Čīkst vai nečīkst? Noskaidrots, kas sniegam liek dziedāt zem kājām
Vai esi pamanījis, ka sniegs zem kājām dažreiz čīkst, bet citreiz paliek pavisam kluss? Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) portālam Jauns.lv skaidro, ka šī parādība ir saistīta ar temperatūru, sniega struktūru un gaisa daudzumu. Izrādās, sniega skaņas ir cieši saistītas ar fizikas procesiem, kas norisinās zem mūsu kājām.
Lai gan sniegs izskatās mīksts un gaisīgs kā cukurvates mākoņi, patiesībā tā struktūra ir diezgan mānīga. LVĢMC eksperti norāda, ka sniega čīkstēšanas un gurkstēšanas noslēpums slēpjas tā "sniegputenīgajā" fizikā un temperatūras noskaņojumā.
Berze starp ledus daļiņām – čīkstēšanas iemesls
Kad sniegs tiek saspiests zem kājām, ledus daļiņas berzējas viena pret otru, radot pretestību un līdz ar to arī skaņu. Jo zemāka ir temperatūra (zem -7…-10°C), jo lielāka ir berze un skaņa kļūst skaļāka un izteiktāka. Savukārt, ja temperatūra ir augstāka, tuvu 0°C, ledus daļiņas pārklāj plāna ūdens kārtiņa, kas samazina berzi un skaņa neveidojas.
Secinājums - aukstā laikā sniegs "čīkst", bet siltākā – klusē.
Ledus kristālu lūšana – gurkstēšanas cēlonis
Gurkstēšana rodas no ledus kristālu un savienojumu lūšanas sniega segā. Kad sniegs ilgāku laiku atrodas uz zemes, sniegpārslas salīp un sasalst kopā, līdzīgi kā ledus gabaliņi saldētavā. Ejot pa šādu sniegu, vienlaikus tiek salauzts liels skaits sasalšanas rezultātā izveidojušos savienojumu, radot labi dzirdamu gurkstēšanu.
Gurkstošais sniegs biežāk sastopams svaigās un biezās sniega segās, un šai parādībai nav nepieciešama tik zema temperatūra kā čīkstēšanas gadījumā.
Interesanti - līdzīga skaņa veidojas arī, ejot pa slapjām smiltīm, kur ūdens darbojas kā līme starp smilšu graudiņiem.
Sniegs – dabas klusuma meistars
Papildus skaņu radīšanai sniegs izceļas arī ar spēju absorbēt skaņas. Svaigi uzsnigušā sniega kārtā atrodas daudz gaisa, kas absorbē apkārtējās skaņas viļņus un samazina to atstarošanos. Jo biezāks un svaigāks ir sniegs, jo klusāka kļūst apkārtne.
Sevišķi izteikta šī klusuma sajūta ir pēc svaigas snigšanas, kad klusi apsniguši ir arī koki, krūmi un māju jumti.
Tātad, ja kādreiz kāds vaicās, kāpēc sniegs čīkst vai gurkst, atceries – tas nav tikai solis ziemas pasaulē, bet īsta fizikas simfonija, kurā loma ir temperatūrai, ledus kristāliem un pat gaisam. Un kā skaidro LVĢMC: šis šķietami klusais baltais brīnums var gan čīkstēt, gan klusēt, gan priecēt mūsu ausis ar savu dabas "skaņdarbu".