Brīdina, ka var applūst plašākas teritorijas Lielupes apkārtnē
Novadu ziņas

Brīdina, ka var applūst plašākas teritorijas Lielupes apkārtnē

Jauns.lv

Lielupes augštecē uzlūzt un iet ledus. Ūdenslīmenim upē paaugstinoties, var applūst plašākas teritorijas, brīdina Latvijas Vides ģeoloģijas un metroloģijas centrā Iedzīvotājus aicina būt informētiem par potenciāli plūdiem visvairāk pakļautajām teritorijām.Pārvietojoties plūdu apdraudētajās teritorijās, ir jābūt piesardzīgam.līdz 7. februāra plkst. 14.00. (LVĢMC).

Brīdina, ka var applūst plašākas teritorijas Lielu...

Dzeltenais ūdens līmeņa brīdinājums ir spēkā Latvijas centrālajos rajonos laikā no 5. februāra plkst. 14.00 līdz 7. februāra plkst. 14.00. (LVĢMC).

Iedzīvotājus aicina būt informētiem par potenciāli plūdiem visvairāk pakļautajām teritorijām.

Pārvietojoties plūdu apdraudētajās teritorijās, ir jābūt piesardzīgam.līdz 7. februāra plkst. 14.00. 

Ko darīt laikā, kad pastāv plūdu draudi?

Latvijā plūdi var veidoties ilgstošu nokrišņu, sniega kušanas vai ledus sastrēgumu rezultātā, kad strauji ceļas ūdens līmenis un ūdens appludina apkārtējās teritorijas.

  • Vērsies savā pašvaldībā un noskaidro, vai Tavas ģimenes mājoklis atrodas plūdu apdraudētajā teritorijā.
  • Seko informācijai plašsaziņas līdzekļos. Klausies meteorologu brīdinājumus un seko situācijas attīstībai sava mājokļa tuvumā, informē kaimiņus.
  • Noskaidro un saglabā savā mobilajā telefonā un piezīmju grāmatiņā tālruņu numurus, uz kuriem jāzvana, lai ziņotu par plūdu sākšanos un saņemtu palīdzību - pašvaldības un operatīvo dienestu tālruņa numurus.
  • Ja atrodies plūdu apdraudētā teritorijā, savlaicīgi parūpējies par veciem cilvēkiem, bērniem, invalīdiem un slimniekiem, atrodot viņiem šajā laikā drošāku mājvietu pie radiem vai draugiem. Nepieciešamības gadījumā lūdz palīdzību savā pašvaldībā.
  • Apzini vietu, kur nepieciešamības gadījumā evakuēt mājlopus, mājdzīvniekus un kā tos nodrošināt ar barību. Ja tādas iespējas nav, savlaicīgi vērsies pēc palīdzības savā pašvaldībā.

Mazāks apdraudējums sagatavojoties!

  • Lai samazinātu plūdu nodarītos materiālos zaudējumus, jāpārvieto mantas no pagrabtelpām un pirmajiem stāviem uz augšējiem stāviem vai bēniņiem, jānostiprina pagalmā un mājas tuvumā esošus priekšmetus.
  • Jāsagatavo mantas, ko ņemt līdzi evakuējoties, jo māja var applūst īsā laika brīdī.
  • Jāagatavo evakuācijai izmantojamos transporta līdzekļus (automašīnas, traktorus u.c.) un peldošos līdzekļus (laivas, plostus u.c.).
  • Atstājot māju un saimniecības ēkas, jāatslēdz elektroenerģijas un gāzes padevi, vietējās apkures ierīces un iekārtas, jāaizver logus, durvis, lūkas un slēģus.
  • Evakuācijas gadījumā par to jāpaziņo tuviniekiem.

Lai evakuācija norisinātos droši, jāuzmanās izmantojot laivas! Jāpārvietojas ar sauszemes transporta līdzekļiem un jāatceras, ka zem ūdens var būt šķēršļi, ceļi var būt izskaloti vai tie var nobrukt!

Ko darīt, ja plūdi sākas negaidīti?

  • Ja apdraudēta Tava veselība vai dzīvība, jāzvanaValsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam pa tālruni 112.
  • Jāpārvietojas uz ēkas augšējiem stāviem vai jumtu. Ja plūdi sākušies naktī, jāizmanto gaismas signālu, lai glābējiem signalizētu par savu atrašanās vietu.
  • Jābūt mierīgam, jāpārliecinās un jārīkojas operatīvi, ja tuvākā apkārtne un mājoklis var strauji applūst. Nepieciešamības gadījumā operatīvie dienesti steigsies palīgā.

Ja, saņemot aicinājumu evakuēties, persona no tā atsakās, tad atteikums personai jāapstiprina rakstiski, tādējādi uzņemoties atbildību par iespējamām sekām.

Ārkārtējās situācijas izsludināšanas gadījumā var likt evakuēties piespiedu kārtā.

Tēmas