Apstiprināts Latvijas un Francijas stratēģiskās partnerības rīcības plāns
foto: Edija Pālens/LETA
Latvija un Francija turpinās darbu, lai nodrošinātu Ukrainai visus nepieciešamos līdzekļus, lai tā varētu īstenot savas tiesības uz leģitīmu aizsardzību pret Krievijas militāro agresiju.
Politika

Apstiprināts Latvijas un Francijas stratēģiskās partnerības rīcības plāns

Jauns.lv/LETA

Valdībā 16. janvārī apstiprinājusi Latvijas un Francijas stratēģiskās partnerības rīcības plānu 2023. - 2027.gadam, kas nosaka mērķus un kopīgas darbības, lai stiprinātu abu valstu partnerību vairākās prioritārajās jomās.

Apstiprināts Latvijas un Francijas stratēģiskās pa...

Plānā Latvija un Francija apņemas turpināt sadarbību Eiropas Savienībā (ES), ANO, Eiropas Drošības un sadarbības organizācijā, kā arī citās starptautiskajās organizācijās, lai uzturētu starptautisko izolāciju un pastāvīgu spiedienu uz Krieviju un Baltkrieviju, un ieviestu jaunas sankcijas pret indivīdiem un struktūrām, kas atbildīgi par tādu darbību atbalstīšanu, finansēšanu vai īstenošanu, kas kompromitē Ukrainas teritoriālo integritāti, suverenitāti un neatkarību.

Latvija un Francija turpinās darbu, lai nodrošinātu Ukrainai visus nepieciešamos līdzekļus, lai tā varētu īstenot savas tiesības uz leģitīmu aizsardzību pret Krievijas militāro agresiju. Gan Latvija, gan Francija sniedz atbalstu sabiedrības noturībai un Ukrainas atjaunošanai un ir gatavas sadarboties šajā jomā, īpaši Čerņihivas apgabalā, kuram abas valstis sniedz finansiālo atbalstu Ukrainas atjaunošanas procesā.

Latvija un Francija ir apņēmušās palīdzēt Ukrainai tās centienos īstenot reformas un turpinās atbalstīt Ukrainas tālāko ceļu uz ES un NATO. Plānā norādīts, ka atbalsts Ukrainai tiks sniegs arī plašākā nozīmē, koordinējot ES darba kārtības jautājumus aizsardzības jomā, kā arī ekonomikas un enerģētikas sektoros.

Abas valstis iecerējušas veicināt viedokļu apmaiņu ES darba kārtības jautājumos un jautājumos par tās nākotni, rīkojot divpusējās konsultācijas un daloties pieredzē, kas iegūta abu valstu prezidentūru ES Padomē laikā. Latvija un Francija ir gatava stiprināt tādas ES pilnveidi, kas balstās vērtībās, kurās tiek respektēts tiesiskums, likuma vara un pamatbrīvības.

Plānā uzsvērts, ka sadarbība digitālo tehnoloģiju jomā paver plašas iespējas kopīgam darbam inovāciju, viedo pilsētu, 5G tehnoloģiju, mākslīgā intelekta jomās, kā arī kiberdrošības un cīņas pret informācijas manipulēšanu un dezinformāciju jomās. Abas valstis veicinās iniciatīvas brīvas, atvērtas un drošas kibertelpas stiprināšanai, turpinās viedokļu apmaiņu par valstu atbildīgu rīcību un starptautisko normu piemērošanu kibertelpā, tai skaitā, nostiprinot ANO kiberdrošības rīcības programmu.

Latvija un Francija turpinās attīstīt arī ekonomisko sadarbību. Rīcības plānā atzīmēts, ka plašas iespējas sniedz tādas jomas kā vienotā tirgus konsolidācija, nodrošinot preču un pakalpojumu brīvu kustību, digitālo tehnoloģiju attīstība un digitālā vienotā tirgus attīstība, enerģētikas apgādes drošība un pieejamība par pieņemamām cenām, kā arī aizsardzības industriju sadarbība.

Papildus policijas un robežsardzes darbā jau integrētajām iniciatīvām, abas valstis turpinās praktisko sadarbību un pieredzes apmaiņu valstu attiecīgo spēju pilnveidošanā cīņā pret kibernoziedzību un sieviešu tiesību aizsardzību. Ukrainas kara rezultātā abas valstis veicinās pieredzes apmaiņu Ukrainas bēgļu uzņemšanas, izmitināšanas un aprūpes jautājumos. Paredzama abpusēja domu apmaiņa un sadarbība, lai uzlabotu civilās aizsardzības un noturības mehānismu, stājoties pretī hibrīdapdraudējumiem.

Lai dažādotu piegādes un nodrošinātu noieta tirgus eksportējošiem uzņēmumiem, vienlaikus ņemot vērā ilgtspējīgas attīstības mērķus, Latvija un Francija turpinās atvērtu, ilgtspējīgu un pārliecinošu tirdzniecības politiku. ES tirdzniecības konkurentu radīto nelojālo un pieaugošu izkropļojumu veidojošu prakšu kontekstā, Latvija un Francija uzsver, ka ir nozīmīgi uzturēt Eiropas uzņēmumiem taisnīgus konkurences noteikumus. Abas valstis veicinās efektīvu Eiropas tirdzniecības politikas īstenošanu un jaunu stratēģisko partnerību izveidošanu, lai nodrošinātu piegādes ķēžu drošību. Abas valstis uzsver savu uzticību noteikumos balstītai multilaterālajai tirdzniecības sistēmai.

Lai sekmētu efektīvāku divpusējo un ES līmeņa interešu aizstāvību globāli, Latvija un Francija vēlas nodrošināt zināšanu un pieredzes apmaiņu, kā arī koordinēt sadarbību ar tādiem reģioniem, kur vienai vai otrai valstij ir lielāka ekspertīze, piemēram, Austrumu partnerībā ietilpstošās Austrumeiropas valstis un Centrālāzijas valstis, Āfrika, Indijas un Klusā okeāna reģions.

Plānā norādīts, ka Latvija un Francija centīsies stiprināt NATO atturēšanas un aizsardzības pozīcijas visās jomās un aizstāvēs katru alianses teritorijas kvadrātcentimetru, lai liegtu jebkuram potenciālajam pretiniekam jebkādu iespēju veikt agresiju un lai atbildētu uz jebkādiem draudiem drošībai, un turpinās sadarbību, īstenojot NATO augsta līmeņa sanāksmēs nolemtos virzienus, lai nodrošinātu NATO adaptāciju jaunajai drošības situācijai.

Papildus NATO spēju attīstībai, abas valstis strādās, lai labāk sadalītu transatlantisko slogu un izveidotu spēcīgāku un efektīvāku Eiropas aizsardzību, kas patiesi veicina transatlantisko un pasaules drošību, vienlaikus ievērojot katras no abu organizāciju lēmumu pieņemšanas procesa autonomiju un kompetenci, skaidrots plānā.

Valstis apņēmušās veicināt investīcijas un savstarpējo sadarbība starp Latvijas un Francijas aizsardzības industrijām, lai veicinātu kopīgus pētniecības un attīstības projektus, kas atbilst spēju, piegāžu drošības un Eiropas aizsardzības industriālās un tehnoloģiskās bāzes stiprināšanas (BITDE) vajadzībām, balstoties uz esošajiem vai izstrādes procesā esošajiem spēju pilnveidošanas Eiropas aģentūrām un instrumentiem.

Tāpat Latvija un Francija attīstīs savstarpēju pieredzes un zināšanu apmaiņu un sadarbību kiberdrošības, kiberaizsardzības, stratēģiskās komunikācijas un dezinformācijas apkarošanas nozarēs, gan divpusējā formātā, gan ES un NATO daudzpusējās programmās.

Satiksmes nozarē abas valstis strādās pie preču un pakalpojumu plūsmu attīstīšanas, kā arī tiks attīstīta sadarbība tūrisma jomā. Plānā akcentēts, ka nozīmīgu sadarbības potenciālu sniedz "Rail Baltica" projekts, kura realizēšanā būtiska loma ir ES budžeta investīcijām. Abas valstis centīsies stiprināt enerģētikas drošību un bezoglekļa enerģijas avotu un vektoru attīstīšanu, īpaši vēja parku, ūdeņraža tehnoloģiju un enerģijas uzglabāšanas tehnoloģiju jomās. Tiks veicināta arī pieredzes apmaiņa un kompetenču nodošana kodolenerģijas jomā.

Plānu Francijas Eiropas un ārlietu ministre Katrīna Kolonā un ārlietu ministra pienākumu izpildītājs, finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV) parakstīja aizvadītā gadā 29.septembrī.