No jaunuzņēmuma līdz tiesas zālei: Baltkrievijas uzņēmējs tiek apsūdzēts Eiropas sankciju pārkāpšanā
foto: Evija Trifanova/LETA
Par Eiropas Savienības sankciju pārkāpšanu Latvijā tiesā baltkrievu uzņēmēju, kurš te ieradies pēc Baltkrievijas opozīcijas protestiem 2021. gadā un saņēmis termiņuzturēšanās atļauju kā perspektīvs jaunuzņēmums.
Sabiedrība

No jaunuzņēmuma līdz tiesas zālei: Baltkrievijas uzņēmējs tiek apsūdzēts Eiropas sankciju pārkāpšanā

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/de facto

Par Eiropas Savienības sankciju pārkāpšanu Latvijā tiesā baltkrievu uzņēmēju, kurš te ieradies pēc Baltkrievijas opozīcijas protestiem 2021. gadā un saņēmis termiņuzturēšanās atļauju kā perspektīvs jaunuzņēmums. Kā ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”, uzņēmuma “Nordwoc” dibinātājs Igors Medveds ir paudis gatavību atzīt savu vainu. Ja vienošanās ar prokuroru tiks panākta, viņam draud reāls brīvības atņemšanas sods.

No jaunuzņēmuma līdz tiesas zālei: Baltkrievijas u...

Pirms četriem gadiem varu tā dēvētajās prezidenta vēlēšanās Baltkrievijā saglabāja Aleksandrs Lukašenko. Valsti pāršalca masu protesti. Daudzi uzņēmumi, tostarp tehnoloģiju jomā, meklēja iespēju pārcelties uz citām valstīm. “Daudzas Eiropas valstis faktiski metās konkurences cīņā, lai piesaistītu šos uzņēmumus. Tajā brīdī arī Latvija, protams, kurai jau bija spēkā Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likums no 2017. gada, mums arī šis bija fokuss,” teica Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Komunikācijas un informācijas departamenta direktora vietnieks Jānis Kovaļevskis.

Uzņēmumu inovatīvās idejas vētīja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, savu pārbaudi veica Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde. Izvērtējot visus piedāvājumus, 2021. gadā tika atlasīti 16 kandidāti. Tostarp, uzņēmums “Nordwoc”. Termiņuzturēšanās atļauju Igors Medveds saņēma 2021. gada februārī, kad arī dibināja uzņēmumu “Nordwoc” ar juridisko adresi Vecrīgā.

Kā pastāstīja LIAA Jaunuzņēmumu atbalsta nodaļas vecākā projektu vadītāja Jūlija Baumane, šis uzņēmums ir saņēmis eksporta atbalstu no LIAA puses, tas ir piedalījies izstādē un pretendējis uz nodokļu atlaidi, ko gan nav saņēmis. Latvijas labvēlība bija mērķēta uzņēmumiem, kas bija nemierā ar Aleksandra Lukašneko režīmu. Bet, spriežot pēc neatkarīgā Baltkrievijas pētnieciskā centra izpētītā, tieši valsts pakļautībā esošajām iestādēm Igora Medveda firmas iepriekšējos gados aktīvi piegādāja dažāda veida aprīkojumu un mehānismus. Turklāt viņam ir izdevies uzvarēt konkursos bez reālas konkurences un ar ievērojami dārgākām precēm, ja salīdzina ar cenu brīvā tirgū.

“Viņš ir piegādājis augsto tehnoloģiju aprīkojumu Baltkrievijas militāri rūpnieciskā kompleksa uzņēmumiem. Parasti tās bija patiešām specifiskas retas mašīnas. Tās viņš piegādāja, izmantojot konkursus ar fiktīvu konkurenci starp viņa paša uzņēmumiem. Un vēl viena Igora Medveda rokraksta pazīme – viņam ir daudz šo uzņēmumu. Viņam ir vairāk nekā desmit uzņēmumu dažādās valstīs. Tāpēc nav viegli izsekot tam, cik lielā mērā viņš ir saistīts ar tiem,” raidījumam sacīja Baltkrievijas pētnieciskā centra vadītājs Staņislavs Ivaškevičs.

Spriežot pēc apsūdzības, arī pēc pārcelšanās Latvijā Igors Medveds caur uzņēmumu “Nordwoc” saikni ar Baltkrieviju nepārrāva. Pērn Valsts drošības dienests uzsāka kriminālprocesu aizdomās par Eiropas sankciju apiešanu, piegādājot neatļautās preces Baltkrievijai. Kopš pērnā gada marta Igors Medveds ir apcietinājumā. Pirms tiesas sēdes abi viņa advokāti apsūdzību sauca par nepamatotu.

“Uzskatu, ka apsūdzība ir pilnībā nepamatota, jo ir redzams, ka inkriminētie noziedzīgie nodarījumi, kas ir bijuši, nekādā veidā nav tieši saistīti ne ar Igoru Medvedu, ne ar SIA “Nordwoc”. Jo preces ir legāli ar Ārlietu ministrijas atļauju izvestas uz Ķīnu. (...) Faktiski tad šajā lietā Latvijas apsūdzības uzturētājiem un citu ES valstu [apsūdzību] uzturētājiem būtu tiesības braukt uz Ķīnu, arestēt visus ķīniešus,” raidījumam teica advokāts Jānis Strencis.

Uz lūgumu precizēt, vai tāda atļauja ir bijusi, Ārlietu ministrija no komentāriem atturējās, taču uzsvēra, ka uzņēmums “Nordwoc" nav pieprasījis un ĀM tam nav izsniegusi nevienu stratēģiskas nozīmes preču eksporta licenci. Tiesas sēdē advokāti jau bija pielaidīgāki un neiebilda pret vienošanos ar prokuroru. Bez Medveda apsūdz arī viņa bijušo darbinieku Artemiju Faļilejevu, kurš vienu mēnesi ir bijis uzņēmuma “Nordwoc” valdes loceklis. Trešais apsūdzētais – Vjačeslavs Arikanovs ir vadījis Medveda kontrolē esošu Čehijas uzņēmumu “Theseus Lab”. Arikanovs uz tiesas sēdi nav ieradies. Attiecībā uz viņu tiesa nolēma izdalīt atsevišķu kriminālprocesu.

Klātesošie apsūdzētie pauda gatavību savu vainu atzīt. Vienā no epizodēm uzņēmums “Nordwoc” tiek turēts aizdomās par to, ka 2022. gadā piegādāja Baltkrievijai sankcijām pakļautu preci – rūpniecisko robotu. Kā liecina apsūdzība, apzinoties, ka Eiropas regulējums liedz šādas piegādes, Medveds, Faļilejevs un Arikanovs vienojās kā starpnieku izmantot Ķīnas uzņēmumu “Shenzen Tianqi Technology Trading Co.”. Tas caur firmu “Theseus Lab” ir bijis saistīts ar Medvedu un Arikanovu.

Izmeklēšanā noskaidroja, ka sākumā robotu nosūtīja ar lidmašīnu no Rīgas uz Ķīnu, tad pa dzelzceļu – līdz gala saņēmējam – uzņēmumam “Brestas zinātniski tehnoloģiskais parks”. Par šo “Nordwoc” Baltkrievijas bankas kontā “Belgazprombank” saņēma 181 tūkstoti eiro.
 
Kā pastāstīja prokurors Kaspars Zgirskis, otra epizode skar stratēģiskas nozīmes preču pārvietošanu pāri Latvijas Republikas robežai uz Baltkrieviju. Runa ir par Vācijā ražotiem diviem velkmes skapjiem lielām ķīmiskām un termiskām slodzēm, ko izmanto, piemēram, laboratorijās.

Apsūdzības ieskatā, šīs preces pērn janvārī uzņēmums “Nordwoc” piegādāja sākumā Vācijas uzņēmumam “ZWOD Vertriebs un Logistik GmbH”, tad tās mēroja jau zināmu ceļu – uz to pašu Ķīnas uzņēmumu un pērn pavasarī – uz Baltkrievijas valsts uzraudzīto komercsabiedrību “Planar”, par ko samaksāti 74 tūkstoši eiro. Kā izpētīja baltkrievu žurnālisti, šī paša baltkrievu holdinga uzņēmumiem 2019. gadā ar Igoru Medvedu saistīts Čehijas uzņēmums piegādāja preces 2,5 miljonu dolāru apmērā.

Pagaidām vienošanās ar prokuroru apstiprināta nav. Taču prokurora pieprasītais sods Igoram Medvedam ir divu gadu cietumsods, naudassods 225 tūkstošu eiro apmērā un mantas konfiskācija – 30 tūkstošu eiro apmērā, kā arī uzņēmuma “Nordwoc” kapitāldaļu konfiskācija. 

Komentējot Medveda pausto vēlmi noslēgt vienošanos ar prokuroru, advokāts Māris Grudulis teica: “Ja jūs turētu apcietinājumā divus gadus, jūs rakstītu argumentus par to, ka nav noticis noziedzīgs nodarījums, juridiski pamatotu, ar likuma normām ar visu to, ka šeit nozieguma nav, un tiesa sešas reizes nesniegtu atbildi uz šiem argumentiem. Ja būtu Eiropas Cilvēktiesību tiesā pieņemtas trīs sūdzības par šiem apcietinājumiem, visticamāk, arī jums zustu ticība tiesu varai. Un saprotot to, ka, tiesājoties šādā garā, tiesā jūs apcietinājumā pavadīsiet krietni vairākus gadus nekā ir šajā vienošanās noslēgtajā, jūs arī atzītu savu vainu.”

Artemiju Faļilejevu prokurors prasa sodīt ar brīvības atņemšanas sodu nosacīti. Prokurors Kaspars Zgirskis to pamatoja šādi: “Otrā gadījumā tiek ņemti vērā atbildību mīkstinoši apstākļi, pastiprinoši apstākļi. Tāpat tiek ņemts vērā, ka persona ir sadarbojusies pirms tiesas, ir palīdzējusi sniegt ziņas, kas palīdzēja atklāt vispār noziegumu.”

“de facto” ir zināms, ka Medvedam Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde termiņuzturēšanās atļauju anulēja pirms diviem gadiem. Statistika rāda, ka tieši jaunzņēmumu programmā stingrās kontroles dēļ uzturēšanās atļaujas tiek atteiktas bieži. Šogad no 29 pieteikumiem PMLP atteica atļauju desmit gadījumos.

“Jaunuzņēmumi, jāsaka tā, ir nopietnā mūsu redzeslokā visu laiku. Jo mūsuprāt šis projekts ir tāds, kur visvieglāk var saņemt uzturēšanās atļauju. Kā mēs sakām, papīrs pacieš visu un, palīdzot mākslīgajam intelektam, ne to vien var sarakstīt,” sacīja PMLP priekšniece Maira Roze.

Jaunuzņēmumu vīzu programmā Latvijā patlaban strādā 44 uzņēmēji no Turcijas, Irānas, Nigērijas, Indijas un citām valstīm ārpus Eiropas Savienības. Pēdējos divus gadus Latvija neizskata pretendentus no Krievijas. Taču Baltkrievijas uzņēmumu pieteikumus turpina pieņemt. Drošības pārbaužu ziņā Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra paļaujas uz PMLP un tiesībsargājošām iestādēm.

Valsts drošības dienests raidījumam “de facto” apliecināja, ka pārbauda Baltkrievijas un citu riska valstu pilsoņus, kuri pieprasa vīzu vai uzturēšanās atļauju Latvijā. Tostarp pārbaudei tika pakļauti tie uzņēmēji, kuri kopš 2020. gada saistībā ar nestabilo situāciju Baltkrievijā ir pārcēlušies uz Latviju.