Vai tiešām Latvijas vīriem šoruden būs jāiet armijā?
Daudzi Latvijas puiši un vīrieši ir satraukušies un pat panikā – viņiem būšot jāiet armijā, jo Nacionālie bruņotie spēki izsludināšot mobilizāciju! Pirmām kārtām mobilizācijai būs pakļauti rezerves karavīri, kuri no NBS atvaļinājušies kopš 2008. gada. Kasjauns.lv skaidro, kas būs pakļauti mobilizācijai.
Pieaugot drošības situācijas spriedzei, arī Latvijas Nacionālie bruņotie spēki (NBS) sākuši domāt par savu kaujas spēju stiprināšanu. Kā zināms, Latvijā jau astoņus gadus ir atcelts obligātais dienests un mēs esam pārgājuši uz profesionālo armiju. Tāpēc daudzi vīrieši pašlaik ar bažām uztvēruši ziņu par mobilizāciju un jautā, vai tagad tik tiešām pilnīgi visiem būs jāpakļaujas iesaukšanai armijā un jādodas uz militārajām mācībām?
Sākumā mobilizācijai tiks pakļauti daži desmiti ārvalstu misijās pabijušu rezervistu
Kasjauns.lv jau rakstīja, ka NBS šī gada beigās plāno rīkot rezerves karavīru mobilizācijas mācības. Tās rīkos Militārā dienesta likuma 66. pantā noteiktajā kārtībā, un ierašanās uz mācībām vairs nebūs rezerves karavīru brīva izvēle, bet gan obligāta. Sākotnējā rezerves karavīru atlase dalībai mobilizācijas mācībās tiks veikta, uzrunājot tikai tos aptuveni 2500 rezerves karavīrus, kuri atvaļinājušies kopš 2008. gada. No šiem 2500 karavīriem lielākā interese bruņotajiem spēkiem ir par 470 karavīriem, kuri dienesta laikā bijuši starptautiskās operācijās. Viņi jau ir labi sagatavoti un iemaņu atsvaidzināšanai nepieciešams īss laiks. NBS komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube jau ir parakstījis pavēli, kas paredz, ka bruņotie spēki „sāks strādāt ar daļu no rezerves karavīriem, lai viņus piesaistītu valsts aizsardzībā”.
Te gan jāpiebilst, ka par rezervistiem tiek uzskatīti visi Latvijas pilsoņi - vīrieši, kuri ir vecumā no 18 līdz 55 gadiem un kuri ir derīgi militārajam dienestam.
Detalizētāka informācija par mobilizācijas mācību norisi vēl nav pieejama, jo ir sākts tikai to plānošanas process. Gan aizsardzības nozares vadība, gan rezerves karavīri ir vienisprātis, ka mobilizācijas mācībām ir jābūt pārdomātām un ar attiecīgu ekipējumu, lai tās nekļūst par „laika nosišanu”. Pretējā gadījumā sabiedrības attieksme pret šāda veida mācībām būs noraidoša. Pašreiz tiek plānots, ka mobilizācijas mācības varētu noritēt kā Aizsardzības ministrijas un Nacionālo bruņoto spēku plānošanas vingrinājums, kurā apzina personālsastāva un materiāltehnisko līdzekļu nepieciešamību regulārajos spēkos, Zemessardzē, kā arī atsevišķās jomās, piemēram, sakaru un IT vai pretgaisa aizsardzībā, skaidro Aizsardzības ministrija.
Šādas mācības varētu norisināties ar reālu rezerves karavīru iesaukšanu, kas, iespējams, notiks šā gada beigās, nodrošinot vienības un atsevišķās jomas ar personālsastāvu. Tajās iesaucamo skaits vēl tiek precizēts, bet tiek prognozēts, ka tie varētu būt vairāki desmiti rezerves karavīru.
„Ja baidies tikt iesaukts, domā par mukšanu no valsts jau tagad”
Satrauktajiem latviešu vīriem, kuri nu bīstas no iesaukšanas armijā, visnotaļ skarbu atbildi kāds Zemessardzes kaprālis, kurš to publicējis savā „Facebook” profilā:
„1. Neviens sākumā neķēpāsies ar tiem, kuri neko nemāk. Pirmie zināšanas atsvaidzinās pieredzējušie, jeb tie kuri jau reiz bijuši dienestā. Pārējiem ir laiks sapakot koferus un pazust, vai sākt domāt un rīkoties lietas labā.
2. Ja baidies tikt iesaukts, domā par mukšanu no valsts jau tagad. Tad, kad viss notiks pa īstam, būs par vēlu un nāksies vien apgūt kara zinības laikā, kad tev jau būtu jāliek lietā tas, ko tu varēji iemācīties iepriekš. Daudziem, visticamāk, tas beigsies ātri. Laiks būs jau pagājis un īsajā sagatavošanas laikā jums nevarēs iemācīt visus svarīgākos pamatus, lai izdzīvotu „lielajā ballītē”. Pārējie ātri iemācīsies no šiem „daudzajiem", jo viņi lieliski kalpos kā uzskates līdzekļi „kā nevajag darīt". Vai tu gribi būt šis metodiskais materiāls? Skarbi teikts? Īstenībā būs vēl skarbāk.
3. Ja būs karš, tas tevi atradīs jebkur, kur tu muksi. Ja tev zvaigznēs būs ierakstīts mirt ātrāk par sirmo vecumu, tu mirsi neatkarīgi no tā, ko tu dari. Iepriekš tu to neuzzināsi, neviens tevi nepabrīdinās un kaulainā iepriekš nepieteiks vizīti.
4. Nevaino valsti, ministrus un deputātus par to, ka tevi iepriekš neviens nepiespieda apgūt kaut pašas minimālākās zināšanas. Daudzi brēc par obligātā militāra dienesta nepieciešamību, taču brīvprātīgi Zemessardzē nestājas.
5. Paturi prātā, ka tu nemācies aizstāvēt 100 deputātus ar saujiņu ministriem. Zemessardzē tu mācies aizstāvēt sevi, savu ģimeni, savus radiniekus un draugus. Valsts nav amatpersonas, valsts esi tu un tavi līdzcilvēki. Sarkanbaltsarkanais ir simbols, kas mūs vieno.
6. Nevienam nevajag, lai tu mirsti par dzimteni. Mums visiem vajag, lai tu par to cīnies! Jā, pat vislabāk sagatavotais karavīrs var krist pirmajās kaujas sekundēs, bet dīkdienis izdzīvos visu karu. Labāk izvēlies būt sagatavots, jo tas palīdzēs ja ne paglābt sevi, tad vismaz izglābt biedru.
7. Ja tomēr esi aizdomājies par to, ko darīt lietas labā - sāc rīkoties. Stājies Zemessardzē jau tagad. Tas nav profesionālais dienests, kur tas ir darbs. Zemessardzē mācības notiek no darba un mācībām brīvajā laikā, kas nozīmē to, ka tu mācības apmeklē tad, kad tu to vari.
8. Zemessardzē tu apgūsi ieroču un taktikas pamatus, armijas kārtību un tev vairs nebūs ziņās jālasa dumji raksti „par to, ko darīt, ja sākas karš". Tev būs skaidrs rīcības plāns, tu zināsi kā rīkoties.”
Nobeigumā zemessargs norāda, ka Zemessardzē var dienēt visi, ne tikai tie, kuri prot perfekti rīkoties ar ieročiem:
„Zemessardzē dien visi - sākot no studentiem, beidzot ar uzņēmumu vadītājiem un īpašniekiem. Ja tavs sirdsdarbs nav šaušana, bet, piemēram, ēst gatavošana - tu varēsi to darīt. Pavārus visi mīl. Ja tu gribi sniegt palīdzību bezpalīdzībā nonākušajiem - kļūsti par mediķi. Tu būsi cerība un pirmais izkliegtais vārds pirms Dieva un mātes. Ja patīk daudz runāt pa telefonu - būsi sakarnieks. Precīza un ātra informācijas apmaiņa spēj glābt simtiem dzīvības. Ja domā, ka esi vienkārši kruts vecis - tev būs iespēja to pierādīt gan mācībās gan, iespējams, kaujā.”