Pēc ES datiem gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju ir invalīdi! Kā tas var būt?
Spriežot pēc Eiropas Savienības (ES) statistikas biroja "Eurostat" datiem, Latvijā ir visvairāk cilvēku ar kustību traucējumiem visā ES - 40,7% no kopējā iedzīvotāju skaita (pēc 2023. gada datiem), vēsta laikraksts "Diena".
Pēdējos gados šis rādītājs saglabājas pastāvīgs un svārstās ap 40%. Latvijai seko Dānija (36,7%) un Somija (34,8%). No otras puses, saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) publiskotajiem Labklājības ministrijas datiem pagājušā gada nogalē 11,3% jeb 213,5 tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju bija viena vai otra invaliditāte. Tāpat vērojams invalīdu skaita pieaugums: 2014. gadā - 8,6%, 2023. gadā - 11,3%.
Šo būtisko atšķirību nosaka datu iegūšanas veids. "Eurostat" dati balstīti uz Latvijas iedzīvotāju pašvērtējumu, brīvprātīgi noteiktajiem darbības ierobežojumiem. Jautājums, uz kuru cilvēki atbild, skan šādi: vai jums ir veselības problēmas, kas kavējušas vai ierobežojušas ikdienas darbību mājās, darbā vai atpūtā vismaz pēdējos sešus mēnešus. Turklāt Labklājības ministrijas informācijas sistēma ņem vērā tikai cilvēkus, kuriem invaliditāti noteikusi valsts medicīniskā komisija.
Attiecībā uz cilvēku pašvērtējumu to ietekmē dažādi subjektīvi faktori, piemēram, faktiskais veselības stāvoklis izmeklējuma veikšanas dienā, dažādas grūtības, kas ikdienā rodas apsekojuma laikā un citas, norāda Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu un invaliditātes politikas departamenta vecākā eksperte Zanda Beināre. Pirmajā gadījumā cilvēka veselības traucējumi un to radītie funkcionālie ierobežojumi ir stabili vai neatgriezeniski, ko vērtē valsts komisija, bet otrajā gadījumā pašvērtējums var mainīties atkarībā no sajūtām apsekošanas brīdī.
Skatoties "Eurostat" datus, ārvalstu investori varētu domāt, ka Latvijā ir nopietnas darbaspēka problēmas, tomēr Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā apgalvo, ka drīzāk uzmanība tiek pievērsta iedzīvotāju kopējam veselības līmenim un tādiem rādītājiem kā veselīgas dzīves gadu skaits.