CSDD brīdina: tiem, kas autovadītāja apliecību iegādājušies internetā, draud bargs sods
Dažādās platformās sociālajos tīklos atrodami sludinājumi par vadītāja apliecības izsniegšanu bez eksāmena kārtošanas - vienkārši tās nopērkot. Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) un Valsts policija (VP) brīdina - par viltotu dokumentu iegādi draud reāla brīvības atņemšana.
Latvijas Televīzijas raidījuma "4. studija" rīcībā nonākusi informācija, ka sociālajā tīklā "Facebook" publicēts sludinājums, kura autors piedāvā "iegūt autovadītāja apliecību mazāk nekā septiņās dienās par pieejamu cenu". Šīs lapas profilā norādīts: "Laipni lūgti mūsu pakalpojumos. Mēs saņēmām atļauju izsniegt autovadītāja apliecību. Pilnīgi droši." Tāpat tiek apgalvots, ka tiesību piedāvātāji darbojas kompānijā "LV Vadītāja apliecība CSDD".
Šai lapai ir 62 abonenti. Pārliecībai pievienotas trīs fotogrāfijas. Viena izskatās ļoti reālistiski. Tomēr detalizēti pētot, atklājās, ka attēls nozagts no kādas Latvijas autoskolas. Tās mājaslapā atrodama līdzīga fotogrāfija no absolventiem, kuri nofotografējušies, godprātīgi un veiksmīgi nokārtojot eksāmenu.
Žurnālistu mēģinājums zvanīt uz mājaslapā norādīto numuru ar panākumiem nav vainagojies, taču atbilde uz e-pastu angļu valodā pienākusi stundas laikā: "Kopējās izmaksas ir 800 eiro neatkarīgi no kategorijas. Lai to visu izdarītu, ir jānosūta visa nepieciešamā dokumentācija un jāiemaksā depozīts 400 eiro apmērā, lai mēs varētu sākt un pabeigt darbus. Tiesības tiks pievienotas speciālajai datubāzei četru darba dienu laikā. Pēc tam jāiemaksā atlikusī summa, lai tiesības tiktu nogādātas mājās," teikts vēstulē.
Krāpnieki atsūtījuši arī tiesību paraugu - tiesa, pagājušā izlaiduma sērijas. Viss izskatās ticami, tomēr fotogrāfija uzņemta nepareizā leņķī. Tāpat krāpnieki painteresējušies, vai potenciālais klients prot braukt.
CSDD atzīst, ka ar šādām situācijām jau ir saskārušies - un ik gadu atklāj viltotas tiesības klientu apkalpošanas centros vai ar Valsts policijas palīdzību. "Mūsu autovadītāja apliecība atzīta par drošākajām Eiropā. To dizaina viltošana ir ļoti sarežģīta. Tomēr dažkārt tiek atklāti iepriekšējo paraugu viltojumi," norāda CSDD komunikāciju departamenta vadītāja vietnieks Mārtiņš Mālmeisters.
Viņš piebilda, ka CSDD un policijas darbinieki var uzreiz noteikt viltojumu. Vidēji policija atklāj aptuveni piecus šādus gadījumus mēnesī. Par viltotu dokumentu pirkšanu paredzēts reālas brīvības atņemšanas sods uz laiku līdz vienam gadam.