Jāzeps domāja, ka iegādājies Rīgā vienistabas dzīvokli, taču patiesībā - tikai vienu istabu. Kā tas iespējams?
Jāzeps Janiševs pirms diviem gadiem izsolē iegādājās nekustamo īpašumu Rīgā. Sākumā domājis, ka pērk vienistabas dzīvokli, taču izrādījās, ka tā ir istaba divistabu dzīvoklī, vēsta Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "4. studija".
Jāzeps apgalvo, ka pirms izsoles viņam nebija iespējas pārliecināties, kā viņa kārotā dzīvesvieta izskatās no iekšpuses, jo jau tad netika ielaists mājā. Taču, neņemot vērā šo apstākli, tomēr īpašumu par 6520 eiro nopircis.
Vēlāk saprata, ka iegādājies kopīpašumu. Viņš reģistrēja to Zemesgrāmatā, piedeklarējās, taču netika tajā iekšā, vēsta portāls "Lsm.lv". Vīrietis gribējis iekļūt iegūtajā kopīpašumā, lai vismaz apskatītos, kāda izskatās viņa domājamā īpašuma daļa, taču telefonsarunās dzīvokļa otra īpašniece, kurai nu nomainījies kopīpašnieks, bijusi nepielūdzama. Tad Jāzeps nolēma vērsties tiesā. Tiesa pieņēma lēmumu "ievest valdījumā", taču vīrieti joprojām neielaida viņa iegādātajā kopīpašumā. Tad Jāzeps vērsās pie tiesu izpildītāja, samaksājot 160 eiro, taču dzīvoklī joprojām nav iekļuvis.
Janiševs saprot - tāpēc vien, ka savas nezināšanas dēļ ir nopircis kopīpašuma domājamo daļu, divās caurstaigājamās istabās nav īsti iespējams dzīvot diviem gluži svešiem cilvēkiem, kuri viens otru ne visai ieredz. Tādēļ viņš mēģinājis piedāvāt savai īpašuma kompanjonei dažādus risinājuma variantus: apmaksāt istabas īri vai atpirkt ar pēcapmaksu. Vēl Jāzeps mēģinājis istabu pārdot, taču arī pircēji netika ielaisti.
Zvērināts advokāts Jevgēnijs Šumeiko atzina, ka savā praksē ik pa laikam sastopas ar gadījumiem, kad cilvēki iepriekš nav veikuši pietiekamu izpēti un savu tiesību noskaidrošanu, tāpēc uzzina, kas ir kopīpašums tikai tad, kad paši kļūst par kopīpašniekiem. Kopīpašums ir tiesības uz vienu nedalāmu lietu, kas pieder vairākām personām. Bez pārējo kopīpašnieku piekrišanas nedrīkst ar savu domājamo daļu neko iesākt - ne pārdot, ne pārbūvēt, ne izīrēt.
Advokāts aicina ikvienu, kurš apņēmies iegādāties dzīvokli izsolē, nekautrēties un pirms izsoles neskaidrību gadījumā sazināties ar tiesu izpildītāju, vai arī doties uz konsultāciju pie jurista. Risinājums, ko izdevies panākt Jāzepam un otrai kopīpašniecei, ir daudz izdevīgāks abām pusēm, nekā iespējamā tiesāšanās.