Kāpēc Latvijā jāskaita stārķi? Atbild ornitologi
Šogad Latvijā notiks 8. starptautiskā baltā stārķa ligzdu skaitīšana - to veic reizi 10 gados. Mērķis ir izsekot šo putnu populācijas un ligzdošanas izmaiņām, vienlaikus noskaidrojot šo izmaiņu cēloņus.
Piedalīties pasākumā var ikviens. Bet kāpēc tas vispār jādara? Šo jautājumu uzdeva Latvijas Televīzijās raidījums "4. studija"
Baltā stārķa monitoringa vadītāja Māra Janaus skaidro, ka ir divi jautājumi: cik šo putnu pie mums atrodas un cik ligzdo. Patlaban pie mums ligzdo ap 13 līdz 14 tūkstošiem pāru, taču vasarā izrādās liels skaits putnu, kas ligzdas nebūvē - tie vēl nav sasnieguši atbilstošu vecumu un pagaidām meklē pārtikai bagātas vietas. "Viņu bari var būt milzīgi - līdz 2000 putnu," viņa norādīja.
Baltais stārķis ir visiem zināms, tāpēc šis uzaicinājums piedalīties tā ligzdu skaitīšanā uzskatāms par sociāli nozīmīgu pasākumu, jo piesaista uzmanību vides stāvoklim un dabas aizsardzībai.
Kāpēc tas vajadzīgs? ''Pirmkārt, jāseko sugai kā tādai. Otrkārt, baltie stārķi ir labs indikators vides stāvoklim: ja to ir daudz, tātad arī ar apkārtējo vidi viss ir daudzmaz kārtībā," sacīja speciāliste.
Cilvēku atsaucība ir liela — jau tagad saskaitījuši un reģistrējuši pietiekami daudz ligzdu.
Latvijas ornitologu biedrības projektu vadītāja Agnese Gaile norāda, ka kopš gada sākuma "Dabasdati.lv" mājaslapā ir informācija par 2 517 ligzdām.
Tā ka, ja sanāk pie dabas vai pamanāt baltā stārķa ligzdu pie mājas, reģistrējieties "Dabasdatos" (to var izdarīt arī attiecīgajā mobilajā aplikācijā) un informējiet, kādu stārķa ligzdu redzat, pavadot ar aprakstu un vēlams ar fotogrāfiju. Var arī pameklēt informāciju ornitologu biedrības mājas lapā sadaļā "Skaiti baltos stārķus",