Puika var izvilkt no purva iestigušu draugu, izmantojot skolā mācīto matemātiku
Vitālijs Dubovs.
Sabiedrība

Puika var izvilkt no purva iestigušu draugu, izmantojot skolā mācīto matemātiku

Jauns.lv

Lai bērni veiksmīgi izdzīvotu mežā un dabā, viņiem ir jāzina arī dažādas lietas, ko māca skolā. Sociālā projekta “Expedition.camp” vadītājs Vitālijs Dubovs intervijā portālam Jauns.lv minēja piemērus, ka matemātikas zināšanas var palīdzēt izvilkt bedrē iekritušu vai purvā iestigušu draugu, bet ķīmijas zināšanas var noderēt, lai atvairītu odus.

Puika var izvilkt no purva iestigušu draugu, izman...

Dažādos pasākumos instruktori ar bērniem daudz runā par to, kā pareizi uzvesties dabā, piemēram, neatstāt mežā savus atkritumus. Tāpat māca rūpēties par drošību dabā un sagatavoties, dodoties uz mežu. Viņi arī stāsta, kā bērniem dzīvot pilnvērtīgi bez apreibinošām vielām.

Instruktori daudz runā arī par skolu un tajā saņemto izglītību, piemēram, par matemātiku un citiem priekšmetiem.

Arī mežā ir matemātiskas likumsakarības

“Mēs stāstām: neskatoties uz to, ka esam mežā un pārgājienā, mums apkārt atrodas cipari. Stāstām bērniem, kāpēc jāmācās skolā un kāpēc jāzina ķīmija, matemātika un pārējie priekšmeti, kas mums var palīdzēt izdzīvot mežā, kalnos, uz ūdens un vispār dzīvē.

Mēs parādām viņiem analoģijas, piemēram, lai iekurtu ugunskuru, vajag zināt ķīmiju un ģeometriju, piemēram, kā pareizi pagriezt nazi.”

Puika var izvilkt purvā iestrēgušu draugu

Dažādu skolā mācīto likumsakarību pārzināšana būtiski atvieglo uzturēšanos mežā un dažkārt var pat izglābt kādu dzīvību. Piemēram, matemātikas un fizikas zināšanas noder, lai paceltu kādu smagu priekšmetu ar virvēm un sviru.

“Maziņš cilvēciņš, izmantojot virvi un sviras sistēmu, var pacelt smagu priekšmetu. Piemēram, kāds biedrs ir iekritis bedrē, un bērns, izmantojot šo sistēmu, var izvilkt iekritušo cilvēku no bedres. Vai arī viņš var izvilkt savu draugu no purva.”

Līdzi jāņem ne tikai nazis un spainis, bet arī galva

Armijas veterāni stāsta bērniem, ka, ejot uz mežu, ir jāņem līdzi ne tikai zābaki un nazis, lai nogrieztu sēnes, kā arī spainis, kurā salasīt ogas.

Var teikt, ka mežu ir jāņem līdzi ne tikai piemērots apģērbs, nazis un spainis, bet arī galva, prāts un zināšanas.

“Bērniem stāstām, ka viņi mācās ne tikai tāpēc, lai iegūtu profesiju un pēc tam saņemtu algu. Iemācītais arī noderēs, lai viņi turpmāk izdzīvotu. Darām to ar vienkāršiem piemēriem,” Dubovs skaidroja.

Bērniem pārsteigums, kā ar ledus gabaliņu var iekurt ugunskuru

Vēl viens labs piemērs, kurā bērni gūst apliecinājumu, ka skolā mācītais noder, lai izdzīvotu mežā, ir saistīts ar ugunskura iekuršanu.

“Ir dažādi veidi, kā to var izdarīt. Piemēram, ugunskuru var iekurt arī ar ledu ziemā, izmantojot ledu kā lēcu.

Arī pats tam kādreiz neticēja

Es pats kādreiz nevarēju iedomāties, kā tas ir iespējams! Tikai tad, kad sāku mācīties un mēģināju saprast, kā dzīvē viss notiek un kā mēs varam izmantot Sauli un ziemā ledu, es sapratu, kā ziemā no ledus var izveidot lēcu un iekurt ugunskuru.”

Vairumam mūsdienu bērnu tas ir liels pārsteigums.

Skudru šķidrums palīdz atvairīt odus

Veterāni arī rāda bērniem, kā mežā noder skolā iegūtās ķīmijas zināšanas. “No skudrām mēs varam dabūt vielu, ko tās izdala. Ja mēs neesam paņēmuši uz mežu līdzi pretodu līdzekli, tad vasaras sezonā varam izmantot skudru šķidrumu.

Varam nolikt lupatiņu uz skudru pūžņa, un skudras apstrādās lupatiņu ar savu šķidrumu. Izmantojot šo lupatiņu, varam sasmērēt savas atklātās ķermeņa vietas un tādā veidā atvairīt odus, lai tie mums nekostu.”

Diemžēl par to nezina daudz bērnu

Diemžēl šos vienkāršos padomus nezina ne tikai liela daļa mūsdienu bērnu, bet arī pieaugušo cilvēku. “Jā, arī pieaugušie to nezina,” Dubovs dalījās savos novērojumos.