Ir iespēja pieteikties bezmaksas digitālo pašapkalpošanās prasmju mācībām  
foto: Shutterstock
Projekta laikā līdz 2026. gada aprīlim paredzēts  paaugstināt digitālās pašapkalpošanās prasmes vismaz 40 000 Latvijas iedzīvotāju.
Sabiedrība

Ir iespēja pieteikties bezmaksas digitālo pašapkalpošanās prasmju mācībām  

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda projekta „Sabiedrības digitālo prasmju attīstība” ietvaros, sākot ar decembri sadarbībā ar Latvijas pašvaldībām, iedzīvotājiem piedāvā bezmaksas mācības, lai attīstītu digitālās pašapkalpošanās prasmes.

Ir iespēja pieteikties bezmaksas digitālo pašapkal...

Projekta laikā līdz 2026. gada aprīlim paredzēts  paaugstināt digitālās pašapkalpošanās prasmes vismaz 40 000 Latvijas iedzīvotāju, ziņo VARAM sabiedrisko attiecību nodaļa. Mācību mērķis ir veicināt sabiedrības digitālās pašapkalpošanās prasmes, lai iedzīvotāji patstāvīgi spētu lietot publiskā un privātā sektora digitālos pakalpojumus. Lai pieteiktos mācībām un uzsāktu dalību izglītības programmā, ir jāaizpilda pašnovērtējuma zināšanu tests šajā saitē. Mācības tiks nodrošinātas sadarbībā ar valstspilsētu un novada pašvaldībām. Iedzīvotāji aicināti interesēties par projekta pieejamību savā pašvaldībā.

Tīmekļvietnē atrodams saraksts ar tām valstspilsētām un novada pašvaldībām, kuras ir atsaukušās dalībai VARAM projektā VARAM vērš uzmanību, ka pašvaldību saraksts pakāpeniski tiks papildināts, pašvaldībām piesakoties projektā. 

Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa: “Arvien vairāk ikdienas pakalpojumu, formalitāšu, iepirkšanās un saziņas iespēju tagad ir pieejamas attālināti. Tomēr daudziem Latvijas iedzīvotājiem šīs iespējas nav pieejamas prasmju trūkuma dēļ.  Mums kopīgi ir jārada priekšnoteikumi, lai aizvien vairāk iedzīvotāju būtu nepieciešamās prasmes, lai šīs iespējas izmantotu. Izsaku lielu pateicību pašvaldībām, kas kopā ar mums strādā pie tā, lai kļūstam par tādu sabiedrību, kas mērķtiecīgi izmanto esošās un veido jaunas digitālo tehnoloģiju iespējas, uzlabojot dzīves kvalitāti ikvienam indivīdam un sabiedrībai kopumā, ceļot valsts un tautsaimniecības konkurētspēju.”   

Mācības iedzīvotājiem digitālo pašapkalpošanās prasmju kompetenču attīstībai tiks organizētas 3 mācību līmeņos: pamata digitālās prasmes, pamata digitālās pašapkalpošanās prasmes un vidējā līmeņa digitālās pašapkalpošanās prasmes. Mācības būs iespējams apgūt klātienē, tiešsaistē ar pasniedzēja - mentora atbalstu un pašmācību ceļā.   

Salīdzinot ar citām Eiropas Savienības valstīm, atbilstoši ES Digitālās desmitgades ziņojumam, Latvija turpina būt starp līderiem ES publisko pakalpojumu digitalizācijā. Gan attiecībā uz sabiedriskajiem pakalpojumiem iedzīvotājiem (88,2%), gan uzņēmumiem  (87,2%) Latvija ierindojas virs ES vidējā rādītāja (attiecīgi – 79,4%, 85,4%).   

Savukārt, kā liecina šī gada Digitālās ekonomikas un sabiedrības indeksa (DESI) rezultāti, tikai 45% Latvijas iedzīvotājiem vecumā no 16 līdz 74 gadiem piemīt digitālās pamatprasmes. Eiropas digitālās desmitgades mērķis līdz 2030. gadam ir vismaz 80% iedzīvotāju ar digitālajām pamatprasmēm. Līdz ar to veidojas plaisa starp publisko un privāto elektronisko pakalpojumu piedāvājumu un iedzīvotāju prasmēm to izmantot.