildējuši vēl vairāk respondentu – 14 %. Vienlaikus mazāk kļuvis to, kuri atzīst, ka šādu situāciju piedzīvo reti, – 30 % šogad salīdzinājumā ar 36 % pērn. Kā liecina aptaujas dati, nelietderīgas dāvanas visbiežāk mēdz saņemt biroja, pakalpojumu jomas un tirdzniecības darbinieki (60%). Lai veicinātu atbildīgu dāvanu iegādi un ilgtspējīgu svētku svinēšanu, iedzīvotāji tika aicināti sev nelietderīgās dāvanas nodot kādā no trim “Dāvanu maiņas skapjiem”, kas no 18. decembra līdz 13. janvārim atradās IC “AKROPOLE Alfa” (Rīgā), TC “Šokolāde” (Siguldā) un TC “Rietumu centrs” (Liepājā). 

“Dāvanu maiņas skapju mērķis bija nodrošināt nepārtrauktu dāvanu apmaiņu un veicināt sabiedrības informētību par dāvanu jēgpilnu iegādi un iespējām sev nevajadzīgo dāvanu atdāvināt kādam citam, tādēļ precīzu skapjos ievietoto dāvanu skaitu varam tikai minēt. Pērn aplēses liecināja, ka skapjos ievietoto dāvanu skaits bijis ap 1000 dāvanām, šogad novērojām, ka iedzīvotāju interese un iesaiste ir bijusi augstāka, kas liek domāt, ka  apmainīto dāvanu skaituizdevies pat dubultot. Iegādājoties dāvanas, ne tikai Ziemassvētkos, bet arī citos svētkos der atcerēties, ka ikvienas lietas ražošanā tiek ieguldīti resursi un enerģija, tādēļ aicinām rūpīgi izvērtēt dāvanas piemērotību saņēmējam, lai tā lieki nekrāj putekļus plauktā vai, sliktākajā gadījumā, nenonāk atkritumos. Mūsuprāt, krietni ilgtspējīgāk ir dāvināt citiem savu laiku, kopīgas atmiņas un emocijas,” stāsta vides resursu apsaimniekošanas uzņēmuma “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts.

“Aprites ekonomikas pamatā nav tikai atkritumu šķirošana un pārstrāde – viss sākas ar būtiskāko soli: atkritumu apjoma samazināšanu. Dāvanu maiņas skapja akcija ir lielisks piemērs tam, kā ikviens var sniegt savu ieguldījumu, dodot neizmantotām lietām otro iespēju. Bieži vien dāvanas, kas mums pašiem nav vajadzīgas, var sagādāt prieku kādam citam, tādējādi samazinot lieko patēriņu un veicinot atbildīgu attieksmi pret resursiem. Ilgtspējīgāks dzīvesveids sākas ar vienkāršām izvēlēm, un dalīšanās ir viena no tām,” uzsver “Latvijas Zaļā punkta” direktors Kaspars Zakulis.

Visvairāk dāvanu maiņas skapjos mainītas grāmatas, galda spēles, sveces un dažādi trauki, taču gadījušās arī lielas dāvnas, piemēram, plauktu sistēma, ko skapī nemaz nebija iespējams ievietot. Tāpat skapjos bija manāmi dažādi trauku komplekti, krūzes, kā arī bērnu apģērbs, somas un kosmētikas preces, piemēram, roku krēmi, vannas bumbas, dušas želejas u.c. 

Tā kā dāvanu aprite maiņas skapjos notikusi raiti un kvalitatīvi, pāri palikušo dāvanu skaits ir neliels. Lielākoties pāri palikuši dažādi suvenīri – roku sildīšanas spilventiņi, rakstāmpiederumi, sveces u.c. Tāpat otro iespēju nav paguvušas rast puzles un bērnu mugursomas. Labās un vēl lietojamās dāvanas tiks novirzītas labdarības biedrībai “Otra elpa”, pirms tam izvērtējot organizācijai nepieciešamās lietas, lai tās būtu patiešām izmantojamas un nenonāktu atkritumos. Savukārt tas, kas tomēr nav lietojams vai ir pietuvināts atkritumu statusam, tiks novirzīts atkritumu poligonā, pirms tam sašķirojot dāvanu iepakojumu, lai tas varētu nonākt pārstrādē.

“Šī akcija vēlreiz apliecina, ka ilgtspējīgākas izvēles var būt ne tikai videi draudzīgas, bet arī sabiedriski nozīmīgas. Dāvanu maiņa dod iespēju neizmantotām lietām atrast jaunu saimnieku un turpināt savu dzīvi, nevis kļūt par lieku atkritumu. Prieks redzēt, ka cilvēki arvien vairāk novērtē atbildīgu patēriņu un domā par resursu taupīšanu. Pāri palikušās, bet vēl labas dāvanas nonāks pie tiem, kam tās visvairāk nepieciešamas, tādējādi sniedzot dubultu prieku – gan dāvinātājam, gan saņēmējam,” informē Dace Ekšteta, “Otrā elpa” valdes locekle.