Gandrīz pusei Latvijā mītošo Krievijas pilsoņu nevajadzēs apliecināt valodas zināšanas, lai uzturētos Latvijā
Lai pagarinātu uzturēšanās atļauju Latvijas teritorijā, 28 000 Krievijas pilsoņu Latvijā būs jānokārto valsts valodas pārbaudes darbs. Taču gandrīz pusei ar uzturēšanās atļaujām mītošo Krievijas pilsoņu valsts valodas prasmes nebūs jāapliecina, lai pagarinātu uzturēšanās atļauju Latvijā, Pilsonības un Migrācijas lietu pārvaldē nosaidroja jauns.lv.
2022. gada 24. septembrī stājās spēkā Ministru kabineta (MK) grozījumi Imigrācijas likumā, kas paredz, ka Krievijas Federācijas pilsoņiem, kas pirms tās saņemšanas līdz 2003. gada 1. maijam bijuši Latvijas pilsoņi vai Latvijas nepilsoņi, un uzturas Latvijā ar pastāvīgās uzturēšanās atļauju, līdz 2023.gada 1.septembrim PMLP jāiesniedz dokuments, kas apliecina nokārtotu valsts valodas A2 zināšanu pārbaudi līmenis.
Pēc PMLP statistikas 2022. gada jūlijā Latvijā uzturēšanās atļauja kopumā izsniegta 51474 Krievijas Federācijas pilsoņiem, taču, kā jau minēts, pienākums nokārtot valsts valodas pārbaudi atbilstoši A2 līmenim attieksies apmēram uz 28 000 Latvijā mītošo Krievijas Federācijas pilsoņu.
Kā norāda PMLP direktora vietniece un sabiedrisko attiecību vadītāja Madara Puķe, uz lielu daļu Krievijas pilsoņu attieksies izņēmumi, kuros personām nebūs pienākums apliecināt valsts valodas zināšanas. Proti, atbrīvota no pārbaudes būs persona, kas:
- ieguvusi pamata, vidējo vai augstāko izglītību akreditētās programmās latviešu valodā, ko apliecina attiecīgs dokuments (piemēram, diploms, sertifikāts, atestāts, izziņa no attiecīgās mācību iestādes);
- kura apguvusi akreditētu mazākumtautību izglītības programmu un kārtojusi centralizēto eksāmenu latviešu valodā 9. klasei vai centralizēto eksāmenu latviešu valodā 12. klasei, ko apliecina pamatizglītības vai vispārējās vidējās izglītības sertifikāts;
- kura Eiropas skolā sekmīgi nokārtojusi latviešu valodas bakalaurāta eksāmenu, ko apstiprina Izglītības un zinātnes ministrija;
- kurai ir ar veselības stāvokli saistīti funkcionēšanas ierobežojumi vai atbilstoša diagnoze;
- kurai nav sasniegusi 15 gadu vecumu;
- kura ir sasniegusi 75 gadu vecumu.
Atbilstoši MK noteikumiem, atbrīvojums no valsts valodas zināšanu apliecināšanas attieksies apmēram uz 23 500 Latvijā mītošu Krievijas pilsoņu Krievijas pilsoņu.