"Rīgas enerģētikas aģentūra" pērn veicinājusi galvaspilsētas tuvināšanos viedās pilsētas statusam
Rīgas domes Mājokļu un vides komiteja ceturtdien, 26. martā, atzinīgi novērtēja pašvaldības aģentūras „Rīgas enerģētikas aģentūra” (REA) 2014. gada publisko pārskatu. Pērn REA turpināja galvaspilsētas tuvināšanu viedās jeb gudras pilsēta statusam, kas paredz informāciju un komunikāciju tehnoloģiju integrāciju enerģētikā un transportā, paverot plašas iespējas energoefektivitātes celšanai. Pašvaldības aģentūra pērn turpināja darbu iepriekšējos gados iesāktajos trīs starptautiskajos projektos, kuriem ir ļoti liela nozīme viedās pilsētas veidošanā, kā arī uzsāka vēl viena vērienīga projekta īstenošanu.
Viena no galvenajām pagājušā gada prioritātēm bija Rīgas ilgtspējīgas enerģētikas rīcības plāna izstrāde, ko aģentūra realizēja starptautiskā projekta „Energoefektivitātes stratēģiskie instrumenti pilsētu attīstības plānošanai” (STEP Up) ietvaros. Rīcības plāns viedās pilsētas attīstībai 2014.-2020 ir tapa, ievērojot Eiropas enerģētikas politikas nostādnes, konsultējoties ar zinātniekiem, kā arī iesaistot lielu skaitu starptautisko sadarbības partneru. Kopā ar Rīgu savus rīcības plānus izstrādāja arī citas pilsētas, jo projektā līdzdarbojās Glāzgovas un Gēteborgas pašvaldības, Lielbritānijas energokompānija „Scottish Power”, Nīderlandes Enerģētikas pētījumu centrs „VITO” un citi. Rīgas ilgtspējīgas enerģētikas rīcības plāns viedai pilsētai pērn tika apstiprināts ar Rīgas domes lēmumu.
Pērn tika pabeigts darbs pie projekta „Ilgtspējīga pilsētas mobilitāte” (SUM Project), kuru REA īstenoja kopš 2012. gada. Kā uzsvēra REA direktore, Dr.sc.ing. Maija Rubīna, šis projekts deva iespēju pārņemt elektromobiļu izmantošanas praksi pašvaldības dienestos, jau iegādātas aptuveni 30 šādas tehnikas vienības, kas ikdienā tiek intensīvi izmantotas pilsētas saimniecībā. Sadarbībā ar starptautiskajiem partneriem REA veicināja uzpildes tīkla izveidošanu pilsētā, kā arī iepazīstināja sabiedrību ar ūdeņraža piedziņas transportlīdzekļiem.
Lai nostiprinātu videi draudzīgu informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) integrēšanu enerģētikā un transportā, no 2012. gada aprīļa līdz 2014. gada decembrim REA realizēja projektu „Videi draudzīgo informācijas un komunikācijas tehnoloģiju tīkls” (Green IT Net). Projekta laikā tika izstrādāts e-katalogs „Labākās prakses projekti viedai pilsētai”, kurā iekļauti 16 Rīgā ieviesti un aprobēti inovatīvi tehniskie risinājumi - viedie tīkli, viedie mēraparāti, bezizmešu mobilitāte, moderns pilsētas apgaismojums u.c. Ar katalogā ievietoto informāciju var iepazīties plašs interesentu loks, jo materiāli ir pārtulkoti arī angļu valodā.
2014.gada martā REA uzsāka darbu pie „Intelligent Energy Europa” programmas projekta „Inovatīvi finansēšanas avoti lokāliem ilgtspējīgas enerģētikas risinājumiem”, kas risinās rotācijas fonda veidošanas problēmas. Šādu fondu izveide, ļaus piesaistīt līdzekļus daudzdzīvokļu māju renovācijas aktivizēšanai. Projekta ietvaros paredzēta sadarbība ar Nīderlandes, Vācijas, Portugāles, Itālijas, Francijas, Dānijas un citu valstu pašvaldībām.
REA 2014. gadā organizēja kārtējās Enerģētikas dienas, 70 daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām izstrādāja energoauditus, informēja iedzīvotājus par energoapgādes, energoefektivitātes un atjaunojamo energoresursu izmantošanas jautājumiem, rīkoja „atvērto durvju” dienas tajos dzīvojamajos namos, kuros veikta kompleksa renovācija, piedalījās valsts un pašvaldības normatīvo dokumentu izstrādē.
REA 2014. gada publiskais pārskats vēl jāapstiprina Rīgas domei.
Sadarbībā ar Rīgas pašvaldību
Karlīna Timofejeva / Foto: Ieva Čīka/LETA